Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 6696
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Czar kolei, czyli podróż sentymentalna

Piątek, 17 czerwca 2016, 10:11
Aktualizacja: 10:23
Autor: Robert Czepielewski
Karpacz: Czar kolei, czyli podróż sentymentalna
Fot. Robert Czepielewski
Na fantastyczną podróż koleją zaprasza Muzeum Zabawek z Kolekcji Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu. Dla starszych osób może to być podróż sentymentalna, bo kto nie zdobywał kiedyś przedziału, wchodząc do niego,co kiedyś było normą, przez okno. Dla młodszych, dla których kolej kojarzy się z Pendolino, może być podróżą w czasie...

W muzeum, które mieści się w dawnym dworcu kolejowym, trwa wystawa „Powrót Kolejki Karkonoskiej”. Jego pomysłodawcom zebranie eksponatów zajęło ponad rok. Jak powiedział komisarz wystawy Rafał Gersten, chodzi o przypomnienie, że przeszłość i przyszłość dworca w Karpaczu jest nierozerwalnie związana z koleją.

Inną okazją do jest 12-lecie starań o przywrócenie połączeń kolejowych Karpacza z resztą świata oraz 10- lecie działalności Karkonoskich Drezyn Ręcznych.

Wśród eksponatów można zobaczyć kolejarskie mundury, z łezką w oku można sobie przypomnieć, jak wyglądał stary kasownik dziurkacz, fantastycznie zachowane lampy, używane przez kolejarzy w XX i XIX wieku, zwrotnica, telefony, olejarki oraz fotografie z różnego okresu, dokumentujące przeszłość dworca i kolei, która była motorem napędowym rozwoju turystyki w mieście pod Śnieżką. Jednak największą atrakcją wśród eksponatów jest drezyna typu DL2 z 1959 roku.

Wystawa będzie czynna do 22 czerwca. Eksponaty można oglądać od wtorku do piątku w godzinach 9.00-16.30, a także w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00 - 17.00.

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
371
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group