Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 9480
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Chleją alkohol na oczach wszystkich

Środa, 20 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 21 września 2006, 7:46
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Chleją alkohol na oczach wszystkich
Fot. Jelonka.com
Piją na placach zabaw, dawnych cmentarzach, w parkach. A jest to zabronione. Zgorszeni ludzie często są bezsilni: boją się pijaków i awanturników. Czy pomogą policja i straż miejska?

Park przy kościele garnizonowym urządzony w miejscu dawnej ewangelickiej nekropolii. Młodym ludziom nie przeszkadza fakt, że sączą piwo tuż przy zabytkowych grobowcach. Inni siedzą na ławce.
Dwaj panowie spokojnie rozlewają do plastykowych kubków tanią nalewkę po pięć złotych.

Plac zabaw na Wzgórzu Kościuszki. Nieco dalej od centrum, ale i tu nierzadkim widokiem są młodzi ludzie raczący się piwem.
Park im. Żiżki na rogu Lipowej i Wolności. W tym miejscu panowie wychylający zawartość butelek z niedrogimi trunkami to niemal codzienność.

– Nie zwrócę takim ludziom uwagi. Wiedzą, gdzie mieszkam. Gotowi są zemścić się – mówi pani Helena, która mieszka w pobliżu i narzeka na hałasy i awantury prowokowane przez pijaków.

– Gorszące jest to, że pozwala się na picie alkoholu przy kościele garnizonowym. Przecież tam kiedyś był cmentarz. Mało kto o tym pamięta, choć pozostały po nim kaplice – twierdzi Jarosław Dobrzański, który codziennie idzie tędy do pracy.

Policjanci i strażnicy miejscy przekonują, że reagują na każde zgłoszenie, które dotyczy picia alkoholu w miejscu publicznym. Za złamanie tego zakazu grozi mandat do 100 złotych. Jeśli ukarany nie chce go zapłacić, sprawa kierowana jest do sądu grodzkiego. Ten może wymierzyć grzywnę do pięciu tysięcy złotych.

Policja reaguje także na sygnały dotyczące zakłócenia ciszy nocnej. To właśnie po takim zgłoszeniu niedawno zatrzymano trzech pijanych wandali, którzy wybijali szyby w oknach.

Zdaniem jeleniogórzan problem mógłby zostać częściowo rozwiązany przez zainstalowanie monitoringu wizyjnego, choćby przy kościele garnizonowym. Samorządowcy już od dłuższego czasu zapewniali, że nowoczesne kamery zostaną tam zainstalowane. Na razie – sprawa utknęła.
Kamer jak nie było, tak nie ma, a ludzie – jak piją, tak pili.

Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych wynika z ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i wychowaniu w trzeźwości. Oczywiście nie dotyczy miejsc, gdzie wolno sprzedawać trunki, czy napitki, choćby ogródków piwnych.

Jak zapewnił Jacek Winiarski, zastępca komendanta staży miejskiej, strażnicy nie ingerują także w przypadku, jeśli ktoś na działce urządzi sobie „zakrapiane” przyjęcie.
– Chyba że to komuś przeszkadza, lub uczestnicy takiej imprezy zachowują się wulgarnie, głośno i nieodpowiednio. Ale i tak straż zareaguje na taki sygnał po wezwaniu na miejsce – usłyszeliśmy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1289
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
 
112
Zderzenie Toyoty i Renault
 
Aktualności
Trwa remont mostu nad polderem
 
Aktualności
Czytelnik: grota solna nie dla dzieci?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group