Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 2592
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Centrum miasta nie dla ciężarówek

Wtorek, 16 czerwca 2015, 14:41
Aktualizacja: Czwartek, 18 czerwca 2015, 8:29
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Centrum miasta nie dla ciężarówek
Fot. Przemo
Od 1 lipca br. samochody ciężarowe powyżej 12 ton nie będą mogły wjechać do centrum miasta. O planowanych zmianach w organizacji ruchu poinformowali 16 czerwca na konferencji prasowej przedstawiciele miasta, zarządu dróg oraz policji i straży miejskiej. – Nie po to wydajemy dziesiątki milionów złotych na jezdnie, żeby później ulegały one degradacji przez samochody ciężarowe – mówił wiceprezydent Jerzy Łużniak.

Ograniczenia będą dotyczyły wszystkich dróg wewnątrz obszaru wyznaczonego następującymi ulicami: Powstańców Wielkopolskich (od ul. Wolności), Spółdzielczej (od ul. Karola Miarki), Karola Miarki (od ul. Spółdzielczej do Sobieskiego), Sobieskiego (do Al. Jana Pawła II), Al. Jana Pawła II , Różyckiego, Złotnicza, W. Pola, Wojska Polskiego, Wolności (do ul. Powstańców Wielkopolskich) oraz Sudecka (od Al. Solidarności do Wojska Polskiego) i ul. Mickiewicza (od m. Sosnówka).

Z uwagi na fakt, że ograniczenia te mogą w znacznym stopniu utrudniać zaopatrzenie obiektów handlowych, stacji benzynowych oraz budów zlokalizowanych w tym obszarze, ograniczenie nie będzie dotyczyło zaopatrzenia centrum oraz pojazdów komunalnych.

Na wlotach ulic prowadzących ruch wewnątrz miasta zamontowane zostaną znaki pionowe B-5 zakazu wjazdu samochodów ciężarowych o ciężarze powyżej 12 ton dopuszczalnej masy całkowitej z tabliczką zezwalającą na wjazd pojazdów zaopatrzeniowych i pojazdów komunalnych. Przed dojazdem do skrzyżowań, na których będą zamontowane znaki zakazu B-5 ustawione zostaną tablice informacyjne typu F-8 (żółte) wskazujące kierunki możliwego tranzytu omijającego centrum miasta.

- Jeden samochód ciężarowy, który ma obciążenie 11,5 kN na oś przejeżdżając po nawierzchni niszczy ją tak, jak 10 tysięcy samochodów osobowych – powiedział dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów Czesław Wandzel uzasadniając wprowadzane zmiany. Kolejnym argumentem przemawiającym za zmianą organizacji ruchu w centrum miasta, który podniósł wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak jest płynność jazdy, gdyż samochody o dużym obciążeniu spowalniają ruch tam, gdzie działa sygnalizacja świetlna.

Dopóki nie zrobimy ogólnej obwodnicy Jeleniej Góry od północy i od południa, warto chronić substancję w centrum – dodał Czesław Wandzel.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group