Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 14829
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Cyganie odpracują długi

Sobota, 26 lipca 2008, 8:02
Aktualizacja: 8:05
Autor: Mar
Region Jeleniogórski: Cyganie odpracują długi
Fot. Mar
– Byłam pełna obaw, czy projekt pracy dla Romów w zamian za spłatę zaległego czynszu uda się u nas – mówi dyrektor ZESK w Kowarach, Anna Perłowska. – Wiem, że podobne programy w Legnicy i Wrocławiu się nie udały. Tym bardziej cieszy mnie, że tak dobrze wystartował w Kowarach. Kojarzona z lenistwem mniejszość romska pracuje lepiej od Polaków.

Pieniądze na zatrudnienie Romów, którzy mają problem z płaceniem za czynsz pochodzą z państwowego projektu na rzecz społeczności romskiej.
– Wystąpiliśmy o pieniądze i dostaliśmy je – wyjaśnia Anna Perłowska – Powiadomiliśmy przedstawicieli Romów, że będzie można odpracować czynsz w taki sposób, że połowa zarobionych pieniędzy trafi na nasze konto jako spłata należności, a połowę dostaną do ręki.

Zgłosiło się ponad dwadzieścia osób, zakwalifikowano osiem, pozostali odpadli ze względów zdrowotnych. – Ta ósemka to jedni z najsolidniejszych pracowników – mówi dyrektor Perłowska – pracują przy zieleni miejskiej i przy porządkowaniu posesji zarządzanych przez ZESK. Prace wykonują solidnie, szybko i starannie. Myślę, że zaproponujemy im przedłużenie umów na kolejne miesiące.

Solidność Romów w pracy kontrastuje z pracownikami społecznie użytecznymi, kierowanymi do pracy przez MOPS pod rygorem utraty świadczeń. – Z tą grupą pracujących mamy ogromne problemy, trzeb ich nieustannie nadzorować, popychać, tłumaczyć – mówi dyrektor Perłowska. – Kontrast miedzy nimi, a Romami jest ogromny i pokazuje, że przekonanie o niechęci Romów do codziennej pracy to kolejny stereotyp.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
952
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group