Niedziela, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 8685
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Chwała książkom!

Piątek, 21 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 21 września 2007, 13:37
Autor: AGA
Jelenia Góra: Chwała książkom!
Fot. Agnieszka Gierus
Będzie pomnik czytelnika i makieta średniowiecznej Jeleniej Góry.

Powstająca Książnica Karkonoska połączy się z informacją turystyczną.
– W nowym budynku biblioteki znajduje się doskonale zlokalizowane i praktycznie niezależne pomieszczenie, które może stanowić nową siedzibę informacji turystycznej. Pomieszczenie w Baszcie Grodzkiej jest zbyt małe, aby zapewnić komfort obsługi turystów – wyjaśnia Barbara Różycka-Jaskólska, kierownik Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

W nowym miejscu, prawdopodobnie już od kwietnia przyszłego roku, w jednym czasie czytelnicy, mieszkańcy i goście będą mieli okazję zaspokoić swoje potrzeby kulturalne i informacyjne. – Przygotowaliśmy projekt statutu Książnicy Karkonoskiej uwzględniający prowadzenie działalności w zakresie informacji turystycznej i kulturalnej.

IT działając w strukturze samorządowej instytucji kultury uzyska osobowość prawną, umożliwiającą ubieganie się o środki zewnętrzne krajowe i zagraniczne – mówi Marcin Zawiła, dyrektor Biblioteki Grodzkiej. Dodaje, że po umieszczenie informacji turystycznej w budynku i strukturze książnicy pozwoli racjonalnie wykorzystać jej zasoby.

Plusem połączenia obu instytucji będzie również dostęp zainteresowanych do fachowej literatury zgromadzonej w dziale regionalnym biblioteki i pomocy specjalistów zatrudnionych w informacji turystycznej.

– Będziemy mogli także przekazywać informacje o naszym księgozbiorze w językach obcych obywatelom UE zamieszkującym na stałe lub czasowo w naszym regionie i włączyć ich w grono naszych czytelników – stwierdza Marcin Zawiła.

Aby obiekt stał się bardziej dostępny, planowane jest m.in. zagospodarowanie części deptaka przy ul. Bankowej, w szczególności dobre oznakowanie informacyjne i rozszerzenie zatoczki autobusowej, co umożliwi zatrzymywanie się autobusów turystycznych.

– Chcielibyśmy także postawić przed budynkiem „pomnik czytelnika” oraz makietę średniowiecznej Jeleniej Góry – dodaje Marcin Zawiła. – Baszta Grodzka mogłaby, po dokonaniu niezbędnych prac remontowych i adaptacyjnych, zostać przeznaczona np. na muzeum miejskie, prezentujące zbiory związane z historią Jeleniej Góry – mówi Barbara Różycka-Jaskólska.

Rozbudowa Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnica Karkonoska finansowane jest w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III A.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
926
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group