Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5199
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Coraz bardziej świątecznie

Poniedziałek, 18 grudnia 2006, 0:00
Autor: Daria
Jelenia Góra: Coraz bardziej świątecznie
Fot. rylit, Daria
Śniegu nie ma, ale atmosferę Bożego Narodzenia czuć coraz wyraźniej, głównie dzięki wystrojowi ulic i domów.

Iluminacją, choć skromną w Jeleniej Górze, a nieco bogatszą w Cieplicach, lśnią już główne ulice stolicy Karkonoszy. Na peryferyjnych ulicach, zazwyczaj zaciemnionych, robi się jaśniej i kolorowo dzięki świątecznym światełkom i ozdobom, które coraz chętniej wykorzystują właściciele domów.

Pomysłów jest wiele: nie tylko przystrojone choinki na podwórkach, ale także figurki reniferów elfów czy mikołajów spoglądające na przechodniów zza bram ogrodzeń.
Co bardziej pomysłowi i majętni gospodarze stawiają na podwórkach szopki bożonarodzeniowe.
– Bardzo popularne są w tym roku witrażyki przedstawiające sceny z Betlejem. Wiesz się je na oknie. Podświetlone wyglądają bardzo ładnie – zachwala sprzedawczyni w jednym ze sklepów specjalizujących się w świątecznych ozdobach.
Ceny od 10 do 100 złotych i więcej – w zależności od wielkości i scenki zawartej w witrażu.

Popularne jest także własnoręczne wykonywanie świątecznych symboli na szybach za pomocą sztucznego śniegu w aerozolu. W sprzedaży są też mikołaje, które mocowane na ścianie domu „wdrapują się” z workiem z prezentami w kierunku komina. Takie niemal naturalnej wielkości figury podobają się zwłaszcza dzieciom. Tu jednak barierą bywa cena. Kukła mikołaja kosztuje grubo ponad sto złotych.

Jeśli dodać do tego koszt łańcuchów świetlnych, iluminowanych gwiazd, lampionów i innych gadżetów – na świąteczny wystrój domu z zewnątrz trzeba wydać około 500 złotych.

Niestety, nie można pominąć innej strony przedświątecznej zabawy. Takie ozdoby często są pokusą złodziei, którzy nie bacząc na niebezpieczeństwo, potrafią ukraść mikołajowe kukły.
Bywa, że bezczelnie obcinają kable i kradną także światełka. Później swoje łupy sprzedają pokątnie na bazarach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group