Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 4235
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Do Czech na dwóch kółkach

Czwartek, 1 kwietnia 2010, 14:51
Aktualizacja: Piątek, 2 kwietnia 2010, 8:02
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Do Czech na dwóch kółkach
Fot. Angela
Połączenie dróg rowerowych Jeleniej Góry i czeskiego miasta Semily, pomysły na ich budowę i przebieg oraz przygotowanie wspólnych projektów na pozyskanie pieniędzy unijnych na dokumentację i budowę transgranicznego traktu dla cyklistów – to zadania, nad jakimi w jeleniogórskim ratuszu debatowali dzisiaj czescy i jeleniogórscy urzędnicy.

Dzisiejsze posiedzenie w jeleniogórskim ratuszu było kolejnym roboczym spotkaniem w ramach projektu „Turystyka rowerowa motorem rozwoju kotliny jeleniogórskiej, promocja euroregionalnych tras rowerowych”.

– Jelenia Góra i czeskie Semily złożyły dwa projekty bliźniacze na opracowanie dokumentacji projektowych dotycząc realizację ścieżek rowerowych, które mają być realizowane na terenie każdego z miast. Efektem tego projektu ma być opracowanie dokumentacji projektowych, które będą zaczątkiem przyszłych tras rowerowych i dadzą nam możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na ich budowę – mówi Jadwiga Osińska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Jelenia Góra.

Ideą całego projektu jest stworzenie jednej, długiej ścieżki rowerowej łączącej polsko – czeski obszar transgraniczny od Semily do Jeleniej Góry, by można było bezkolizyjnie przejechać z jednego do drugiego miasta

Po stronie polskiej trasa wspólnej drogi rowerowej przebiegałaby po istniejących już drogach rowerowe R2 i R6. Długość brakującego odcinka drogi rowerowej to 15 km. Przebiega on od Sobieszowa, od Chojnika, aż do połączenia z ER2 przy ulicy Sudeckiej.

– Mamy w tej chwili koncepcję, będziemy chcieli dopracować projekty budowlane, które są wymagane przy ubieganiu się o pieniądze zewnętrzne. Obecnie mamy opracowaną dokumentację na trzy km ścieżki. Potrzebna kwota na przygotowanie pozostałej dokumentacji tej drogi to około 200 tys. zł – dodaje

– Przed złożeniem wniosku musimy jednak do współpracy zaprosić gminę Podgórzyn, po której obszarze prowadzony będzie odcinek ścieżki rowerowej. Jeżeli Podgórzyn nie wyrazi chęci współpracy, będziemy musieli zmienić przebieg trasy. Wówczas przebiegałaby ona terenami miasta Jeleniej Góry między stawami Sobieszowskimi. Obszar sobieszowski jest jednak obszarem Natura 2000, więc poprowadzenie tam trasy rowerowej byłoby pewnym utrudnieniem i wydłużyłby czas realizacji zadania – usłyszeliśmy.

W ramach budowy transgranicznej drogi rowerowej, po stronie Czeskiej jest odcinek około 50 km prowadzący od Semily do Jakuszyc. Brakujące odcinki mają długość około 20 km. Budowa całej drogi rowowej planowana jest po roku 2012 roku. Kolejne spotkanie z Czechami przedstawiciele jeleniogórskiego urzędu planują we wrześniu w Semily.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
220
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group