Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 5125
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Bliźniaki w Bliźniakach

Sobota, 23 października 2021, 6:23
Autor: WAC
Polska: Bliźniaki w Bliźniakach
Fot. użyczone
Mimo że w tym roku ukończyli już 72 lata, to są nadal aktywni. Mowa o najsłynniejszych jeleniogórskich braciach - bliźniakach Bolesławie i Mieczysławie Osipikach. Tym razem rowerowi ambasadorzy Jeleniej Góry odwiedzili położoną w województwie opolskim osadę Bliźniaki.

Bliźniaki to niewielka, bo licząca sześć domostw osada będąca częścią wsi Żytniów. Jest położona w województwie opolskim, w powiecie oleskim, w gminie Rudniki. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa częstochowskiego.

Tym razem rowery zostały w Jeleniej Górze, a na kilkudniową wyprawę na Opolszczyznę udaliśmy się z bratem transportem publicznym – opowiada Bolesław Osipik. - W trakcie wycieczki odwiedziliśmy kilka miejscowości m.in. Opole, Rudniki (gdzie spotkaliśmy się z lokalnymi samorządowcami) oraz przede wszystkim Bliźniaki. Jak się okazało, byliśmy pierwszymi bliźniakami jacy odwiedzili tą miejscowość. Będąc na miejscu byliśmy ciekawi, czy nazwa tej wsi związana jest z mającymi miejsce w przeszłości narodzinami dużej liczby bliźniąt. Okazało się, że nie, a nietypową nazwę miejscowość zawdzięcza jednemu z domów typu bliźniak. W planach naszych wyjazdów w przyszłym roku mamy wizytę w innych miejscowościach o nazwie Bliźniaki w naszym kraju. Wedle naszej wiedzy, w Polsce są jeszcze trzy takie miejsca: w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim - dodaje B. Osipik.

Twoja reakcja na artykuł?

15
68%
Cieszy
6
27%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group