Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 7804
Zalogowanych: 57
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czarownice budzą agresję! VIDEO

Niedziela, 7 marca 2010, 18:57
Aktualizacja: Środa, 19 maja 2010, 15:17
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Czarownice budzą agresję! VIDEO
Fot. TEJO
– Ty głupia babucho! Stara jesteś i brzydka! Spalić cię! Zabić! – wykrzykiwały przedszkolne dzieci podczas dzisiejszej premiery Zdrojowego Teatru Animacji w kierunku postaci wiedźmy, bohaterki najnowszego spektaklu ZTA „Czarownice w bibliotece” wg Pierre’a Gripariego.

Pozbawiony będącej wciąż w remoncie sceny Zdrojowy Teatr Animacji tym razem skorzystał z gościny Książnicy Karkonoskiej. Część pomieszczenia biblioteki dziecięco-młodzieżowej oraz salę konferencyjną wykorzystano jako scenerię dla dwóch bajek na podstawie powiastek Pierre’a Gripariego „Czarownice z ulicy Mouffetard” oraz „Czarownice z szafy na szczotki”.

To śmieszno-straszne historyjki wdzięcznie opracowane przez reżysera Michała Derlatkę w asyście Bogny von Woedtke o złośliwych wiedźmach (Lidia Lisowicz w podwójnej roli) i poczciwym panie Piotrze (Sławomir Mozolewski), który wywabia z opresji siostrę (Dorota Fluder) swojego przyjaciela Bahira (Radosław Biniek), uwięzioną przez czarownicę. A później sam wpada w sidła innej wiedźmy. Wówczas z pomocą przychodzi mu z pomocą Bahir. Nad wszystkim próbuje zapanować Pani Bibliotekarka (także Dorota Fluder), której sytuacja wymyka się spod kontroli, kiedy gaśnie światło.

Całość przy wpadającej w ucho muzyce Sebastiana Ładyżyńskiego. Pomysłowa scenografia Michała Dracza, w dużej mierze z papieru, i same wnętrza książnicy wzbogacone o tajemniczy tunel, którym publiczność przechodzi, aby obejrzeć drugą bajkę, to fantastyczne miejsce, gdzie dziecięca wyobraźnia może „zaszaleć”. Okazało się, że dziś zaszalała, i to aż do przesady. Sztuka jest interaktywna i opiera się w części na dialogu z małymi widzami.

Ci – na widok czarownicy – nie przebierali w słowach. Podniecone dzieci, z wypiekami na twarzach, obrzuciły wiedźmę kilkoma dosadnymi określeniami. – Zabić cię, spalić. Jesteś starą głupią babuchą! – wykrzykiwał co rusz pewien chłopiec. Żywy temperament innego gasił co chwilę tata. Niewiele brakowało, a maluch zbliżyłby się do aktorki i porwał jej kostium. W drugiej części mali widzowie się nieco uspokoili, ale upiorne wrażenia o dzieciach, które na pewien czas wyglądały jak mali bohaterowie filmu grozy, pozostały.

Same aktorki nie kryły zdziwienia atakiem agresji maluchów. – Trochę na tym świecie żyję i długo gram dla dzieci, ale jeszcze się z czymś takim nie spotkałam… Nie mam nic przeciwko temu, żeby dzieci mówiły, że jestem brzydka, bo jako postać mogę im się nie podobać – mówi Lidia Lisowicz – ale słowo „zabić” czy spalić nie jest tutaj na miejscu – usłyszeliśmy. Aktorka, która skończyła kurs bajkoterapii, zamierza zrealizować projekt bajki terapeutycznej, aby starać się wytłumić napastliwość u małych widzów.

Z pewnością dzieci nie rozgraniczają świata bajki od rzeczywistości. Karmione są pełnymi agresji filmami animowanymi w telewizji. Już w przedszkolnym wieku grają w gry komputerowe, które wywołują negatywne odczucia. Trudno się więc dziwić, że na widok brzydkiej czarownicy dziecko nie będzie jej współczuło, tylko zapragnie ją zlikwidować i to tak, jak w średniowieczu. Na stosie!

Ponieważ spektakl nie ma właściwej sceny, tradycyjne popremierowe wręczenie kwiatów miało miejsce po sztuce, w Galerii Małych Form. Bogdan Nauka, dyrektor ZTA, podziękował aktorom i realizatorom za trud włożony w przygotowanie przedstawienia. Szczególne słowa podziękowania skierował do ekipy technicznej, która – nie dość, że musiała spektakl obsłużyć – to jeszcze w zakresie jej obowiązków było przywiezienie i rozstawienie sprzętu. Szef ZTA podziękował także paniom bibliotekarkom z Książnicy Karkonoskiej, że musiały teatr znosić przez czas prób.

Kolejne przedstawienia „Czarownic w bibliotece” 10 i 11 marca o godz. 10 w Książnicy Karkonoskiej przy ulicy Bankowej. Ilość miejsc ograniczona.

Obejrzyj video!

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
810
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Jeleniogórska Szprycha 2025
 
Jeleniogórskie ulice
Symbol polskości w centrum Jeleniej Góry – ulica Drzymały
 
Aktualności
Wakacje w pełni, a basen nadal zamknięty
 
Polityka
Prezydencie, ułaskawiaj?
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group