Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6749
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Cyklostrada nie dla nas

Wtorek, 30 marca 2021, 7:05
Aktualizacja: 7:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Cyklostrada nie dla nas
Fot. Przemek Kaczałko
Ogłoszony niedawno projekt budowy Cyklostrady Dolnośląskiej wywołał zdziwienie i rozczarowanie u włodarzy regionu jeleniogórskiego, bowiem skupia się na północy województwa. Prezydent Jeleniej Góry wraz z burmistrzami Karpacza i Szklarskiej Poręby apelują do Urzędu Marszałkowskiego o uwzględnienie ich propozycji.
Przygotowaliśmy ponad 500 km dróg rowerowych, ponad 90 km nowych single tracków, które połączą się z istniejącymi - samorząd województwa zachęcał nas do tego, żeby tworzyć takie projekty. Jednak południe Dolnego Śląska zostało pominięte - mówił na wstępie konferencji prasowej Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - Przypominamy władzom województwa, że na południu jest taki region, który odwiedza ponad 3 miliony turystów, więc te drogi rowerowe są potrzebne nie tylko dla mieszkańców, ale i dla naszych turystów - dodał J. Łużniak.
Infrastruktura rowerowa to nie tylko drogi rowerowe czy single tracki, ale w naszym przypadku także infrastruktura towarzysząca. Mieliśmy w planach duży parking buforowy, którego zadaniem miało być zatrzymanie samochodów wjeżdżających do Karpacza. Liczymy jeszcze na to, że uda się zweryfikować stanowisko UMWD i te środki trafią na nasze zadania - mówił Radosław Jęcek, burmistrz miasta pod Śnieżką.
Połączenie tras rowerowych w regionie sprawiłoby, że stalibyśmy się potentatami rowerowymi w Europie. Wierzę w zrozumienie decydentów, chociażby ze względów bezpieczeństwa, bo wiele tras przebiega częściowo po ulicach wojewódzkich czy krajowych - dodał Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby.

Jak zaznaczyła przedstawicielka ZIT-u Aglomeracji Jeleniogórskiej, projekty przedstawione przez nasz region to efekt rocznej pracy.

Projekty zakładały nie tylko element turystyki, ale też bezpieczne przejazdy dla mieszkańców do szkół i pracy - mówiła Renata Kwiatek, naczelniczka Wydziału Zarządzania ZIT AJ.

Zadania zgłoszone do UMWD przez jeleniogórski ZIT obejmowały powiat złotoryjski, powiat lwówecki oraz Kotlinę Jeleniogórską.

W powiecie lwóweckim planowane są single tracki wokół Jeziora Pilchowickiego i połączenie ich oraz powiatu złotoryjskiego z Kotliną Jeleniogórską. To kluczowy projekt i chcielibyśmy, żeby został potraktowany po partnersku. Zgłosiliśmy go do Krajowego Programu Odbudowy poprzez Urząd Marszałkowski. Co więcej, zostaliśmy poproszeni, aby takie projekty zgłosić, ale nie podjęto z nami rozmów - dodała R. Kwiatek, która liczy, że władze województwa w czasie konsultacji społecznych uwzględnią projekty południa Dolnego Śląska.

Prace dotyczące 540 km tras rowerowych oraz 90 km single tracków mają kosztować 116 mln zł.

Twoja reakcja na artykuł?

13
18%
Cieszy
28
39%
Hahaha
4
6%
Nudzi
4
6%
Smuci
14
20%
Złości
8
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (82)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
332
Tak
12%
Nie
82%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group