Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9878
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARPACZ: Bohaterów ocalić od zapomnienia

Niedziela, 21 marca 2010, 9:02
Aktualizacja: 9:03
Autor: Ania
KARPACZ: Bohaterów ocalić od zapomnienia
Fot. Ania
Potomkowie generała Józefa Hallera i Hallerczyków uczestniczyli w minioną sobotę w ogólnopolskiej sesji popularnonaukowej pn. „90–lecie powrotu Wybrzeża Bałtyku do Polski”. Wśród gości zasiadła Ewa Haller de Hallenburg z Katowic, senior rodu Hallerów.

Była to już czwarta sesja dotycząca wybitnych ludzi. Odbyła się w Karpaczu. Tym razem omawiano m.in. związki generała Józefa Hallera i Hallerczyków z Dolnym Śląskiem. Do Karpacza przyjechało wiele osób z całej Polski m.in. z Jurczyc koło Skawiny, gdzie mieści się Muzeum Gen. Hallera i Hallerczyków oraz dwór, w którym Haller się urodził. Przygotowano wystąpienia na temat 90-lecia powrotu Polski nad Bałtyk.

Działaczom zależy na przywróceniu pamięci o Hallerczykach, żołnierzach którzy przysłużyli się Polsce i odzyskaniu niepodległości. Podkreślają, że choć zrobili bardzo wiele dla kraju, byli szykanowani. – W 1920 roku walczyli z bolszewikami. Byli szykanowani za Piłsudskiego i podczas II wojny światowej – mówi Leszek Krupnik, prezes Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków z Jurczyc. W PRL też się im niespecjalnie wiodło, ponieważ żołnierzy, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-sowieckiej nie uznawano za kombatantów.

Władze reprezentował Marek Mikrut, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego. Przygotował specjalne wystąpienie dla uczestników w którym zawarł notę biograficzną o gen. Hallerze. Mówił także o naszym regionie i zabytkach, jakie możemy zobaczyć w Karkonoszach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group