Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2834
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bilety elektroniczne w MZK już pewne

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 10 lutego 2014, 8:10
Aktualizacja: 8:14
Autor: Angela
Fot. Angela
Od lipca br. ruszy wdrażanie biletu elektronicznego w jeleniogórskiej spółce MZK. W piątek (7.02) w Ratuszu podpisano umowę z firmą R&G z Mielca wyłonioną w przetargu na wprowadzenie tego systemu i omówiono jego funkcjonowanie. Technologiczny krok do przodu, który m.in. ma ułatwić życie pasażerom i kierowcom oraz dostarczyć rzetelnych danych dotyczących tzw. potoków pasażerskich kosztował 7 mln 185 tys. zł, z czego 85 procent kosztów kwalifikowalnych stanowi dofinansowanie unijne.

Obecnie pasażerowie mogą kupić tradycyjny bilet papierowy jednorazowy lub okresowy w 145. kioskach i sklepach, w kasie biletowej lub u kierowcy autobusu. Od minionego roku dostępny jest również bilet mobilny kupowany przy użyciu telefonu komórkowego. Zdaniem prezesa MZK - o ile ta druga forma jest dość wygodna - o tyle ta pierwsza już mniej.

- Obecnie pasażer musi stać w kolejce przed kioskiem, albo zabierać czas kierowcy, który zamiast pilnować punktualnego dojechania do celu, sprzedaje bilety i boryka się z wydawaniem reszty – mówił Marek Woźniak, prezes MZK. – Wdrożenie systemu biletu elektronicznego w Jeleniej Górze umożliwi rozszerzenie oferty biletów dostosowując je do nowoczesnych standardów i odciąży naszych kierowców. Jednocześnie będzie cały czas funkcjonował bilet tradycyjny i bilet mobilny kupowany przy użyciu telefonu komórkowego – dodał.

Prezydent Marcin Zawiła podkreślał natomiast, że w związku z wprowadzeniem nowinki technologicznej nie będzie żadnych podwyżek cen biletów, a wręcz przeciwnie.

- Bilety elektroniczne umożliwią zróżnicowanie cen dla tych, którzy korzystają z autobusu jadąc jeden przystanek i tych jeżdżących w dłuższe trasy – wyjaśniał prezydent. – Obecnie obserwujemy, że gros pasażerów, którzy mają do przejechania jeden przystanek, jeździ po prostu na gapę, albo w ogóle rezygnuje z jazdy autobusem. Po wprowadzeniu tego zróżnicowania liczba klientów MZK z pewnością wzrośnie. Ponadto w końcu będziemy mieli rzetelną informację, ile osób jeździ na poszczególnych liniach, a dane będą z podziałem na miesiące, dni i godziny. Dzięki temu, będziemy mogli modyfikować i dostosowywać kursy do faktycznych potrzeb pasażerów. Do tej pory takie badania były robione okresowo przez firmy, którym Miasto to zlecało. Musieliśmy za to dodatkowo płacić, więc ten system przyniesie również oszczędności – dodał prezydent Marcin Zawiła.

Firma z Mielca, która wdroży system biletu elektronicznego była jedyną, która przystąpiła do przetargu. Robert Pezda, prezes zarządu R&G z Mielca wyjaśniał, że każdy pasażer otrzyma bezpłatną kartę bezdotykową, którą będzie przykładał do czytnika dwukrotnie: wchodząc do autobusu i wychodząc z niego.

- Ten system jest mocno złożony, ale prosty w obsłudze dla pasażera – mówił Robert Pezda. – Wdrożyliśmy go już m.in. w Świdnicy, Wałbrzychu, Zielonej Górze i 35. innych miastach w Polsce. Korzysta z niego od 40 do 80 procent pasażerów, przy czym kluczem do przekonania ludzi, by z niego korzystali jest zachęta ekonomiczna czyli atrakcyjna taryfa, ale to leży już po stronie MZK i Rady Miasta. Tam, gdzie te stawki są zachęcające i elastyczne, korzystają z tego i młodzi, i seniorzy – dodał.

W ramach tej inwestycji wszystkie autobusy zostaną wyposażone w czytniki biletów elektronicznych bądź dwufunkcyjne (czyli do kasowania biletów tradycyjnych papierowych) oraz automaty umożliwiające zakup biletów i doładowanie karty. Dodatkowo na sześciu przystankach, na których obecnie są tablice elektroniczne wyświetlające faktyczny czas przyjazdu autobusu, staną automaty, które będą dodatkowo przyjmowały banknoty, realizowały internetowe doładowania karty i pełniły funkcję infokiosku.

Okres wakacyjny czyli lipiec i sierpień ma być okresem testowania nowego systemu, od 1 września br. natomiast system zostanie wdrożony dla pasażerów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~SARBLE 10-02-2014 9:19
Kursy autobusów w ramach oszczędności zawieszają, a gadżety za duże pieniądze załatwiają :( No to sobie na e-biletach pojeździmy :) A kto najbardziej się przejedzie ???
~ 10-02-2014 9:45
moim zdaniem nie jest to zbyt racjonalny wydatek, pomimo, że się cieszę, że mzk się unowocześnia. Wolałbym z 5-6 nowych autobusów za ten hajs. Jednak tutaj jest dofinansowanie 85% więc po prostu mogliby nie dostać żadnego dofinansowania na autobusy i by nie było ani kasowników ani autobusów. Z dwojga złego lepsze te kasowniki :))
~ 10-02-2014 10:12
6 lat temu podczas pobyty w Czechach (Mlada Boleslav) widziałem jak ludzie przykładają jakieś karty do kasownika ..Nie wiedziałem wówczas o co chodzi....Czesi to bogaty kraj ..bo tam nie rządzi KLer i czarni....
~zobaczymy 10-02-2014 10:53
"każdy pasażer otrzyma bezpłatną kartę bezdotykową" trzymam za słowo że będzie bezpłatna tylko ile trzeba będzie zapłacić za wydanie??????
~ 10-02-2014 11:07
"...Czesi to bogaty kraj ..bo tam nie rządzi KLer i czarni...." ... i ~SARBLE ;) Hmmm Czesi przyjeżdżają po meble KLER, a nieładnie jest pisać "czarni" tylko Afrykanie! Dobry pomysł z tymi biletami, chociaż są miasta np. 7-milionowe, w których bilety są tradycyjne i nie ma też kłopotu z kupieniem biletu u kierowcy :)
~n 10-02-2014 11:08
zastaw kaucja za kartę ????? Pasażer otrzymuje nową e-kartę po uiszczeniu bezzwrotnej kaucji w kwocie 10 zł. Lub : §8.1.E-karta na okaziciela: 1)będąca nośnikiem elektronicznej portmonetki jest wydawana po jej pierwszym doładowaniu kwotą co najmniej 20 zł; 2)będąca nośnikiem biletu okresowego jest wydawana po zakupie biletu okresowego. 2.Za wydanie e–karty na okaziciela MZK pobiera kaucję w wysokości 10 zł. O tym czy będzie za darmo czy nie będzie za darmo będzie decydowało Zarządzenie Prezydenta a nie słowa Pana z Mielca
~ 10-02-2014 11:40
i po co to wszystko? autobusow coraz mniej... aaaa zeby jeszcze bardziej zadluzyc mzk juz wszystko rozumiemy... i na pewno juz na was nie zaglosujemy!!!!
~ 10-02-2014 12:25
Kler i Czarni to sekta Kościoła Watykańskiego .Największej korporacji mafijnej na świecie
~Kryniu 10-02-2014 15:01
ciekawe, czy ludzie się przestawią na "kasowanie" biletu 2 razy przy każdej podróży. Na najbardziej uczęszczanych liniach musiałoby być więcej "kasowników", żeby nie trzeba było przeciskać się przez tłum ludzi. Co w przypadku, gdy ktoś zapomni odbić e-kartę przy wysiadaniu? Ile zapłaci za bilet, jeśli będzie "naliczanie przystankowe"?
~pasażer 10-02-2014 15:48
Może pan prezydent Zawiła i pan prezes Wożniak przejadą się autobusem nr 12 w stronę cmentarzy w sobotę do południa.Jechałem takim autobusem i zapewniam że śledzie w beczce mają luźniej . Większość pasażerów to osoby starsze, więc może trochę szacunku dla nich.
~zainteresowa 10-02-2014 15:56
zgadzam sie z "pasazerem" dlaczego w soboty, niedziele nie ma wiecej autobusow "12" ? tlok niesamowity moze by tak zwiekszyc ilosc tych autobusow sobota, niedziela ?
~atoszelma 10-02-2014 16:50
a kiedy w Sarnim Dołku będą bilety minutowe...
~pasażer 10-02-2014 18:16
Wymyślają jakieś niestworzone rzeczy, zamiast pomyśleć o sprawach najważniejszych, tj. o częstszych kursach autobusów, pozbyciu się "stad" autobusów, zlikwidowaniu opóźnień itd. Rozumiem, że najpierw tę kartę trzeba będzie doładować. A co będzie jak komuś ukradną taką kartę? Złodziej będzie mógł sobie jeździć na tej karcie do momentu wyczerpania pieniędzy, więc będzie to cenny i łatwy łup. W przeciwieństwie do kart bankomatowych, gdzie trzeba znać PIN, a tu wystarczy tylko przyłożyć kartę do kasownika i kazdy będzie mógł skorzystać z czyjejś karty. Papierowy bilet, sprawny kasownik, dystrybucja w kioskach - to najlepszy system, który przez długie lata się sprawdzał. Nie rozumiem, po co unowoczesniać na siłę coś, co jest dobre. Tak zrobił Wrocław i wyszedł na tym jak Zabłocki na mydle.
~arczerrr 10-02-2014 18:34
ja wolę skorzystać z aplikacji mobilet i mam mzk i parkingi samochodowe rozpocznijj parkowanie bądź przejazd i tyle, nie latam z kartą ani za parkometrami :) polecam
~arczerrr 10-02-2014 18:34
ja wolę skorzystać z aplikacji mobilet i mam mzk i parkingi samochodowe rozpocznijj parkowanie bądź przejazd i tyle, nie latam z kartą ani za parkometrami :) polecam
~ 10-02-2014 19:41
Dobrze przynajmniej, że wsiadanie przednimi drzwiami straci sens, bo to jeden z bardziej durnowatych pomysłów.
~ 10-02-2014 22:04
Przywróćcie bilety papierowe i nie cudujcie! Jeśli ten elektroniczny system będzie się tak samo psuć jak we Wrocławiu to już teraz możecie dać sobie spokój.
~ 11-02-2014 7:35
Na linii 12 na cmentarz to jeżdżą emeryci i renciści za darmoszkę ,więc luksusów nie muszą mieć..
~Kryniu 11-02-2014 9:57
szkoda, że nie pomyśleli o tym, żeby zamiast wprowadzać e- karty, zmienić operatora i aplikację dla biletów mobilnych. Po co nam SkyCash, skoro o niebo wygodniejszy jest moBilet, z którego już wcześniej korzystać zaczęła Strefa Płatnego Parkowania.
~Kryniu 11-02-2014 10:02
oo, moje niedopatrzenie- MZK podpisało nową umowę, i moBilet już jest. Dziękować:)
~kiki2 11-02-2014 10:10
Niektórzy mają miny jakby wszystko "rozumieli" - oni chyba będą się bali wsiąść do autobusu, bo ich technika przerosła :)
~ 11-02-2014 12:42
Powiem tak. Jest to duzy krok do przodu w komunikacji w Jg , ale w takie cos neda bawic sie tylko mlodzi. Starsi ludzie oleja ta. A w Jg ponad 50% ludzi to ludzie powyzej 45 roku zycia. Czemu nie postaracie sie o wicej autobusow np.12,4 do Borowic ,Zachelmia,3,26? Paranoja cudujecie z biletami , a kto je kupi jak autobus do Borowic jezdzi co 5 godzin? A w niedziele sa tylko 3 kursy okolo7 '11, i o 22 . Litosci
~AB 11-02-2014 17:48
Wiemy, że z komunikacji miejskie korzystają w większości osoby starsze o kulach czy z laską.Przy wsiadaniu i wysiadaniu zajmuje to więcej czasu. Dlaczego kierowcy dojeżdżając do przystanku nie obniżają podwozia w autobusach (w tych, które posiadają takie urządzenia do obniżania). Prośba do dyrekcji MZK o ujednolicenie rozkładu jazdy autobusów na przystankach i w internecie.
~jelinek 11-02-2014 19:15
Jeszcze jedna dodatkowa karta po co to komu?. Wrocławski MZK ma bardziej nowoczesny system. Wystarczy posiadanie jednej bankowej karty płatniczej Prepaid do wszelkich operacji finansowych.
~do wyżej 11-02-2014 21:28
Akurat na bilety we wrocławskim MPK wszyscy narzekają. Wystarczy poczytać lokalne fora i artykuły. Taka właśnie "nowoczesność", która jest krokiem w tył. I jeszcze kosztuje duże pieniądze. Nie idźcie tą drogą co Wrocław, tam sp..... chyba najbardziej jak można było bilet elektroniczny.
~Aqa 12-02-2014 0:12
yyy a po co to?... autobusów jak na lekarstwo i drogo jak nie powiem :/ Może tak kilka kursów oddać jedynki, siódemki, dziewiątki?... chyba by było to bardziej opłacalne bo ludzie by mieli czym dojechać do szkoły czy pracy
~Aqa 12-02-2014 0:16
Ps a i przydałaby sie jakaś synchronizacja linii łączących różne końce miasta - bo np z 7ki przesiąść się na 1kę graniczy z cudem lub czekaniem pół godziny i lepiej podobnie zaczyna być z 7ką i 9ką co z połączeniem jakimś z 1ką i np 9ką do piechowic - też lipne jak i wiele innych "łączników" Jeżdżę 7ką do Cieplic raz w tyg jeśli ucieknie mi ona nie mam co iść na inny autobus np na Kochanowskiego bo tam wszystkie autobusy jadą tak samo czasowo więc nie mam alternatywy np "złapię drugi i zdążę"
~Quincy 12-02-2014 12:57
Wszystko fajne, ale do czasu, aż wandale zniszczą te automaty, porysują i co potem? Ludzie z kartami nie będą mogli kasować biletów, co dla "kanarów" stanie się nie lada gratką na dorobienie niezłego grosza :/, bo będą argumentowali, że guzik mnie to obchodzi. Nie mogłeś skasować? Kup papierkowy bilet. Popieram wersję PKSowską, gdzie karty przykłada się do czytnika znajdującego się na kasie obok kierowcy, tak, że nie dojdzie do aktu wandalizmu. Całość przebiega sprawnie.
~adrian__o 12-02-2014 19:40
masakra, same wymiotne komentarze. Ludzie ogarnijcie sie :) Takie bilety funkcjonuja juz praktycznie wszedzie w pl i europie i tylko ulatwiaja zycie. Dobrze, ze mzk wprowadza taki bilet i cieszy fakt, ze 85% pochodzi z funduszy unijnych. Nikt by wam tego na nowe autobusy nie zamienil, gdyz na nowe mzk juz dotacje dawno dostalo.
~do wyżej 12-02-2014 20:36
Najpierw się dowiedz, a potem pisz. Nieprawda, że bilety wszędzie ułatwiają życie. Na przykład we Wrocławiu wszyscy narzekają na nowy system. Jak pojedziesz do Europy i nie będziesz miał karty elektronicznej, to ciekawe, czy ci to "ułatwi" życie. Co z tego, że 85% pochodzi z funduszy unijnych, skoro miast musi dać wkład własny, a potem mieć pieniądze na utrzymanie tego systemu? Można było dużo lepiej spożytkować te pieniądze, np. na więcej kursów albo nowe autobusy.
~adrian__o 12-02-2014 21:55
do wyzej. Bo w Polsce wszyscy na wszystko narzekaja, lacznie z wroclawiem. Jak pojedziesz do europy mozesz sobie normalnie kupic bilet i bez karty, tak samo bedziesz mial w jg, nikt ci jej nie bedzie kazal zdobywac na sile. Zaleta tego systemu sa tansze bilety, mozliwosc ladowania jej przez internet czy wybranych punktach wlasnie.
~do wyżej 13-02-2014 0:38
Powiedział, co wiedział. Najpierw się zorientuj w temacie, a potem możesz się wypowiadać, czy lepiej narzekać, czy bezkrytycznie cieszyć się. Tutaj jest Polska, a nie Europa. Kto ci sfinansuje te tańsze bilety? Miasto, które już teraz nie ma pieniędzy na komunikację miejską? Myśl trochę jak coś piszesz.
~kolonia 15-02-2014 19:28
tych kanarów dziadziów trza bedzie przeszkolić hahah

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group