Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 5018
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dary dla jeleniogórskich szkół i Hufca

Czwartek, 15 lutego 2018, 8:41
Aktualizacja: Piątek, 16 lutego 2018, 6:47
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dary dla jeleniogórskich szkół i Hufca
Fot. Przemek Kaczałko
W Szkole Podstawowej Nr 8 doszło wczoraj (14.02) do przekazania sześciu treningowych defibrylatorów, które za sprawą Mariusza Synówki z Rady Rodziców "Ósemki" zostały zakupione dzięki wsparciu anonimowego darczyńcy. Urządzenia szkoleniowe trafiły do pięciu szkół podstawowych oraz do Hufca Karkonoskiego ZHP.

Jedno urządzenie to koszt 2,7 tys. zł, do tego zakupiono 40 kompletów elektrod, więc do systemu edukacji w Jeleniej Górze trafił sprzęt o wartości około 20 tysięcy złotych. - Warto by było, aby w każdej szkole pojawił się taki sprzęt, ale nie miałem możliwości zdobyć aż takich środków - powiedział Mariusz Synówka z Rady Rodziców SP 8. Poza placówką, gdzie uczy się jego dziecko, defibrylatory szkoleniowe trafią również do Szkół Podstawowych: Nr 2, 3, 5, 13 oraz do Hufca Karkonoskiego ZHP.

Jak podkreślały obecne na spotkaniu dyrektorki wymienionych szkół, urządzenia będą umieszczone w eksponowanym miejscu i będą wykorzystywane przez wszystkie klasy zgodnie z zasadą "czym skorupka za młodu...". - Cały czas działania szkół są ukierunkowane na wdrażanie dzieci do udzielania pierwszej pomocy. Oprócz umiejętności bardzo ważne jest, aby dzieci nie bały się udzielić pomocy - powiedziała Beata Kozyra, dyrektor SP 2. Jak podkreślali obecni na spotkaniu ratownicy medyczni, poszkodowanemu najbardziej można zaszkodzić nie podejmując próby udzielenia pomocy. - Taki sprzęt ułatwi nam naukę praktycznych umiejętności, a także wzmocni poczucie, że potrafimy udzielać pomocy - dodała B. Kozyra.

- Od lat nasza szkoła przoduje w konkursie bezpieczeństwa i pomocy przedmedycznej - podkreśliła Maria Silbert-Salabura, dyrektor SP 8. - Udało się zdobyć dość duże środki, więc grzechem byłoby nie podzielenie się z innymi szkołami - dodała dyrektorka "Ósemki".

W uroczystym przekazaniu sprzętu wzięli też udział przedstawiciele władz miasta (zastępca prezydenta i naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu), a także wielokrotnie nagradzani w konkursach uczniowie, którzy zademonstrowali jak powinno udzielać się pierwszej pomocy.

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
379
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group