Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5133
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Budżet miasta: czy realny?

Wtorek, 20 stycznia 2009, 8:04
Aktualizacja: Środa, 21 stycznia 2009, 7:57
Autor: Mar
JELENIA GÓRA: Budżet  miasta: czy realny?
Za dwa miliony złotych zostanie przebudowana ulica Głowackiego, ważny łącznik pozwalający ominąć centrum miasta.
Fot. TEJO
W tym roku kończą się ostatnie inwestycje rozpoczęte przez poprzednią władzę w ratuszu. Budżet na rok 2009 to już zamierzenia ekipy Marka Obrębalskiego. Plany wyglądają imponująco, chociażby remonty i modernizacje budynków komunalnych, oświatowych, które mają kosztować łącznie kilka milionów złotych. Jest jednak kłopot z poparciem, którego władza wciąż szuka wśród radnych odwlekając termin budżetowej sesji.

Finanse miasta miały być przedmiotem posiedzenia 30 grudnia ubiegłego roku. Sesję budżetową przełożono jednak na styczeń. Odbędzie się ona w przyszły wtorek. Czy do tego czasu uda się pozyskać większość?

Remonty w komunalce i oświacie to jedno z mniejszych zadań zaplanowanych na ten i kolejne lata, chociaż obejmuje między innymi oddanie do użytku 60 mieszkań socjalnych na Wyczółkowskiego, remonty i termomodernizację wielu budynków publicznych w tym szkół i przedszkoli. Mają być remontowane domy przy ulicach Weigla i Lwóweckiej. W tegoroczny budżet zostają wpisane duże, kilkuletnie projekty nowych inwestycji. Jakie są najważniejsze?

– Najwięcej pieniędzy pochłoną inwestycje drogowe i kolejny etap kanalizacji – wyjaśnia zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak – obwodnica południowa to 125 milionów złotych, w tym 50 milionów to środki unijne. Za te pieniądze powstaną dwa kilometry drogi z poboczami, chodnikiem, mostem na Bobrze oraz estakadą nad ulicą Łomnicką i torami. Do tego rozjazd w Grabarowie. To potrwa do roku 2011.

Kolejna duża inwestycja drogowa to budowa odcinka ulicy Spółdzielczej aż do ulicy Lubańskiej. Umożliwi ona dostęp do terenów zapisanych w planach jako tereny przemysłowe. Jak zapewniał kilka dni temu marszałek Piotr Borys ulica ta znalazła się już w Regionalnym Planie Operacyjnym województwa dolnośląskiego i zostanie dofinansowana w połowie. Koszt całkowity to 20 milionów złotych, czyli ze środków własnych miasta trzeba będzie wyłożyć 10 milionów. Do użytku zostanie oddana w przyszłym roku.

Sześć milionów złotych ma kosztować z kolei przebudowa ulicy Powstańców Śląskich z budową łącznika do ulicy Waryńskiego. Tutaj połowa pieniędzy ma pochodzić z programu rewitalizacji obszarów miejskich. Zakończenie inwestycji w roku przyszłym.

Trzy miliony złotych w ciągu trzech lat zostanie wydanych na budowę ulic na osiedlu Żabia w Sobieszowie. Tam domki jednorodzinne stoją na łąkach i w błocie. W tym roku miasto wyda 300 tysięcy złotych na dokumentację.

Za dwa miliony złotych zostanie przebudowana ulica Głowackiego, ważny łącznik pozwalający ominąć centrum miasta samochodom jadącym z Cieplic i okolic tzw. małej poczty w kierunku Karpacza i innych podgórskich miejscowości. Tutaj połowa kwoty, czyli milion złotych ma pochodzić z tzw. Schetynówki, czyli państwowego dofinansowania na drogi lokalne.

Drobiazgami można nazwać położenie nawierzchni asfaltowej na osiedlach Żeromskiego w Sobieszowie za 65 tysięcy złotych i na osiedlu Czarne na ulicy Nowej za 200 tysięcy złotych. To będzie pierwszy etap budowy.

Dla kuracjuszy i środowiska
- Jedenaście milionów złotych ma kosztować rewitalizacja parku zdrojowego w Cieplicach – mówi Jerzy Łużniak – potrwa do roku 2011 i obejmie odbudowę dróg, ścieżek, małą architekturę, nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Park będzie spełniał wymogi stawiane obiektom uzdrowiskowym. Ogrodzenia parku ta kwota nie obejmie. Czy się pojawi? Jeśli nawet to w dalekiej przyszłości. W budżecie nie ma drugiej wielkiej kwoty, czyli kontynuacja kanalizacji miasta przejdzie do Wodnika, który będzie beneficjentem programu wartego 135 milionów złotych, oczywiście z pomocą miasta. Kończy się program ISPA, o który zabiegali nasi poprzednicy, teraz pieniądze będą pochodzić z programu Spójność.

Za te pieniądze zostanie skanalizowana lewobrzeżna część Sobieszowa, Cieplic, osiedle Robotnicze, ulice: Spółdzielcza i Karola Miarki. Zostanie wybudowany główny kolektor ściekowy prowadzący wzdłuż Bobru do oczyszczalni ścieków przy Lwóweckiej. Biegnący tamtędy, wybudowany w latach osiemdziesiątych kolektor nigdy nie został uruchomiony i nie nadaje się do użytku. Ma też powstać koncepcja podłączenia do kanalizacji Jagniątkowa i Goduszyna.

Termomodernizacja obejmie kolejne placówki oświatowe. Będą to szkoły podstawowe nr 3, 15 i 11, gimnazja nr 2 i 3 oraz przedszkole nr 10. Z pieniędzy wojewódzkich zostanie wykonany remont i powstanie zespół boisk przy Zespole Szkół i Placówek Specjalnych przy ulicy Kruszwickiej. Za prawie pięć milionów złotych w Zespole Szkół Artystycznych powstaną trzy nowe pracownie i galeria wystawiennicza.

Będzie monitoring i inwestycje dla turystów
Za prawie dwa miliony złotych w centrum w Cieplicach i Sobieszowie zostanie zainstalowanych 50 kamer. Będą strzec obiektów turystycznych i zabytkowych. Ta kwota obejmie też remont komisariatu policji w Cieplicach i przystosowanie go dla osób niepełnosprawnych. Centrum monitoringu znajdzie się w siedzibie straży miejskiej, która przeniesie się do budynku byłej „paszportówki” przy ulicy Armii Krajowej. Wgląd w system monitoringu będzie też miała policja.

Powstanie bezkolizyjny szlak rowerowy z Jeleniej Góry do Cieplic który ma liczyć 6 kilometrów. W ramach południowo-zachodniego szlaku Cystersów w Cieplicach powstaną dwa duże parkingi dla turystów z programu innowacyjna gospodarka.
– Po raz pierwszy miasto wyda pieniądze na dostosowanie ulic do ruchu rowerowego – tłumaczy Jerzy Łużniak – za 200 tysięcy zostaną obniżone krawężniki, usunięte przeszkadzające słupki. Wszystko w porozumieniu z jeleniogórskimi rowerzystami, którzy wskazują najgorsze miejsca.

Za 2 miliony złotych, w porozumieniu z Jabłońcem nad Nysą z programu Polska-Czechy u stóp góry Chojnik ma powstać 37 kilometrów tras biegowych. W latach 70 ubiegłego wieku planowano budowę tej stacji narciarskiej, ale w końcu zaniechano budowy.

Największą inwestycją turystyczno-rekreacyjną mają być termy cieplickie. Zespół basenów przy ulicy Wolności, na obszarze półtora hektara. Basen do pływania, zespół basenów rekreacyjnych, zjeżdżalnie itp. będą ogrzewane wodą z gorących źródeł. Ta inwestycja ma kosztować 50 milionów złotych i powstanie do 2011 roku.

Do 2011 roku zostanie ukończona modernizacja i rozbudowa Teatru Zdrojowego w którym mieści się siedziba Teatru Animacji. Kosztować będzie prawie 5,5 miliona złotych z tzw. mechanizmu norweskiego. W teatrze Dramatycznym za 353 tysiące ma zostać zainstalowana winda.

Dużą inwestycją ma też być centrum treningowe Euro 2012 przy ulicy Lubańskiej. Ma powstać do roku 2010 za 12 milionów złotych.

Skąd pieniądze?
Zamiary zaprawdę imponujące. Jednak zaplanowane dochody w wysokości 280 milionów 660 tysięcy złotych nie wskazują na jakieś większe możliwości własne naszego miasta. Skąd zatem pieniądze chociażby na wkład własny do wszystkich inwestycji współfinansowanych przez unię i fundusze państwowe?

– Jedynym źródłem są kredyty. Miasto ma spore możliwości zaciągania zobowiązań, bo zadłużenie jest niewielkie – mówi radny Miłosz Sajnog z klubu Jelenia Góra XXI. – Budżetu nie uchwaliliśmy 30 grudnia, a sesja budżetowa została zaplanowana na 27 stycznia. Do teraz nie dostaliśmy odpowiedzi na pytanie jak prezydent zamierza sfinansować te zamierzenia. Bez tej informacji budżet ma małe szanse na uchwalenie. Jeszcze nie wiemy jak będziemy głosować.

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group