Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6366
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bo wlepią mandaty!

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 19 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 19 września 2007, 22:46
Autor: Angela
Fot. Angela
Pięćset złotych kary za zajmowanie miejsc parkingowych dla inwalidów.

Jelenia Góra włącza się do ogólnopolskiej akcji tworzenia miejsc parkingowych dla pojazdów używanych przez niepełnosprawnych. Takich miejsc w stolicy Karkonoszy, co prawda, nie przybędzie. Ale organizatorzy liczą na to, że powstrzymają kierowców pełnosprawnych przed zajmowaniem tzw. kopert, które nie są dla nich.

W środę w ratuszu odbyła się konferencja poświęcona tej tematyce.
– Nie parkuj na miejscach dla osób niepełnosprawnych, inaczej mogą zagryźć cię wyrzuty sumienia – taki spot mieszkańcy będą mogli niebawem usłyszeć w radiu.

Jak mówił podczas konferencji Andrzej Marchowski z urzędu miejskiego, zajmowanie przez osoby zdrowe miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych jest przestępstwem, które powinno być surowo karane.
– Chcemy, by nasi mieszkańcy zaczęli zauważać niepełnosprawnych i nauczyli się z nimi żyć. Sprawy nie załatwią z pewnością same mandaty dla łamiących przepisy. Najważniejsza jest świadomość ludzi – podkreślił.

Andrzej Markowski dodał, że podczas wstępnej kontroli na parkingu przy ulicy Ptasiej, tuż obok gmachu urzędu, tylko przez cztery godziny kilkunastu kierowców zaparkowało auta niewłaściwie.

Stróże prawa zapowiadają teraz poważne konsekwencje dla niestosujących się do znaków.
– Każdy pełnosprawny kierowca, który zaparkuje na miejscu dla niepełnosprawnych, zapłaci mandat: 500 złotych – ostrzega podinsp. Maciej Dyjach, naczelnik jeleniogórskiej drogówki.

Strażnicy miejscy w środę roznosili ulotki informacyjne. Wkładali je za wycieraczki wszystkich aut. Od czwartku, podobnie jak policja, będą karali nieposłusznych posiadaczy samochodów.

Niestety, akcja nie przyniesie zwiększenia liczby miejsc oznaczonych charakterystyczną kopertą i znakiem. – I tak w naszym mieście jest ich sporo, na każde dziesięć miejsc parkingowych jedno z nich jest oznakowane dla niepełnosprawnych. W sumie: 121 – wyjaśnia Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze

Sporym problemem dla niepełnosprawnych są również bariery architektoniczne. Tu jednak – jak powiedziała pełniąca obowiązki naczelnik wydziału architektury i urbanistyki Magdalena Kwasiuk, przepisy nie przewidują żadnych sankcji dla zarządców i właścicieli sklepów lub instytucji, do których nie mogą dostać się ludzie jeżdżący na wózkach.
Pozostaje tylko liczyć na ich dobrą wolę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~grr 20-09-2007 0:33
i bardzo dobrze! w krajach cywilizowanych miejsce parkingowe dla niepelnosprawnego jest swiete! pozdrawiam z niemiec (chwilowo w jg)!
~E TAM POLANSCY 20-09-2007 2:01
...... A ZA OKLAMYWANIE WYBORCOW POWINNA BYC KASTRACJA ........
~Patol 20-09-2007 2:09
A ja zawsze parkuje swojego Golfa 3 z czipem drogimi alusami i sportowym wydechem na miejscach dla niepełnosprytnych :)
~motoworld@onet.eu 20-09-2007 6:12
Koniec świata ze strażników miejskich zrobili hostessy oni juz i tak nic nie robią! po podwórkach wokół Placu Ratuszowego mimo znaków zakazu stoją "obce" samochody i co strażnicy miejscy chodzą jak swięte krowy .Może wreszcze niech zabiora sie za praceri robia to za co im sie płaci przecież nie wymyslili nic nowego .
~mmmm 20-09-2007 8:35
Czyżby krytykowana okacja "Wazelina", gdzie smaruje się źle zaparkowane samochody, odnodi cichy skutek. Może zlikwidują jeszcze tłok komunikacyjny na 1 Maja, czyi detpatku.
~spacerowicz 20-09-2007 8:55
Nie uwierzę w te opowieści, póki na ul. 1–go Maja będzie taki ruch w ciągu dnia,jak na mojej ulicy Curie –Skłodowskiej.Oczywiście sprawa parkowania dla osób niepełnosprawnych jest b. ważna, ale dlaczego nikt nie potrafi w pierwszej kolejności rozwiązać tematu paraautostrady na 1–go Maja.Tam się po prostu nie daje przejść.
~pełnosprawny 20-09-2007 9:00
A może tak zaczną od siebie i w ratuszu dadzą przykład – zainstalują windy dla niepełnosprawnych, a może tak oznakuja kamienne schody na placu ratuszowym dla niedowidzących, a może tak przestaną podwyższać krawężniki przez które niepełnosprawnym i matkom z wózkami tak ciężko przebrnąć. Jest tak wiele spraw które można załatwić minimalnym kosztem a tak bardzo ułatwić źycie tym ludziom. Parkingi to rzecz wtórna bo większość niepełnosprawnych samochodziarzy dziwnie źwawo się porusza.
~lalala 20-09-2007 9:31
niech przyjada na praking do carrefoura. tam ciagle stoja mercedesy i bmw na miejscach dla inwalidow. ja jak juz przyjedzie inwalida to rzeczywiscie nie ma gdzie stanac.
~wasz Winnetou 20-09-2007 9:54
KIlka razy miałem scysję z parkingowymi, kiedy zaparkowałem na miejscu normalnym, a on zażądał opłaty za postój. Tuż obok na kopertach stały dwa samochody bez żadnego oznakowania, czyli bezprawnie. Twierdzili, że nie ma możliwości dopilnować tego, a ja stoję na miejscu krtóre jest płatne i jeśli nie ściągnie opłaty, mogą zostać ukarani. Słowne utarczki kończyły się, kiedy wyciągnąłem aparat fotograficzny i zrobiłem zdjęcie tych samochodów, po czym powiedziałem, że teraz dzwonię po straż miejską, która to jemu się do dupy dobierze. Zadziałało jak lewatywa. Facet się zmył z widoku w przeciągu kilku sekund.
~gienek 20-09-2007 9:55
śmieszne, bo sami parkingowi namawiają żeby parkować na kopertach
~Do 2;01 20-09-2007 10:16
nie wiem czy Obrębalski ma ......
~VIP 20-09-2007 10:20
Ale hipokryzja! Niech urzędnicy zaczną od własnej dobrej woli w likwidowaniu barier architektonicznych... Na pierwszy ogień powinni pójść urzędnicy trwale niezdolni do dobrej woli, którzy sami stali się już barierami architektonicznymi.
~Rudy_GUSTAW 20-09-2007 10:56
A Pan Prezydent obiecał, że nie będzie już wjazdu na Plac Ratuszowy i Plac Piastowski, i co ?
~Pawel 20-09-2007 12:03
mozna by dac taki napis: zabrales mi moje miejsce – zabierz moje kalectwo
~do do 2:01 20-09-2007 12:03
Też mam wątpliwości!
~helena 20-09-2007 12:52
Dzisiaj juz nie używa sie słowa inwalida tylko "OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA"
~do Rudy–GUSTAW 20-09-2007 15:43
Pan prezydent wiele obiecał,ale okazało się,że ubrał za krótkie buty...
~Krystyna 20-09-2007 16:47
Chwalebny pomysł,tylko czy aby napewno do zrealizowania. Nasze vipy sami nie dają przykładu.A co z deptakiem,tam strach chodzić.
~Nie wiem czy w Jeleniej Górze 20-09-2007 19:52
na drogach publicznych jest koperta, która odpowiada normom. Powinno być 3,6m szerokości i 5m długości przy znakach pojedynczych i podwójnych oraz 6m długości przy więcej niż dwóch kopertach w rzędzie (tak jak pod oknem redakcji Jelonki–proszę sprawdzić). Można zmierzyć również te na przeciw poczty głównej. Nawet nowo wyznaczona przy Starostwie Powiatowym (ul.Podchorążych) ma tylko 3 metry szerokości. To po co są wymiary wg norm skoro nawet urzędy nie respektują tego na własnych "podwórkach"!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group