Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 7167
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bezpartyjni na rzecz środowiska

Sobota, 24 kwietnia 2021, 8:58
Aktualizacja: 9:04
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Bezpartyjni na rzecz środowiska
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas piątkowej konferencji prasowej radny Hubert Papaj zaprezentował propozycję klubu Bezpartyjnych Samorządowców na najbliższą sesję Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

Wśród propozycji pojawił się projekt uchwały dotyczący promowania odnawialnych źródeł energii poprzez zwolnienie od podatku od nieruchomości obiektów wyposażonych w takie źródła.

Co ważne, w związku z tym, iż środki na wymianę źródeł ciepła są bardzo ograniczone a zapotrzebowanie jest ogromne, mając na względzie środowisko naturalne, jakość powietrza i pomoc mieszkańcom i przedsiębiorcom z jak najmniejszym obciążeniem dochodów gminy, proponujemy sprawdzone i funkcjonujące w innych gminach rozwiązania - mówił H. Papaj.

Uchwała w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków z podłączoną instalacją fotowoltaiczną ma na celu promowanie i wspieranie inwestycji związanych z niskoemisyjnymi źródłami energii. Z omawianej kompetencji skorzystały również takie miejscowości jak: Kalisz, Tomaszów Mazowiecki czy Moszczenica - podkreślał radny.

Uchwała ma stanowić uzupełnienie innych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w Jeleniej Górze, a także stanowić zachętę do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Odnawialne źródła energii ograniczają spalanie paliw kopalnych, które zanieczyszczają środowisko. Instalacja fotowoltaiczna działa w oparciu o promieniowanie słoneczne. Pozwala to na pokrycie znacznej części zapotrzebowania domu na energię elektryczną. Fotowoltaika to również system zeroemisyjny. Oznacza to, że wskutek działania instalacji nie wytwarzają się szkodliwe związki lub gazy cieplarniane. Panele słoneczne nie powodują także hałasu ani drgań, pod tym względem są lepszym rozwiązaniem niż turbiny wiatrowe - przekonywał polityk Bezpartyjnych Samorządowców.

Warunkiem skorzystania z ulgi mają być:
- poniesienie kosztów w wysokości co najmniej 20 000 zł brutto po wejściu w życie uchwały,
- podłączenie do budynku lub jego części instalacji fotowoltaicznej i jej działanie przez okres korzystania ze zwolnienia,
- dokonanie zgłoszenia spełnienia warunków do zwolnienia,
- wpisanie inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Co ważne, omawiane zwolnienie ma przysługiwać automatycznie. Wymaga ono złożenia, na odpowiednim formularzu, zgłoszenia o spełnianiu warunków do zwolnienia wraz z deklaracją na podatek od nieruchomości lub jej korektą. Osoby fizyczne natomiast powinny złożyć powyższe zgłoszenie wraz informacją o nieruchomościach i obiektach budowlanych lub jej korektą. Ponadto do zgłoszenia dołącza się: dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów, zaświadczenie o wpisaniu inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, oświadczenie o: podłączeniu budynków (ich części) do instalacji fotowoltaicznej (pozostałych urządzeń), wysokości otrzymanego dofinansowania ze środków publicznych, inne informacje lub dokumenty dotyczące pomocy de minimis oraz pomocy publicznej (dotyczy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą).

Zwolnienie od podatku od nieruchomości ma mieć charakter czasowy i być udzielane na okres maksymalnie 5 lat począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym poniesiono koszty związane z podłączeniem instalacji.

Z treści projektu uchwały wynika, że zwolnieniem od podatku od nieruchomości objęte są budynki lub ich części, do których podłączono m.in. instalację fotowoltaiczną. Pozostałymi urządzeniami korzystającymi ze zwolnienia są: kolektor słoneczny, pompa ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła. Co istotne, wymieniony sprzęt musi być sprawny, powinien być co najmniej raz uruchomiony i musi działać zgodnie z przeznaczeniem. Ze zwolnienia nie skorzystają budynki lub ich części związane z prowadzeniem wielkopowierzchniowej (tj. przekraczającej 400 m 2 powierzchni użytkowej) działalności handlowej.

Odnośnie źródeł finansowania potencjalnie obniżonych dochodów Miasta Jelenia Góra o kwotę 400 tys złotych, wnioskujemy o zmniejszenie wydatków w dziale 750 administracja publiczna, rozdział 75075 promocja jednostek samorządu terytorialnego z kwoty 1 391 707,00 zł do kwoty 991 707,00 zł - dodał Hubert Papaj.

Twoja reakcja na artykuł?

4
15%
Cieszy
16
59%
Hahaha
3
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
3
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (56)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
371
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group