Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6002
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co w ankiecie o zarządzaniu miastem?

Wtorek, 14 października 2014, 8:53
Aktualizacja: 15:53
Autor: KKOP
Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych po raz kolejny zorganizowała badanie ankietowe na temat opinii jeleniogórzan o jakości zarządzania miastem. Jak poprzednio, pytania były szeroko konsultowane w środowisku, ankieta przygotowana została samodzielnie i tak samo rozdystrybuowana. W wyniku akcji zebrano 271 ankiet.

Dobór ankietowanych był przypadkowy, niezorganizowany, wszyscy chętni zostali poproszeni o wypełnienie i zwrot ankiety. Siłą rzeczy w pierwszej kolejności i największej liczbie ankieterami zostali sympatycy KKOP, chociaż nie było żadnych ograniczeń i chętnie witani byli wszyscy zainteresowani.
Pytania można podzielić na dwa bloki, z których pierwszy to ocena zarządzania miastem i ocena rządzących oraz druga t o preferencje wyborcze pod kątem przedmiotowym i zakres zainteresowania przedmiotowego, który powinien znaleźć się w kręgu zainteresowania w pierwszej kolejności przez władze samorządowe oraz ocena możliwości wpływu wyborców na bieg wydarzeń w Mieście Jelenia Góra.

BLOK I
Odpowiedzi z tego bloku dały złą ocenę zarówno w zakresie kierunku zmian jak też samej pracy samorządu. Dowodem na to wynik – źle ocenia sytuację i kierunek zmian 60% ankietowanych, dobrze 22% oraz nie ma zdania – neutralna ocena 18% ankietowanych. W ocenie „dobrze” ujmujemy sumę odpowiedzi dobrze i bardzo dobrze, analogicznie w obszarze oceny negatywnej. Podobnie kształtują się indywidualne oceny Prezydenta Miasta i poszczególnych radnych. Zdaniem ankietowanych sami najczęściej dbają o swoje interesy, a Prezydent Miasta reprezentuje interesy ankietowanych na podobnym poziomie jak „nikt”.
Ponadto 71% ankietowanych źle ocenia realizacje obietnic wyborczych przez Prezydenta Miasta. Ocena Rady Miasta jako oddzielnych osób radnych jest bardzo zróżnicowana: od 45% pozytywnych wskazań do 40% negatywnych poprzez 60% ocen typu „nie znam – trudno powiedzieć”.

BLOK II
Z tej części dowiadujemy się, co będzie decydowało w przypadku ankietowanych przy podejmowaniu decyzji wyborczych. I tak o wyborze prezydenta-zdaniem ankietowanych zadecyduje sama osoba kandydata w 40%, w dodatku jeszcze 21% zadecyduje na podstawie komitetu, jaki będzie reprezentował kandydat i jeśli dodamy do tego jeszcze partię polityczną z 8% wskazań to okaże się, że osoba z właściwego komitetu wyborczego i z „odpowiedniej” partii politycznej wygra wybory. Rozkład w preferencjach wyborczych Rady jest bardzo zbliżony.

BLOK III
W tym ankietowani twierdzą, że władze miasta podejmują decyzję nie licząc się ze zdaniem mieszkańców (46%), chociaż w niektórych przypadkach starają się przekonać do swoich decyzji po fakcie (38%).
Następnie ankietowani uważają, że niektóre decyzje powinny być konsultowane społecznie. Wśród nich sprawy ochrony zdrowia, budżetu i strategii miasta przede wszystkim. Udział w nich deklaruje 60% ankietowanych.

Więcej na: www.kson.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group