Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 8103
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czescy samorządowcy z wizytą w Jeleniej Górze (komunikat)

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 7 czerwca 2014, 8:28
Aktualizacja: 8:34
Autor: UM
Fot. UM
Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry spotkał się z przedstawicielami ponad 30 gmin, reprezentujących samorządy czeskiej strony Euroregionu NYSA. Goście mieli okazję odwiedzić wcześniej Bogatynię i Lwówek Śląski, a z Jeleniej Góry pojechali do Karpacza.

- Czesi, z którymi współpracujemy bardzo często, zarówno przy realizacji programów transgranicznych potraktowali czwartkową ( 5.06.) wizytę, jako dobrą okazję do rozmowy o tym, co mamy wspólne, a co wygląda inaczej i dlaczego. Po obejrzeniu naszej prezentacji dotyczącej zagospodarowywani m.in. Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz „dzielnicy przemysłowej” nie ukrywali, że u nich tempo takich budów nie jest aż tak wysokie. Ale problemy z rozliczaniem projektów unijnych – zbliżone, choć wydaje się, że czescy koordynatorzy są jeszcze bardziej drobiazgowi i nieufni w stosunku do gmin – powiedział prezydent Marcin Zawiła.

W dyskusji wypłynęło wiele problemów szczegółowych, w tym m.in. pytano, w jakim stopniu w Jeleniej Górze zaopatrywanie w energię cieplną odbywa się przez sieć i dlaczego podłączanie kolejnych odbiorców nie przebiega w pożądanym tempie? Jak jest zorganizowana służba zdrowia oraz czy przypadkiem nie boimy się, że spełnienie jednych oczekiwań mieszkańców (budowa dobrze skomunikowanych galerii z multikinem na obrzeżach miasta) nie spowoduje innych problemów, jak wyludnianie centrum, co widać już w metropoliach polskich i czeskich? Z zainteresowaniem obejrzeli tę część prezentacji, w której widać udział Czechów, w tym – dotyczących kultury. Gratulowali niektórych rozwiązań, przyjętych w Jeleniej Górze, w tym prywatyzacji POZ i nieprzejęciu lecznictwa zamkniętego (w naszym przypadku – Szpitala Wojewódzkiego) przez lokalny samorząd. W czeskich miastach operacja przejęcia takich instytucji spowodowała rozmycie odpowiedzialności za jakość działań służby zdrowia i mnóstwo pretensji mieszkańców do samorządów lokalnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Jary 7-06-2014 15:32
Współpraca z Czechami jest dobrym posunięciem Prezydenta. Nam bliżej do Pragi i Liberca niż do Warszawy i Wrocławia. Jak jeżdżę do Czech to widzę, że polubili Polaków. Szczególnie koronki które tam wydajemy. Ale jak zatrzymałem się na stacji paliwowej by się spytać o drogę. A było to na Morawach, to około 10-ciu osób usiłowało mi wytłumaczyć jak dojechać. Było to miłe. Szczególnie miłe są kobiety. Śliczne i miłe:)
~ 7-06-2014 16:56
dlaczego nie można przeczytać komentarzy pod artykułem o tych, co zmieniali JG? na pewno są ciekawsze niż artykuł ku czci
~rattlehead 8-06-2014 12:16
bierzemy przykład z czechów , legalizujmy miękkie narkotyki
~zgoda 8-06-2014 22:44
W pełni się zgadzam z ~Jary. Dlatego należy inwestować w komunikację z Czechami i Niemcami, a nie w kierunku Wrocławia. Stworzyć więcej pociągów do Czech (w tym bezpośrednie do Liberca i Pragi), przedłużyć pociągi do Zgorzelca co najmniej do Goerlitz. Tymczasem to co jest to jest porażka (np. rozkomunikowane pociągi w Szklarskiej). Możliwe że jest to sabotaż Wrocławia, gdyż za rozkład jazdy pociągów odpowiadają urzędasy z Wrocka. To samo dotyczy pociągów do Goerlitz, gdzie Wrocław nie robi zupełnie NIC w tym celu. Bliżej nam do Europy niż z Wrocławia czy Warszawy i musimy te atuty wykorzystać. Co Wrocławiowi pewnie jest bardzo nie na rękę, gdyż wrocławianie chcieliby, żeby jeleniogórzanie jeździli do Wrocka do pracy czy na studia, gdyż mieszkańcy innych miast przywożą ze sobą pieniądze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group