Sobota, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 3265
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Chwała książkom!

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 21 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 21 września 2007, 13:37
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Będzie pomnik czytelnika i makieta średniowiecznej Jeleniej Góry.

Powstająca Książnica Karkonoska połączy się z informacją turystyczną.
– W nowym budynku biblioteki znajduje się doskonale zlokalizowane i praktycznie niezależne pomieszczenie, które może stanowić nową siedzibę informacji turystycznej. Pomieszczenie w Baszcie Grodzkiej jest zbyt małe, aby zapewnić komfort obsługi turystów – wyjaśnia Barbara Różycka-Jaskólska, kierownik Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

W nowym miejscu, prawdopodobnie już od kwietnia przyszłego roku, w jednym czasie czytelnicy, mieszkańcy i goście będą mieli okazję zaspokoić swoje potrzeby kulturalne i informacyjne. – Przygotowaliśmy projekt statutu Książnicy Karkonoskiej uwzględniający prowadzenie działalności w zakresie informacji turystycznej i kulturalnej.

IT działając w strukturze samorządowej instytucji kultury uzyska osobowość prawną, umożliwiającą ubieganie się o środki zewnętrzne krajowe i zagraniczne – mówi Marcin Zawiła, dyrektor Biblioteki Grodzkiej. Dodaje, że po umieszczenie informacji turystycznej w budynku i strukturze książnicy pozwoli racjonalnie wykorzystać jej zasoby.

Plusem połączenia obu instytucji będzie również dostęp zainteresowanych do fachowej literatury zgromadzonej w dziale regionalnym biblioteki i pomocy specjalistów zatrudnionych w informacji turystycznej.

– Będziemy mogli także przekazywać informacje o naszym księgozbiorze w językach obcych obywatelom UE zamieszkującym na stałe lub czasowo w naszym regionie i włączyć ich w grono naszych czytelników – stwierdza Marcin Zawiła.

Aby obiekt stał się bardziej dostępny, planowane jest m.in. zagospodarowanie części deptaka przy ul. Bankowej, w szczególności dobre oznakowanie informacyjne i rozszerzenie zatoczki autobusowej, co umożliwi zatrzymywanie się autobusów turystycznych.

– Chcielibyśmy także postawić przed budynkiem „pomnik czytelnika” oraz makietę średniowiecznej Jeleniej Góry – dodaje Marcin Zawiła. – Baszta Grodzka mogłaby, po dokonaniu niezbędnych prac remontowych i adaptacyjnych, zostać przeznaczona np. na muzeum miejskie, prezentujące zbiory związane z historią Jeleniej Góry – mówi Barbara Różycka-Jaskólska.

Rozbudowa Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnica Karkonoska finansowane jest w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III A.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~BRAWO!!! 21-09-2007 13:56
BRAWO Panie Zwaiła jestes pan jedynym człowiekiem któremu zalezy jeszcze na tym aby Jelenia była liczącym sie miastem na Dolnym Śląsku a nie miescina przez która turysci mijaja w drodze na karpacz lub szklarska pozdrawiam i ztcze powodzenia w dalszym działaniu a wy "nasze władze" grzejcie dalej stołki i wywieszajcie plany i projekty inwestycji które nigdy nie dojda do skutku przynosicie wsytyd obiboki wezcie sie za rozwój miasta gdzie baseny centra rozrywki turysci nie beda zwiedzac marketów w naszym miescie i banków na majówce bo tylko to mamy przez was
~Obserwator II 21-09-2007 15:11
Brawo Marcinie.To już kolejne zadanie,które robisz dla Jeleniej Góry.Tak trzymaj.Szkoda,że chcesz zostać posłem.Ważniejszy jest jednak interes miasta,który załatwiać musimy,niestety w Warszawie. Masz mój głos, mojej żony i znajomych.Nie ważne jedynki na listach partyjnych,głosujmy na ludzi z Jeleniej Góry.Nie istotne powinno być czy ktoś jest z PIS–u,LID–u,PO, ważniejsze dla nas jest mieć osobę z Jeleniej Góry
~ chyba po..... 21-09-2007 16:30
zamaist pomniak anonimowej czytelniczki lepszy byłby pomnik krola Polski i Piasta Bolesłąwa Krzywoustego załozyciela Jeleniej Góry. Tylko czy zawiłe i PO stać na taki patriotyczny gest.
~marl 21-09-2007 16:45
Do obserwatorII – Osoba z Jeleniej Góry np PISior będąc w sejmie w Warszawce przypomni sobie o naszym mieście dopiero przed wyborami, wazniejsze jest rozliczanie i szukanie wrogów, natomiast Zawiła na pewno nie zapomni – gość jest w porządku. PS. Nareszcie aktualne zdjecia z remontu biblioteki.
~Zbyszek 21-09-2007 18:17
Marcin brawo, zawsze wiedziałem, że jesteś za Jelenią Górą. Mam nadzieję, że wygrasz wybory – tego Ci życzę. Masz pewne 10 głosów jak zawsze od mojej rodzinki.
~mała 21-09-2007 20:54
brawo Pnie Marcinie az miło ze Panu się chce coś robić dla Jeleniej Góry i żadnej w tym prywatnego interesu. Głosuję na Pana. szkoda,że mamy jednak okręg legnicko=jeleniogórski .
~"pomnik czytelnika" 21-09-2007 21:07
bo zawsze czyjeś pomniki stawia się po jego śmierci :(
~Zakrętka 21-09-2007 21:20
Jak już mówimy o pomnikach to może gdzieś w centrum stanie ławeczka a na niej Stanisław Bareja?
~mad 21-09-2007 21:42
Brawo Marcinie, masz mój głos w walce o mandat posła, znajomych też namówię:)
~Do wszystkich 21-09-2007 22:24
Nie uprawiajcie kultu jednostki bo to taka BOLSZEWIA.W tej sprawie jest grupa która tą inwstycje przygotowała i realizuje.Więcej skromności bolszewicy.
~kampania kaampaniaa 21-09-2007 23:12
zawsze w kampanii to pogrzewają. Przed samorządówką Zawiła oprowadzał po tym obiekcie Kusiaka, dzisiaj sam całą zasługę przypisuje sobie... Smutne dorobkiewiczostwo
~o kampanii 22-09-2007 8:31
proponuję aby podczas wyborów głosować na ludzi od nas, omijając "partyjne jedynki", takie jak schetyna, lipinski i szmajdzinski.
~kazimierzp 22-09-2007 8:34
Głównym tematem, jak wyczytałem z tekstu jest planowane połączenie Centrum Informacji Turystycznej i Biblioteki Grodzkiej. Ciekawym też hasłem rzuconym przez panią Barbarę Jaskólską–Rózycką są projekty dalszego wykorzystania baszty grodzkiej np stworzenia Muzeum Miasta Jelenia Góra. Według mnie tylko przyklasnąć temu powinno być miejsce gdzie można zabytki związane z naszym miastem eksponować. Np. ciekawa byłaby wystawa "Jelenia Góra na starych planach i mapach" – nawet nie wiecie ile tych cennych map i planów się zachowało i to od średniowiecza.
~ewa 22-09-2007 22:03
Miał być pomnik czytelniczki,teraz jest czytelnika,tego najlepszego,co czyta wg.statystyk cztery ksiażki w roku,przepraszam..wypożycza.Ogółem wiecej niż polowa obywateli umiejących czytać,nie czyta książek w ogóle.Pan Zawiła czyni sobie agitkę przedwyborczą ,okłamuje albo nie ma wiedzy o czytelnictwie.Pewne jest jedno i drugie,smutne,że ma juz klakierów do swojego pomysłu np.p.Łużniak.A swoją drogą,p.Zawiła kiedyś powiedział o sobie,że jest zwierzęciem politycznym.Rzeczywiście..żarłoczne to zwierzę,ale dlaczego nie ryczało,jak Ryk polował?
~Trocki 22-09-2007 23:21
Ta bolszewicka agitka pokazuje charakter p.Zawiły."Agitka" dzisiaj coś mało tekstów o Zawile napisała – do roboty lenie . Uwaga na premie!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group