Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 10961
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: By najmłodsi widzieli jak najlepiej

Piątek, 20 sierpnia 2010, 14:11
Aktualizacja: Sobota, 21 sierpnia 2010, 8:00
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: By najmłodsi widzieli jak najlepiej
Fot. Gabi
Miasto Jelenia Góra wraz z Jeleniogórskimi Zakładami Optycznymi, Rotary International, lekarzami i dyrektorami szkół podsumowali akcję pn. „Ratujmy wzrok dzieciom”. Partnerami programu są także jeleniogórscy optycy. Inicjatywa ta miała już siedem edycji, a we wrześniu rusza kolejna.

Celem programu jest diagnoza okulistyczna dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Dzięki programowi udało się wykryć wcześniej nie zdiagnozowane wady wzroku. Uczniowie objęci programem otrzymali bezpłatne i bezpieczne soczewki okularowe sponsorowane przez JZO. Program ten często jest pierwszym kontaktem ucznia z okulistą. Badania przeprowadzane są na terenie szkół, co ułatwia zdiagnozowanie wszystkich uczniów.

Dzieci z biedniejszych rodzin otrzymują okulary korekcyjne. Każde zdiagnozowane dziecko otrzymuje receptę, którą może zrealizować w dowolnym zakładzie optycznym na terenie miasta. Dodatkowo dzieciom w najtrudniejszej sytuacji materialnej Rotary Club na podstawie pisma ze szkoły refunduje oprawy w wysokości 40 złotych za jedną oprawę.

Dobry wzrok u dzieci sprzyja między innymi lepszym wynikom w nauce, lepszej koncentracji. Należy zdać sobie sprawę z tego, że wada wzroku nie jest problemem jednorazowym lecz narastającym. Akcja ta odbywa się nie tylko w Jeleniej Górze, ale także w Kowarach i Zgierzu.

Podczas akcji wystawiono 140 recept, ale do optyków zgłosiły się tylko 82 osoby. Szkoły wystąpiły o darmowe oprawy dla 43 uczniów, a odebrały je 24 osoby.

Mirosław Nowak, prezes JZO zapewnił, że firma jest otwarta na propagowanie akcji w innych miastach. Głos zabrał także dr Julian Pyrzanowski. Zaproponował miedzy innymi, aby badać także pierwszą klasę liceum, aby mieć pełny obraz.

Jedną z przyczyn coraz gorszego wzroku u dzieci jest wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem. Monika Krygier z JZO wypowiedziała się w imieniu jeleniogórskich optyków. Wyraziła wdzięczność za umożliwienie im skorzystania z akcji "Ratujmy wzrok dzieci". Podkreśliła, że często sami optycy są inicjatorami różnych akcji. Dużym problemem jest to, że wystawione recepty często nie są realizowane.

Dyrektor ZSO nr 1 P. Domagała pochwalił miasto za to, że pomaga dzieciom w różnych aspektach i obszarach oraz otacza je opieką. Zwrócił także uwagę na dobre współdziałanie wszystkich zaangażowanych stron. Oświadczył, że w przyszłym roku w jego szkole dzięki pomocy Rady Rodziców zostaną sfinansowane badania wzroku.

Prezydent Miasta Marek Obrębalski zapewnił, ze w budżecie miasta na rok 2011 znajdą się środki na kontynuowanie tej akcji.

Nierozpoznane i nieleczone wady wzroku mogą być przyczyną wielu groźnych chorób oczu, dlatego nie można ich lekceważyć. Poniżej podajemy dziewięć potencjalnych oznak objaw wad wzroku: częste mruganie, powtarzające się stany zapalne powiek i spojówek, gradówki, jęczmień, bóle głowy, obniżenie ostrości wzroku, widzenie kolorowych plam, wrażenie zamazania obrazu przy dobrej ostrości widzenia, niedowidzenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
671
Tak
58%
Nie
42%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Kultura
"Jak u Hitchcocka" – koncert dla Norwida
 
112
Samochód sam powiadomił służby!
 
Piłka nożna
Prowadził klub z ekstraklasy, teraz czas na Karkonosze!
 
Polityka
Janowice Wielkie: Zawadzki vs. Pawłowicz
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group