Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 5402
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Borowice: Borowice: Pamięci jeńców wojennych

Piątek, 31 maja 2019, 6:03
Aktualizacja: Niedziela, 2 czerwca 2019, 6:59
Autor: WAC
Borowice: Borowice: Pamięci jeńców wojennych
Fot. WAC
Nigdy więcej ludobójstwa! Nigdy więcej nienawiści! Nigdy więcej wojny! Takie było przesłanie Apelu Poległych, który odbył się wczoraj (30.05) na cmentarzu jeńców wojennych w Borowicach.

W podniosłej uroczystości wzięli udział: kombatanci i emerytowani żołnierze, senator Krzysztof Mróz, samorządowcy ze starostą powiatu Krzysztofem Wiśniewskim, burmistrzem Piechowic Jackiem Kubielskim, zastępcą wójta gminy Podgórzyn Tomaszem Szewczykiem oraz zastępcą prezydenta Jeleniej Góry Januszem Łyczko.

W swoich wystąpieniach zarówno senator K. Mróz jak i starosta K. Wiśniewski, poza uczczeniem pamięci spoczywających na górskim cmentarzu jeńców z wielu krajów zagłodzonych, zamęczonych oraz rozstrzelanych przez niemieckich nazistów, podkreślali konieczość dbania o prawdę historyczną, zwłaszcza w kontekście pojawiających się za granicą opinii przypisujących Polsce współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej czy też współudział w Holocauście. W części artystycznej wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce oraz zespoły „Kosówki” oraz „Szafiry”. Po niej dalegacje złożyły wieńce pod pamiątkowym obeliskiem na nekropolii.

Organizatorem wczorajszego Apelu Poległych był Urząd Gminy w Podgórzynie.

Zawsze pod koniec maja staramy się uczcić spoczywających tu jeńców - mówi zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk. - Cmentarz znajduje się po opieką naszego Urzędu Gminy. Grobami pomordowanych zajmują się też ucniowie z Sosnówki. Staramy się dzieciom z tej i innych szkół przekazywać wiedzę na temat znaczenia tego miejsca, tak aby pamięć pomordowanych była żywa i przetrwała do następnych pokoleń.

Twoja reakcja na artykuł?

20
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group