Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8412
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Do muzeum trafi unikatowy zbiór

Piątek, 29 marca 2019, 6:09
Aktualizacja: Sobota, 30 marca 2019, 12:17
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Do muzeum trafi unikatowy zbiór
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum Karkonoskiemu dofinansowanie na zakup 27 unikatowych szkieł Fritza Heckerta, która wzbogaci kolekcję jeleniogórskiej placówki. Jak podkreśla dyrektorka instytucji kultury, to bardzo cenne dzieła pochodzące ze zbiorów prywatnych, antykwariatów i innych kolekcjonerów.

Muzeum Karkonoskie jest placówką, która ma największe zbiory szkła artystycznego w Polsce.

Jest to doceniane przez Ministerstwo Kultury i władze województwa. Właściwie co roku uzupełniamy nasze kolekcje. Tym razem planujemy razem z Muzeum Śląskim w Goerlitz dużą wystawę na przyszły rok, poświęconą firmie Fritza Heckerta - dzisiaj jest to Huta Julia w Piechowicach, natomiast w XIX wieku powstał tam zakład, który napierw zdobił szkła powstałe w Hucie Józefina w Szklarskiej Porębie, a później obie firmy w latach 20. XX wieku połączyły się - opowiada Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Dzięki funduszom ministerstwa i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego uda się uzupełnić kolekcję o wyjątkowe egzemplarze.

To szkła, których jeszcze nie mamy - często sygnowane, rzadkie. W tym roku kupimy je, będzie mała wystawa - prezentacja tego, co kupimy, a w przyszłym roku duża wystawa - najpierw w Muzeum Śląskim w Goerlitz, a następnie w Muzeum Karkonoskim - dodaje G. Zawiła.

27 szkieł Fritza Heckerta wejdzie na stałe do zbiorów jeleniogórskiej placówki. Zakupy o wartości ponad 80 tysięcy złotych, w znacznej części będą sfinansowane ze środków ministerstwa, a wkład własny pochodzi z budżetu województwa.

Twoja reakcja na artykuł?

12
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
10%
Złości
4
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group