Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 6722
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Chodniki i sople pod lupą strażników

Sobota, 5 stycznia 2019, 6:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 stycznia 2019, 21:09
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Chodniki i sople pod lupą strażników
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
Po świątecznej przerwie, znów powróciła zima, a wraz z nią problemy na drogach i chodnikach. Dlatego jeleniogórscy strażnicy miejscy kolejny raz intensywniej kontrolują w jakim stanie są piesze trakty. – Zwracamy uwagę nie tylko na stan ciągów pieszych, ale i na sople zwisające nad głowami przechodniów – informuje Jacek Winiarski, p.o. komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Mimo że większość mieszkańców za fatalny stan chodników wini służby miejskie, tylko część traktów pieszych należy do miasta. Większość z nich jest w zarządzaniu właścicieli prywatnych posesji.

W całym mieście mamy około 130 lokalizacji do sprzątania ręcznego oraz 230 lokalizacji do sprzątania mechanicznego, do czego mamy oczywiście specjalny sprzęt (trzy ciągniki i sześć mniejszych riderów) – informował Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze. - Przy ul. Bankowej miejski jest tylko główny trakt od banku do toalet miejskich, natomiast chodniki przy budynkach nie należą do nas. Natomiast przy Al. Wojska Polskiego mamy tylko 7 punktów do uprzątnięcia, stąd właśnie problem odśnieżonych kawałków chodników i oblodzonych pozostałych ich części. W minionym roku była prowadzona rozmowa z zarządcami prywatnych posesji, by MPGK przejęło wszystkie chodniki pod swoje zarządzanie, ale w związku z tym, że zarządcy prywatni musieliby za to płacić, nikt nie był tym zainteresowany. A to około 90 procent chodników w mieście należy właśnie do osób prywatnych – dodaje Z. Rzońca.

Dlatego też strażnicy miejscy kolejny raz przypominają, że odśnieżanie, usunięcie lodu i posypania traktów pieszych przy posesjach to obowiązki właścicieli posesji. I mimo że teoria jest wszystkim znana, w praktyce piesi brodzą po kostki w śniegu lub też niepewnym krokiem pokonują oblodzone chodniki z nadzieją, że uda im się dojść do celu bez upadku.

Jaki jest stan chodników to wszyscy widzą – mówi pani Alicja z Jeleniej Góry. – Czyżby zima znów wszystkich zaskoczyła? Prawdziwy problem dla osób odpowiedzialnych za taki stan pojawi się wówczas, kiedy ktoś złamie nogę lub rękę i sądownie zażąda za to odszkodowania, a póki takich przypadków nie ma, to oby do wiosny i może jakoś to będzie – ironizuje jeleniogórzanka.

Strażnicy miejscy zapewniają jednak, że „jakoś to nie będzie”.

Albo zarządcy chodników wezmą się do pracy, albo muszą liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł – ostrzega szef jeleniogórskiej straży. – Był już czas na pouczenia i przypomnienie o tych obowiązkach, a teraz nadeszła chwila, by egzekwować wykonanie. W tym sezonie zimowym już kilka osób zapłaciło mandaty za nieodśnieżone i nieposypane chodniki przy swoich posesjach i w najbliższych dniach z pewnością dołączą do nich kolejni zapominalscy – dodaje Jacek Winiarski.

Twoja reakcja na artykuł?

7
32%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
9%
Nudzi
2
9%
Smuci
8
36%
Złości
3
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group