Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6842
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Cyfrowa podróż w czasie

Piątek, 8 czerwca 2018, 14:47
Aktualizacja: Sobota, 9 czerwca 2018, 6:32
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Cyfrowa podróż w czasie
Fot. Paweł Guszała
Przed wejściem głównym do jeleniogórskiego Ratusza jest bardzo ciekawa historyczna ekspozycja. Na 12. tablicach zamieszczone zostały modele komputerowe ukazujące układ urbanistyczny naszego miasta z XVIII.

Całość wzbogacono o archiwalne fotografie, mapy, grafiki oraz teksty z zasobów Muzeum Karkonoskiego i Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddziału w Jeleniej Górze.

Plenerową wystawę historyczną o Jeleniej Górze zawdzięczamy Eugeniuszowi Gronostajowi, wykładowcy Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, regionaliście i kartografowi z zamiłowania.

- Chciałbym przede wszystkim podziękować panu Gronostajowi, człowiekowi tylu talentów, że nie jestem w stanie wszystkich wymienić. Przed laty spotkałem go w bibliotece. Pokazał mi jakiś model 3D jednego z obiektów. Powiedziałem mu wtedy: „Przydałaby się taka wizualizacja przestrzenna Jeleniej Góry sprzed lat”. Po kilku miesiącach przyniósł pierwsze rzuty. Mówię: „Proszę pana ale ja nie mam pieniędzy, żeby za to zapłacić”. Zdawałem sobie sprawę, że taka praca kosztuje gigantyczne pieniądze a on nie chciał za to nawet złotówki. Przeczytał wszystko co było o Jeleniej Górze z tamtego okresu. Polecam tę wystawę, odpowiada na wiele ciekawych pytań, np. dlaczego ul. Krótka jest długa a ul. Długa jest krótka – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Eugeniusz Gronostaj od ośmiu lat bada historię naszego miasta. Robi to w dość nietypowy sposób. Nie tylko studiuje dostępne archiwa, ale wizualizuje to, czego się dowie wykorzystując dostępne narzędzia komputerowe. W ten sposób powstało kilkanaście modeli, których zdjęcia możemy zobaczyć na wystawie. Warto się przy niej na chwilę zatrzymać i odbyć krótką, wirtualną podróż po dawnych ulicach Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group