Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5824
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Dla ochrony ptaków – zamknięte szlaki

Piątek, 1 kwietnia 2022, 7:01
Autor: WAC
Powiat: Dla ochrony ptaków – zamknięte szlaki
Fot. KPN
Od dziś (1.03) do co najmniej końca maja, czyli momentu kiedy kury cietrzewi będą wodzić młode, a sokoły wylecą z gniazd, będą zamknięte dla ruchu turystycznego niektóre szlaki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wyłączone z ruchu turystycznego zostają: szlak niebieski przez Czoło od Okraju do Skalnego Stołu, szlak zielony na odcinku od rozdroża pod Wielkim Szyszakiem po rozdroże przy schronisku Pod Łabskim Szczytem, szlak żółty od rozdroża przy schronisku Pod Łabskim Szczytem po Śnieżne Kotły, szlak zielony przez morenę Wielkiego Stawu od Polany po rozdroże koło Słonecznika, szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu.

Okres wiosny jest kluczowy dla godów i wychowania kolejnego pokolenia rzadkich ptaków jakimi są cietrzewie i sokoły. Nawet chwilowa obecność ludzi zakłóca ich cykl walk godowych i wychowywanie młodych oraz powoduje dodatkowy stres dla ptaków. Według szacunków - w Karkonoszach i Górach Izerskich żyje nie więcej niż 200 cietrzewi. Ptakom tym zagrażają nie tylko ssaki drapieżne, jak: lisy, kuny, jenoty czy szopy pracze. Zagrożeniem dla tych kuraków leśnych są także turyści, którzy wchodzą na obszary ich bytowania, zakłócają spokój ptaków podczas tokowania oraz niszczą ich gniazda.

Twoja reakcja na artykuł?

10
56%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
17%
Smuci
4
22%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group