Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 8309
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Chwała książkom!

Piątek, 21 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 21 września 2007, 13:37
Autor: AGA
Jelenia Góra: Chwała książkom!
Fot. Agnieszka Gierus
Będzie pomnik czytelnika i makieta średniowiecznej Jeleniej Góry.

Powstająca Książnica Karkonoska połączy się z informacją turystyczną.
– W nowym budynku biblioteki znajduje się doskonale zlokalizowane i praktycznie niezależne pomieszczenie, które może stanowić nową siedzibę informacji turystycznej. Pomieszczenie w Baszcie Grodzkiej jest zbyt małe, aby zapewnić komfort obsługi turystów – wyjaśnia Barbara Różycka-Jaskólska, kierownik Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

W nowym miejscu, prawdopodobnie już od kwietnia przyszłego roku, w jednym czasie czytelnicy, mieszkańcy i goście będą mieli okazję zaspokoić swoje potrzeby kulturalne i informacyjne. – Przygotowaliśmy projekt statutu Książnicy Karkonoskiej uwzględniający prowadzenie działalności w zakresie informacji turystycznej i kulturalnej.

IT działając w strukturze samorządowej instytucji kultury uzyska osobowość prawną, umożliwiającą ubieganie się o środki zewnętrzne krajowe i zagraniczne – mówi Marcin Zawiła, dyrektor Biblioteki Grodzkiej. Dodaje, że po umieszczenie informacji turystycznej w budynku i strukturze książnicy pozwoli racjonalnie wykorzystać jej zasoby.

Plusem połączenia obu instytucji będzie również dostęp zainteresowanych do fachowej literatury zgromadzonej w dziale regionalnym biblioteki i pomocy specjalistów zatrudnionych w informacji turystycznej.

– Będziemy mogli także przekazywać informacje o naszym księgozbiorze w językach obcych obywatelom UE zamieszkującym na stałe lub czasowo w naszym regionie i włączyć ich w grono naszych czytelników – stwierdza Marcin Zawiła.

Aby obiekt stał się bardziej dostępny, planowane jest m.in. zagospodarowanie części deptaka przy ul. Bankowej, w szczególności dobre oznakowanie informacyjne i rozszerzenie zatoczki autobusowej, co umożliwi zatrzymywanie się autobusów turystycznych.

– Chcielibyśmy także postawić przed budynkiem „pomnik czytelnika” oraz makietę średniowiecznej Jeleniej Góry – dodaje Marcin Zawiła. – Baszta Grodzka mogłaby, po dokonaniu niezbędnych prac remontowych i adaptacyjnych, zostać przeznaczona np. na muzeum miejskie, prezentujące zbiory związane z historią Jeleniej Góry – mówi Barbara Różycka-Jaskólska.

Rozbudowa Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnica Karkonoska finansowane jest w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III A.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
441
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
10%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group