Niedziela, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 1710
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Budżet miasta: czy realny?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 20 stycznia 2009, 8:04
Aktualizacja: Środa, 21 stycznia 2009, 7:57
Autor: Mar
Za dwa miliony złotych zostanie przebudowana ulica Głowackiego, ważny łącznik pozwalający ominąć centrum miasta.
Fot. TEJO
W tym roku kończą się ostatnie inwestycje rozpoczęte przez poprzednią władzę w ratuszu. Budżet na rok 2009 to już zamierzenia ekipy Marka Obrębalskiego. Plany wyglądają imponująco, chociażby remonty i modernizacje budynków komunalnych, oświatowych, które mają kosztować łącznie kilka milionów złotych. Jest jednak kłopot z poparciem, którego władza wciąż szuka wśród radnych odwlekając termin budżetowej sesji.

Finanse miasta miały być przedmiotem posiedzenia 30 grudnia ubiegłego roku. Sesję budżetową przełożono jednak na styczeń. Odbędzie się ona w przyszły wtorek. Czy do tego czasu uda się pozyskać większość?

Remonty w komunalce i oświacie to jedno z mniejszych zadań zaplanowanych na ten i kolejne lata, chociaż obejmuje między innymi oddanie do użytku 60 mieszkań socjalnych na Wyczółkowskiego, remonty i termomodernizację wielu budynków publicznych w tym szkół i przedszkoli. Mają być remontowane domy przy ulicach Weigla i Lwóweckiej. W tegoroczny budżet zostają wpisane duże, kilkuletnie projekty nowych inwestycji. Jakie są najważniejsze?

– Najwięcej pieniędzy pochłoną inwestycje drogowe i kolejny etap kanalizacji – wyjaśnia zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak – obwodnica południowa to 125 milionów złotych, w tym 50 milionów to środki unijne. Za te pieniądze powstaną dwa kilometry drogi z poboczami, chodnikiem, mostem na Bobrze oraz estakadą nad ulicą Łomnicką i torami. Do tego rozjazd w Grabarowie. To potrwa do roku 2011.

Kolejna duża inwestycja drogowa to budowa odcinka ulicy Spółdzielczej aż do ulicy Lubańskiej. Umożliwi ona dostęp do terenów zapisanych w planach jako tereny przemysłowe. Jak zapewniał kilka dni temu marszałek Piotr Borys ulica ta znalazła się już w Regionalnym Planie Operacyjnym województwa dolnośląskiego i zostanie dofinansowana w połowie. Koszt całkowity to 20 milionów złotych, czyli ze środków własnych miasta trzeba będzie wyłożyć 10 milionów. Do użytku zostanie oddana w przyszłym roku.

Sześć milionów złotych ma kosztować z kolei przebudowa ulicy Powstańców Śląskich z budową łącznika do ulicy Waryńskiego. Tutaj połowa pieniędzy ma pochodzić z programu rewitalizacji obszarów miejskich. Zakończenie inwestycji w roku przyszłym.

Trzy miliony złotych w ciągu trzech lat zostanie wydanych na budowę ulic na osiedlu Żabia w Sobieszowie. Tam domki jednorodzinne stoją na łąkach i w błocie. W tym roku miasto wyda 300 tysięcy złotych na dokumentację.

Za dwa miliony złotych zostanie przebudowana ulica Głowackiego, ważny łącznik pozwalający ominąć centrum miasta samochodom jadącym z Cieplic i okolic tzw. małej poczty w kierunku Karpacza i innych podgórskich miejscowości. Tutaj połowa kwoty, czyli milion złotych ma pochodzić z tzw. Schetynówki, czyli państwowego dofinansowania na drogi lokalne.

Drobiazgami można nazwać położenie nawierzchni asfaltowej na osiedlach Żeromskiego w Sobieszowie za 65 tysięcy złotych i na osiedlu Czarne na ulicy Nowej za 200 tysięcy złotych. To będzie pierwszy etap budowy.

Dla kuracjuszy i środowiska
- Jedenaście milionów złotych ma kosztować rewitalizacja parku zdrojowego w Cieplicach – mówi Jerzy Łużniak – potrwa do roku 2011 i obejmie odbudowę dróg, ścieżek, małą architekturę, nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Park będzie spełniał wymogi stawiane obiektom uzdrowiskowym. Ogrodzenia parku ta kwota nie obejmie. Czy się pojawi? Jeśli nawet to w dalekiej przyszłości. W budżecie nie ma drugiej wielkiej kwoty, czyli kontynuacja kanalizacji miasta przejdzie do Wodnika, który będzie beneficjentem programu wartego 135 milionów złotych, oczywiście z pomocą miasta. Kończy się program ISPA, o który zabiegali nasi poprzednicy, teraz pieniądze będą pochodzić z programu Spójność.

Za te pieniądze zostanie skanalizowana lewobrzeżna część Sobieszowa, Cieplic, osiedle Robotnicze, ulice: Spółdzielcza i Karola Miarki. Zostanie wybudowany główny kolektor ściekowy prowadzący wzdłuż Bobru do oczyszczalni ścieków przy Lwóweckiej. Biegnący tamtędy, wybudowany w latach osiemdziesiątych kolektor nigdy nie został uruchomiony i nie nadaje się do użytku. Ma też powstać koncepcja podłączenia do kanalizacji Jagniątkowa i Goduszyna.

Termomodernizacja obejmie kolejne placówki oświatowe. Będą to szkoły podstawowe nr 3, 15 i 11, gimnazja nr 2 i 3 oraz przedszkole nr 10. Z pieniędzy wojewódzkich zostanie wykonany remont i powstanie zespół boisk przy Zespole Szkół i Placówek Specjalnych przy ulicy Kruszwickiej. Za prawie pięć milionów złotych w Zespole Szkół Artystycznych powstaną trzy nowe pracownie i galeria wystawiennicza.

Będzie monitoring i inwestycje dla turystów
Za prawie dwa miliony złotych w centrum w Cieplicach i Sobieszowie zostanie zainstalowanych 50 kamer. Będą strzec obiektów turystycznych i zabytkowych. Ta kwota obejmie też remont komisariatu policji w Cieplicach i przystosowanie go dla osób niepełnosprawnych. Centrum monitoringu znajdzie się w siedzibie straży miejskiej, która przeniesie się do budynku byłej „paszportówki” przy ulicy Armii Krajowej. Wgląd w system monitoringu będzie też miała policja.

Powstanie bezkolizyjny szlak rowerowy z Jeleniej Góry do Cieplic który ma liczyć 6 kilometrów. W ramach południowo-zachodniego szlaku Cystersów w Cieplicach powstaną dwa duże parkingi dla turystów z programu innowacyjna gospodarka.
– Po raz pierwszy miasto wyda pieniądze na dostosowanie ulic do ruchu rowerowego – tłumaczy Jerzy Łużniak – za 200 tysięcy zostaną obniżone krawężniki, usunięte przeszkadzające słupki. Wszystko w porozumieniu z jeleniogórskimi rowerzystami, którzy wskazują najgorsze miejsca.

Za 2 miliony złotych, w porozumieniu z Jabłońcem nad Nysą z programu Polska-Czechy u stóp góry Chojnik ma powstać 37 kilometrów tras biegowych. W latach 70 ubiegłego wieku planowano budowę tej stacji narciarskiej, ale w końcu zaniechano budowy.

Największą inwestycją turystyczno-rekreacyjną mają być termy cieplickie. Zespół basenów przy ulicy Wolności, na obszarze półtora hektara. Basen do pływania, zespół basenów rekreacyjnych, zjeżdżalnie itp. będą ogrzewane wodą z gorących źródeł. Ta inwestycja ma kosztować 50 milionów złotych i powstanie do 2011 roku.

Do 2011 roku zostanie ukończona modernizacja i rozbudowa Teatru Zdrojowego w którym mieści się siedziba Teatru Animacji. Kosztować będzie prawie 5,5 miliona złotych z tzw. mechanizmu norweskiego. W teatrze Dramatycznym za 353 tysiące ma zostać zainstalowana winda.

Dużą inwestycją ma też być centrum treningowe Euro 2012 przy ulicy Lubańskiej. Ma powstać do roku 2010 za 12 milionów złotych.

Skąd pieniądze?
Zamiary zaprawdę imponujące. Jednak zaplanowane dochody w wysokości 280 milionów 660 tysięcy złotych nie wskazują na jakieś większe możliwości własne naszego miasta. Skąd zatem pieniądze chociażby na wkład własny do wszystkich inwestycji współfinansowanych przez unię i fundusze państwowe?

– Jedynym źródłem są kredyty. Miasto ma spore możliwości zaciągania zobowiązań, bo zadłużenie jest niewielkie – mówi radny Miłosz Sajnog z klubu Jelenia Góra XXI. – Budżetu nie uchwaliliśmy 30 grudnia, a sesja budżetowa została zaplanowana na 27 stycznia. Do teraz nie dostaliśmy odpowiedzi na pytanie jak prezydent zamierza sfinansować te zamierzenia. Bez tej informacji budżet ma małe szanse na uchwalenie. Jeszcze nie wiemy jak będziemy głosować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~trochę czytający 20-01-2009 9:08
Widać, że P. Sajnog nie zadał sobie nawet trudu przeczytania budżetu . Wobec tego niech sobie przeczyta powyższy tekst, a jeżeli nie chce mu się to zrobię mu skrót. Źródłem finansowania wielu inwestycji są: środki unijne, np.: obwodnica, ul. Spółdzielcza, Powstańców Śląskich z łącznikiem do Waryńskiego, rewitalizacja parku zdrojowego, ka...lizacja lewobrzeżnej części Jeleniej Góry (od Sobieszowa po os. Robotnicze), trasy biegowe, termy cieplickie, mechanizm norweski: teatr zdrojowy, schetynówki: ul. Głowackiego i wiele innych nieopisanych w powyższym tekście (trudno wpisać tu przecież cały budżet). A skąd wkład własny? Przy każdej pozycji budżetu musi być zapisana forma finansowania (środki własne lub zewnętrzne: kredyty i pożyczki) więc pewnie w budżecie jeleniogórskim też tak jest. Ale jak ktoś do tej pory słuchał tylko Prystroma i klepał napisane przez niego formułki, to trudno liczyć na to, że będzie potrafił przeczytać i zrozumieć zapisy budżetu. Nie chce głosować, to niech nie głosuje. Przynajmniej mieszkańcy będą wiedzieć, że mimo przepoczwarczenia się ze Wspólnego Miasta w Jelenia Góra XXI czy jakoś tak, będzie głównym hamulcowym rozwoju naszego miasta. Zasadnicze rozdania środków unijnych mają być w bieżącym roku. Jeżeli nie będzie budżetu, to będzie on głównym winowajcą tego, że nie będziemy mieć nawet szans ubiegania się o te środki. I on chciał rządzić Jelenią Górą!!!
~cdi 20-01-2009 9:18
Czas pokaze, ktore plany stana sie rzeczywistoscia...
~pesymistka 20-01-2009 9:21
Minęło ponad dwa lata kadencji obecnych władców Jeleniej Góry, a oni wciąż opowiadają, co będzie. Tym razem w formie budżetu. Oby nie minęły kolejne lata nadziei, a raczej beznadziei...
~Kochaś 20-01-2009 10:24
Zastanawia mnie, ile środków finansowych z budżetu miasta Jeleniej Góry na rok 2009 zostanie przeznaczone na jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych? Jak wiadomo najgorzej się ma OSP Sobieszów, gdzie przedziurawiony jest zbiornik na wodę, który zgnił. Jest to jedyny beczkowóz OSP na terenie miasta. Może najwyżsża pora zainteresować się tą sprawą?
~Smart 20-01-2009 10:28
Do "trochę czytający" Wszystko super, dodam tylko, że jak się zakłada współfinansowanie ze środków unijnych trzeba mieć w budżecie lub za pomocą kredytu zabezpieczone 100% wartości projektu (przynajmniej tak jest w większości programów) i tu jest ten problem. Bo nie sposób zaplanować - stratega to koncert życzeń - a sfinalizowanie tego to już sztuka.
~loco 20-01-2009 10:33
Ciekaw jestem czy władza w ratuszu wie, że w tym miescie istnieje osiedle Rataja i jakie sa na nim dziury (nie ma asfaltu), krzywe chodniki i zasypane studzienki... Na Żeromskiego i Czarnym będzie nowy asfalt a na Rataja coraz większe dziury...
~rodzic 20-01-2009 12:09
To skandal, żeby termomodernizacja prowadzona była w placówkach, które nie narzekały na koszmarne zimno jak to byó ostatnie 2 tyg. przed feriami w SP-2 i Gim -1. Zamiast zając się tymi szkołami, żeby nasze dzieci nie marzły w temp. 9 st. C i nie trzeba by ło w tych szkołach skracać lekcji, modernizuje się np SP_11, gdzie nikt nie cierpiał podczas ostatnich mrozów. Znów znaczenie mają znajomości, a nie dobro dzieci?
~... 20-01-2009 13:05
Cieplice chcą odłączyć się od JG... a qde wszystko dla nich! Dlaczego nie ma inwestycji na Zabobrzu? (największe osiedle w JG) Dlaczego nie ma koncepcji wybudowania parku? A Cieplice/? Co jakaś propozycja to czytamy: "W Cieplicach..." Noż qde, bez przesady! I oni jeszcze mają czelność mówić, że JG mało dla nich robi. ŚMIESZNE!!! (Swoją drogą olbrzymi koszt w park, który nie zostanie nawet ogrodzony;/) Dlaczego nie ma w planach zbudowania parku na Zabobrzu? Dlaczego teatr w Cieplicach dostanie kilkakrotnie więcej kasy niż nasz główny teatr im Norwida? Ech;/ wystarczy dorwać się do mediów, nakrzyczeć, nawrzeszczeć, podnieść szum i zaraz coś robią dla "biednych ciepliczan";/ paranoja;/
~piech 20-01-2009 13:32
A Piechowice do końca wakacji będą miały ORLIKA , sztuczne boisko,bierznie i skok w dal
~katja 20-01-2009 13:50
optymista, choćby zrealizował tylko część swojego planu, zawsze osiągnie duzo wiecej niż pesymista
~Trzeźwo myślący 20-01-2009 14:16
Mieszkania socjalne na Wyvczółkowskiego - najgłupszy pomysł obecnych władz. Znów przyjdzie tam mieszkać hołota, która będzie chlała na umór, robiła hałas nocami i co najgorsze - okradała okolicznych mieszkańców. Niech się władza zapyta mieszkańców Wyczółkowskiego i okolic co się działo i dzieje nadal po zagospodarowaniu pierwszego akademika....Powinno się zbudować dla takich ludzi slumsy i ogrodzić je płotem wysokim na 5 metrów i pod napięciem...
~do kochasia... 20-01-2009 14:58
A dlaczego tą sprawa nie zainteresowaliście władz ,ani swoich samorządowców. Przecież można było skierować pismo i zwrócić uwagę na istniejący problem.Teraz kiedy budżet jest prawie gotowy to tylko można liczyć na pieniądze rezerwowe i zakupić ten zbiornik,ale wtedy zabierze się pieniądze przeznaczone na inny cel .Słuszne jest przysłowie ,że Polak mądry po szkodzie.
~emeryt drogowy 20-01-2009 15:16
tylko jedno pytanie.Co się dzieje z wodami termalnymi o k......a,dalej temat tabu? czekamy na szejka naftowego........
~do loco 20-01-2009 15:16
A my na Osiedlu Żeromskiego czekamy na położenie asfaltu już ponad 40 lat.Nawet sobie nie zdajesz sprawy ile skierowaliśmy w tej sprawie pism do wszystkich możliwych instytucji.Zapraszam Cię dziś na ulicę Sabały to zobaczysz jakie mamy błoto i dziury.I nie chcę się licytować ,która ulica jest dziurawsza ,bo powinny się wyremontować wszystkie ,które tego potrzebują.Ale wiadomo budżet nie jest z gumy i trzeba cierpliwie poczekać.No może nie aż tyle lat co my.
~jerzy 20-01-2009 17:19
szkoda, że nikt nie napisał, że większość z tych planów to czcze życzenia, uzależnione od powodzenia unijnych projektów. Z tym jest w miescie tragedia, więc szkoda gadać. Jaki obraz miasta wyłania się z tych zamierzeń? Jaki jest kierunek w którym podążamy, bo ja mam wrażenie, iż władza robi tylko to co musi. Wizji i pomyślunku brak.
~32 stycznia 20-01-2009 18:27
Budżet to pieniądze podatników... pieniądze nas wszystkich, więc niech zostaną wydane tak, aby nam wszystkim żyło się lepiej... marzenia:(
~xxx 20-01-2009 18:28
A może szanowni Radni spróbowali by powalczyć o coś na co nie muszą wykładać pieniędzy? np. o pieniądze z budżetu państwa czy urzędu marszałkowskiego na remonty linii kolejowych do Wrocławia, Szklarskiej Poręby, Węglińca ( przez Gryfów Śl, Lubań ), czy Lwówka Sląskiego. Za remonty torów nie odpowiada miasto ale kto inny. Może warto by było nakłonić, pogadać, przekonać itd. Jelenia Góra na remontach linii kolejowych czyli skróceniu czasu dojazdu bardzo by skorzystała, a nie wymaga to żadnych środków ze strony miasta. Potrzebne są tylko chęci, trochę zaangażowania i odwagi. Dla przypomnienia dodam że pociąg z Jeleniej Góry do Marciszowa jedzie 40 minut. Z Piechowic do Szklarskiej Poręby 40 minut. Z Jeleniej Góry do Węglińca około 1:30. Dla porównania kilka lat temu do Marciszowa jeździło się w niecałe pół godziny, z Piechowic do Szklarskiej 20 minut, z Jeleniej do Węglińca w godzinę. Proszę zobaczyć jakie udogodnienia by to przyniosło jeżeli chodzi o dojazdy do pracy, szkoły, uczelni itd. Kolej to przyszłość. W europie zaczyna się wracać do kolei. A u nas zamiast nie popełnić tego błędu co na zachodzie inwestuje się dalej uparcie tylko w drogi.
~jelgór 20-01-2009 21:08
budżet na rozgrzebanie całego miasta - tylko czy da się ukończyć w terminie i za co? ale to już nie prezydent obrębalski będzie się martwił
~do ~ xxx 20-01-2009 21:43
Popieram to co napisałeś. Dorzucę do tego, że kolej jest ekologicznym środkiem transportu. Tylko czy to zadanie nie jest przypadkiem w gestii starosty? Ale nie zaszkodziłoby gdyby i Radni zadziałali w tym kierunku. ago od kosmosu
~do postu z 13:05 20-01-2009 21:56
a skąd taka informacja, że Cieplice chcą się odłączyć od Jeleniej Góry? ago
~mts 21-01-2009 1:00
Obietnice,obietnice,obietnice jak to u platformersów.Coś mi się wydaje,że w czasie kampanii samorządowej w 2006 roku wszystko to zostało już obiecane,a teraz mamy 2009 rok.Jeżeli te plany będą realizowane tak jak dotychczas to za niecałe dwa lata przy okazji kolejnych wyborów znowu usłyszymy festiwal tych samych obietnic.
~cxz 22-01-2009 14:03
Do ~... zabobrze to trzeba zaorać ...a tak naprawdę to nie zadawaj głupich pytań bo między zabobrzem a cieplicami jest mała różnica...Cieplice to też historia naszego regionu a zabobrze to syf ,taki bohomaz architektoniczny...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group