Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 5214
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Czy jesteś ojcem dziecka? Sprawdź za pomocą badania DNA

Piątek, 20 września 2019, 21:04
Aktualizacja: Środa, 25 września 2019, 11:56
Autor: TS
Polska: Czy jesteś ojcem dziecka? Sprawdź za pomocą badania DNA
Fot. TS
Pojawienie się dziecka jest bardzo ważnym momentem w życiu wielu mężczyzn. Ojcostwo spełnia potrzebę pozostawienia po sobie cząstki siebie w postaci przekazanych genów. Problem pojawia się, gdy ojciec nieświadomie wychowuje nie swoje dziecko. Na szczęście ustalenie ojcostwa jest możliwe dzięki badaniom DNA.

Jak ustalić, czy jest się ojcem?
Ustalenie ojcostwa odbywać się może na dwóch drogach - sądowej i prywatnej. W pierwszym wypadku cała procedura jest jawna i musi zachodzić zgodnie ze wszelkimi z formalnościami. Badanie DNA sąd zleca, jeśli występują przesłanki (np. zeznania świadków), że rzeczywiście dziecko może mieć innego biologicznego ojca. Na podstawie wyniku testu sąd orzeka w sprawach dotyczących alimentów czy uznania bądź zaprzeczenia ojcostwa.

Alternatywą jest przeprowadzenie takich testów prywatnie, dzięki czemu unika się trudności związanych z długo trwającymi procedurami. Ponadto, prywatny test na ojcostwo można wykonać w sposób anonimowy - wówczas nie trzeba przyznawać się do swoich wątpliwości, póki nie zostaną one potwierdzone.

Prywatne badania na ojcostwo zamawia się przez Internet, a pobranie materiału do analizy laboratoryjnej realizuje się je albo w punkcie pobrań ze zgodą prawnych opiekunów dziecka albo samodzielnie w domu. W punkcie pobrań standardem jest wykonanie wymazów z jamy ustnej. Aby jednak pobrać materiał samodzielnie, otrzymuje się wysyłkowo zestaw ze wszystkim, co jest konieczne do pobrania wymazów bądź mikroślanów wraz z instrukcją i formularzem zlecenia.

Istotną korzyścią z badania na ojcostwo, które jest wykonywane prywatnie, jest stosunkowo niska cena. Koszty związane z sądową realizacją są znacznie wyższe, a są ponoszone przez osobę, która przegra proces. Dlatego też warto potwierdzić wcześniej swoje przypuszczenia prywatnie, aby mieć pewność odnośnie wyniku procesu sądowego, jeśli ten będzie potrzebny.
Na czym polega badanie DNA na ojcostwo?
Do testu na ojcostwo konieczne jest uzyskanie materiału genetycznego od obu badanych osób. Można tego dokonać na dwa sposoby - poprzez pobranie wymazu z jamy ustnej bądź mikrośladu. Wymaz jest bardzo prostą metodą, w której specjalną wymazówką pociera się wewnętrzną stronę policzka. Jako mikroślad natomiast wykorzystuje się przedmiot, który może zawierać DNA od osoby, która ma zostać zbadana. Takim przedmiotem może być guma do żucia, smoczek czy w przypadku dorosłego niedopałek papierosa. Z wymazów bądź mikrośladów laboratorium izoluje materiał DNA.

Test na ojcostwo opiera się na podobnych zasadach jak większość badań genetycznych z tą różnicą, że w tym przypadku dodatkowo porównuje się ze sobą wybrane fragmenty DNA pochodzącego od dwóch osób. Takie fragmenty nazywane są markerami genetycznymi.

W przypadku porównania dziecka z biologicznym ojcem wynik powinien potwierdzić zgodność wszystkich z 24 badanych markerów - mówi Katarzyna Startek, specjalista Zdrowegeny.pl, platformy internetowej oferującej szeroki zakres badań diagnostycznych. - Natomiast jeżeli co najmniej cztery z badanych markerów nie ma zgodności, możemy mówić o całkowitej pewności, że mężczyzna nie jest ojcem dziecka.

Twoja reakcja na artykuł?

7
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
122
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group