Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 11149
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Centrum Sztuki i basen w Staniszowie. W XVIII–wiecznym folwarku

Poniedziałek, 16 stycznia 2012, 8:40
Aktualizacja: Wtorek, 17 stycznia 2012, 8:33
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Centrum Sztuki i basen w Staniszowie. W XVIII–wiecznym folwarku
Fot. Agrafka
Sztuki plastyczne zagoszczą wkrótce w Pałacu Staniszów, przy którym zostanie otwarte Centrum Sztuki w wyremontowanych zabudowaniach folwarcznych. W pałacowo–parkowym kompleksie mają znajdować się również nietypowe stylistycznie Centrum SPA z basenem.

Prace remontowe dobiegają końca, a nieoficjalne otwarcie centrum planowane jest na czerwiec lub lipiec. „Opera Pałacowa” w reżyserii Marka Janiaka zainauguruje we wrześniu oficjalne jego otwarcie.

- Naszym celem jest rewitalizacja i zachowanie autentycznej atmosfery tego miejsca, aby oddać jego prawdziwą magię i wartość historyczną. SPA powstaje na bazie starego spichlerza i będzie miało rustykalną formę. Przy basenie będzie nawet kominek, a także wiele elementów drewnianych – powiedziała Agata Rome-Dzida, Prezes Fundacji Forum Staniszów.

W obiekcie budowany jest 20 metrowy basen, przy którym od strony parku będzie znajdować się taras z widokiem na Śnieżkę. W środku będzie także bar i recepcja, a na górze pokoje gościnne. Natomiast pod basenem planowane są sauny suche i parowe, turecki Hammam, oczyszczanie ducha i ciała oraz bicze wodne, ale także masaże klasyczne, czy leczące kręgosłup.

- W Centrum Sztuki, które zostało urządzone w XVIII-wiecznej stodole, oprócz galerii i sali koncertowej, będzie znajdował się także sklep z rzemiosłem artystycznym, wyrobami rękodzielniczymi, tradycyjnymi i lokalnymi tj. nalewki, wyroby kół gospodyń wiejskich, w tym przede wszystkim Koła ze Staniszowa. Chcemy pokazać również twórczość niemieckich artystów tworzących w Karkonoszach do 1945 r. z tzw. Kolonii Artystycznej, ale również współczesnych artystów z naszego regionu. Nie zabraknie jednak światowych sław – dodała Agata Rome-Dzida.

Warto przypomnieć, że park przy Pałacu Staniszów jest częścią dawnego Traktu Królewskiego, który prowadzi przez Pałac w Mysłakowicach. W parku wciąż znajdują się kaskadowo połączone cztery stawy, do dziś zachowała się malownicza grobla i tajemnicze cmentarzysko koni, a także Wisząca Skała, która tuż za Aleją Kasztanową, zwisa wbrew prawom grawitacji i opisywana była przez Izabellę Czartoryską.

Fundacja Forum Staniszów od siedmiu lat podejmuje działania związane z propagowaniem kultury i sztuki. Obok wystaw, jest organizatorem cieszącego się coraz większą popularnością Festiwalu Muzykalia Staniszowskie. Program tegorocznego festiwalu zapowiada się szczególnie ciekawie.

W programie: 13 koncertów, jedno wydarzenie interdyscyplinarne łączące sztuki plastyczne i muzykę z okazji uroczystego otwarcia Centrum Sztuki w Staniszowie oraz interdyscyplinarna, tradycyjna Wigilia Artystyczna. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom publiczności, do udziału w tegorocznym festiwalu zaproszono najwybitniejszych wykonawców muzyki klasycznej i jazzowej. Novum w stosunku do poprzednich edycji, będzie wprowadzenie sztuk plastycznych do jego programu, co związane jest z pozyskaniem przez fundację nowego miejsca do ich profesjonalnej ekspozycji w jednym z zabudowań folwarcznych założenia pałacowo - parkowego w Staniszowie.

Wydarzenie to pod nazwą „Opera Pałacowa” z udziałem Opera Choir of Reykjavik będzie wspólnym przedsięwzięciem artystycznym według scenariusza i w reżyserii Marka Janiaka, na które składać się będzie: koncert chóru, ekspozycja dzieł sztuki, happening i performance. „Opera pałacowa” poszerzy dotychczasową działalność wystawienniczą Fundacji Forum Staniszów i 16 września zainauguruje działalność Centrum Sztuki w Staniszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
954
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Kultura
Zakończenie sezonu w Filharmonii w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Duet ratowniczy blisko podium
 
Kultura
30 lat Leniwca
 
Kilometry
Będzie kolejny odcinek "ekspresówki"
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group