Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2491
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bez pomysłu na aleję Wojska Polskiego

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 22 maja 2010, 7:51
Aktualizacja: Niedziela, 23 maja 2010, 8:16
Autor: Angela
Fot. TEJO
Długo zapowiadana i szczegółowo omawiana rewitalizacja Alei Wojska Polskiego zakończyła się fiaskiem. Okazało się, że jak na razie nie ma pomysłu na pozyskanie pieniędzy na ten cel, bo kamienice w znacznej części należą do wspólnot lokatorów, których na kosztowne remonty zabytkowej alei nie stać. Nie mają oni też szans na zewnętrzne wsparcie z unijnej kasy.

- Od ponad dwudziestu lat patrzę na Aleję Wojska Polskiego i jest mi wstyd za to, jak ona wygląda. Jest to zabytkowy i piękny element naszego miasta, ale niesamowicie zaniedbany. Kiedy wreszcie rozpoczną się tam jakieś prace? Dużo mówiło się o planach, ale na nich wszystko się skończyło – mówi Jan Zagrobelny z Jeleniej Góry.

Wszystko wskazuje na to, że Aleja Wojska Polskiego pozostanie w takim stanie, w jakim jest obecnie, dopóki właściciele kamienic nie znajdą pieniędzy rzędu milionów złotych na wkład własny do remontu budynków.
– W tych kamienicach są mieszkania, które zostały wykupione przez mieszkańców. Zarządzają nimi wspólnoty. Uwarunkowania prawne nie pozwalają gminie remontować prywatnych własności. Szukamy prawnej formy, dzięki której samorząd będzie mógł wspomóc tych właścicieli w programie rewitalizacji lub remontów kamienic – mówi Hubert Papaj, przewodniczący Rady Miasta Jelenia Góra.

Są odpowiednie uchwały, które pozwalają miastu dofinansować takie remonty, ale do tego potrzebny jest około 50 procentowym wkład finansowy właścicieli, a to są milionowe kwoty. Nie wszyscy są w stanie te koszty ponieść. W 2008 roku był pilotażowy projekt zabytkowych centrów miejskich, realizowany w porozumieniu z innymi miastami całej Europy. Jego celem było opracowanie koncepcji rewitalizacji i to zostało już zrobione.

Są też plany, aby przebudować całą Aleję Wojska Polskiego, tak aby tam powstały drogi dla rowerzystów i inne udogodnienia. Odciążenie ulicy Wojska Polskiego poprzez wybudowanie obwodnicy południowej, program rewitalizacji przy przebudowie samej drogi Wojska Polskiego i budowa ścieżek rowerowych spowoduje, że mieszkańcy inaczej do tego tematu podejdą. – Mam nadzieję, że w nieco dłuższym okresie czasu właściciele tych mieszkań znajdą pieniądze na wkład własny i wspólnie z miastem uda się te kamienice po kolei wyremontować – mówi H. Papaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~próżne debaty w hotelu 22-05-2010 8:08
pomysł był, i to przy takim samym stanie prawnym alei i mieszkańców. nawet propaganda była spora i kosztowna. tylko nik nie zapłacił za tą populistykę z góry skazaną na porażkę...
~jelonekM 22-05-2010 8:44
Aleja nie zostanie w takim stanie jakim jest. Będzie wyglądać coraz gorzej.
~ZABOBRZANIN 22-05-2010 8:49
Papier to taki wdzięczny materiał i wszystkie nawet - "marzenia" - przyjmie i nie karają za to. Jak to fajnie jest za pieniądze nasze bić pianę, omamiać naród. Udawać że "działacze" wykazuja tak wielką chęć zrobienia czego kolwiek i znać się na każdej rzeczy której się nie dotchną. Jest to przynajmniej godne zajęcie próżniaka i wałkonia w każdych wyborach.
~Prawda o rewitalizacji 22-05-2010 9:29
projekt wymyślono po to aby kolesie Kusiaka i spadochroniarze z ratusza zostali przy korycie do następnych wyborów wydano ponad 500 tysięcy i g. z tego jest ,takich akcji jest więcej na wody termalne same projekty poszło ponad 2 miliony stąd się biorą długi miasta tworzy się fikcyjne akcje,stanowiska do spraw niepotrzebnych ,projekty by kolesie przetrwali jedna klika taka umowa między włodarzami
~. 22-05-2010 9:35
NO i masz ci los kolejne nieszczęście... ostatni zwija drogi dojazdowe do Jelonki :(
~Aldi 22-05-2010 9:51
Jakie piękne słowo-ZNAJDĄ-jeśli można znależć to gdzie szukać?W mieście gdzie przemysł umarł,turystyka nie wykorzystuje potencjału regionu,ludzie po tylu latach walki z podskubywaniem ich własnych portfeli,pozbawieni poczucia bezpieczeństwa i pracy,pozbawieni stabilizacji,sceptyczni i przepełnieni jadem i nieufnością(nie bez przyczyny)z pewnością SOLIDARNIE rzucą się na poszukiwanie funduszy i pewnie ZNAJDĄ.Prawda jest jednak taka że gdyby tych mieszkań nie wykupiono na własność,dziś już by nie istniały.Bo w ten właśnie sposób każdy stara się o własne dobro,za własne przecież pieniądze i własną pracę,czyżby dali z siebie jeszcze za mało?Kto zbierze laury jeśli faktycznie znajdą się pieniążki?ELITA RZĄDZĄCA!za pieniądze wydarte mieszkańcom.Może warto więc się zastanowić na czym to wszystko polega.Bez mieszkańców tego miasta WY RZĄDZĄCY jesteście ZERO,bo nie potraficie nawet od strony prawnej walczyć o potrzeby miasta i ich mieszkańców.Najłatwiej sięgać do cudzych kieszeni.Bo tak wygląda PRAWO w regionie gdzie prawo jest tylko dla prominentów.
~Ahahaha 22-05-2010 9:59
Papaj nie ma pomysłu? To po co chce być prezydentem miasta, skoro nie ma pomysłu? I co przeszkadzało mu przygotować taki projekt uchwały przez cztery lata? Bez sensu są jego działania.
~Mary Klin 22-05-2010 10:01
Dla mnie Papaj to porażka tej kadencji, jeżeli chodzi o radę miasta to nie robił nic. Zawsze miał tylko slogany i żadnych działań za nimi. Śmieszy mnie, że wybrano go radnym i to z Cieplic. Przecież on mieszka na Wiejskiej. A mieszkańcy Cieplic nawet go nie widzieli? A teraz kolejne obiecanki tym razem dla Wojska Polskiego. I co?
~Adek Mostowiak 22-05-2010 10:07
Papaj nie wie, o czym mówi. W tej sprawie są już wyroki i gmina nie może finansować wspólnot. Kolejnym medialny temat PO, która nie ma pomysłu na miasto i jeszcze robi ludziom wodę z mózgu. Mieliście panowie 4 lata na Wojska Polskiego i co? Jakieś zmiany?
~Jano 22-05-2010 11:07
a gdzie było nasze miasto przez 50 lat , że doprowadziło do takiej ruiny tych kamienic , te ZGM które sprawowały piecze nad tymi kamienicami i biorąc czynsze od lokatorów nic nie robiły i tak w każdej dzieninie gospodarki można wyliczać gdzie to nasze szanowne państwo było że teraz ludzie za wszystko muszą jeszcze sami raz płacić , chciaż wtedy też był konserwator zabytków i nie dbał oto , doprowadzał razem z tymi władzami do takiej samej ruiny wszystkie zabytki w Jeleniej górze a ta władza co teraz rządzi wraz z p.Obrębalskim na czele to kompletnie już ruinę i śmietnisko z naszego pięknego niegdyś miasta zrobili,wię o czym tu mowa jest , do roboty urzędasy i nie zganiać na kogoś że coś tam , sami rękawy zakasać i jak się podjeliście do robienia porządków w wyborach to jazda do tej roboty , a nie biadolić tylko
~ed 22-05-2010 11:33
a co się stało z ekspertyzami, projektami robionymi za ciężkie tysiące? czyżby były one tylko po to żeby paru kolesiów zarobiło sobie? czasami zaczynam wątpić czy demokracja to właściwy w naszym kraju ustrój.
~Kassandra 22-05-2010 12:34
Ta ekipa musi odejść i to w całości. Niech uchronieni będziemy od obecnej Rady Miasta, tej Rady...
~cyryl 22-05-2010 12:39
Jakieś pół roku temu może trochę dalej, w Jelonce ukazał się artykuł o wspomożeniu przez samorząd dolnośląski właściciela hotelu Cieplice, kwotą jak dobrze pamiętam ok. 2mln zł aby powstała jakaś wirtualna baza noclegowa na Euro. Wtedy można było dać nie małe pieniądze prywatnemu właścicielowi a teraz nie? Poza tym większość budynków przy alei Wojska Polskiego to zabytki, co o tym sądzi konserwator tychże? Zabytkowe np. kościoły są remontowane przede wszystkim ze środków państwowych z bardzo małym udziałem środków kościelnych (o ile w ogóle)
~barbarius 22-05-2010 13:00
przecież można wziąć kredyt na wspólnotę a pożniej spłacane jest to z miesięcznych wpłat których dokonują mieszkańcy,nawet jeżeli w trakcie któś będzie chciał sprzedać mieszkanie logiczne jest że wartość automatycznie wzrasta.nie widzę problemu.
~K_asia 22-05-2010 13:41
Jano, nie ośmieszaj się z tymi "czynszami branymi przez miasto" One nie wystarczały na porządne sprzątanie, a co dopiero na remonty.
~ 22-05-2010 14:37
DOLNOŚLĄZAK. Na przelomie lat 50/60 rozkopano aleję, ułożono nową instalację wodno-ka...lizacyjną, zamieniono gazowe latarnie na elektryczne, ułożono kostkę granitową. Odnowiono elewacje kamienic, gdyż pochody 1-majowe mialy odbywać się we właściwej scenerii. W "wolnej", niekomunistycznej Polsce, większość lokali została sprzedana za psi grosz. Miasto pozbyło sie problemu, przenosząc ciężar utrzymania tych kamienic na niebogatych mieszkańców, którzy nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji bycia współwłaścicielem majątku znacznej wartości. Do czasu sprzedaży mieszkań - przez okolo 45-50 lat - magistrat, za pośrednictwem ZGM-ów, pobierał czynsz w zamian nie dając nic. Większość budynków oznakowanych jest jako "obiekt zabytkowy" i jest pod pieczą konserwatora zabytków. Pod taką samą pieczą jest mnóstwo obiektów sakralnych, których właścicielem jest - między innymi - firma z 2000-letnią tradycją. Nic w tym złego nie ma, że remonty tych obiektów finansowane są ze środków publicznych. Podobny mechanizm finasowania można zastosować wobec alei W.P. Jest też inny sposób - oddać kamienice byłym właścicielom /sprzed 1945 roku/, lub wykonać roboty na koszt magistratu a mieszkańcom podnieść czynsz tak aby im kapcie z nóg pospadały. Ewentualnie żeby uciekli z tych lokali, oddając je magistratowi za 99,9% ich obecnej wartości. Jeleniogorska S-nia Mieszkaniowa, zarządzająca slamsami na Zabobrzu, z remontami i ociepleniami radzi sobie dość dobrze. Jak? Wystarczy zapytać prezesa Mariana.
~ 22-05-2010 15:17
barbarius, od razu widać że nie wiesz o czym mówisz. Kwota na remont to kosmos, większość mieszkańców to starsi ludzie z marnymi rentami. K-asia, to ty się nie ośmieszaj te czynsze nie były i nie są takie marne, biorąc pod uwagę że każdy samo sobie zapewnia ogrzewanie. Bo tzw. blokach jest to najdroższy składnik czynszu. Prawda jest taka, że nic się przez wiele lat nie robiło dla tych kamienic a pieniążki się zbierało a teraz zaniedbania miasta spadają na wspólnoty
~MieszkankaWojskaPolskiego 22-05-2010 15:31
do cyryl: To nie są zabytki. To są jakieś półzabytki. Paradoksalnie... w ciągu kamienic od nr 44-50 zabytkiem wpisanym na listę zabytków jest tylko numer 48. Reszta.... jak się dowiedziałam zabytkiem jest ale i nie jest. Już nawet nie chce mi się tego rozumieć.
~p 22-05-2010 16:35
miasto zezwalalo na niszczenie budynkow poprzez malowanie jaskrawymi kolorami przez pseudo biznes, fryzjerzy sklepy itp packaly ile sie dalo a miasto i konserwatorzy nic nie mowilo czyli mozna nasrac i pojsc dalej nikt ci w tym miescie zlego slowa nie powie
kazimierzp 22-05-2010 17:31
Zabytkami zgodnie z ustawą o ochronie zabytków uważa się budynki wpisane do rejestru zabytków. Na budynkach przy alei Wojska Polskiego wiszą tabliczki z czasów kiedy funkcjonowała tzw ewidencja zabytków nie dajaca żadnych "praw zabytku' tylko sygnalizująca że dany obiekt powinien być traktowany z "większą uwagą" (takie było prawo!). mieszkańcy współwłaściciele nie garną się do wpisywania budynków do rejestru zabytków bo wtedy wojewódzki konserwator ma większe moce sprawcze-czyli może zmusic właścicieli do pewnych prac! Co do czynszów, obciążania "biednych" włascicieli. Wiekszość z nich kupiła mieszkania za 1% rynkowej wartości. Te 99% to dotacja miasta dla ewntualnych nakładów w remonty, ale o tym mało kto z kupujacych pamięta! Inni musieli kupować mieszkania za pełną wartość i maja wobec tych wspólnot takie same obowiązki!
~JACK 22-05-2010 17:41
Temat typu >" MIELENIE WODY" !!! he,he,he......
~agnieszka 43 22-05-2010 19:16
Stare przedwojenne domy...nie da się remontować,bo jak zwykle Polacy wyniuchali biznes np.remont dachu,140 tys, złodziejstwo w biały dzień,do podziału na 5 rodzin,tylko dach!!!Prowadzę rozmowy z niemiecką firmą z kosztami zakwaterowania ,z wyżywieniem ,stawka jest niższa,niż proponują polskie firmy.Co do wykupu mieszkań ,czy za 10%,czy za jeden,proponuję pomieszkać w zawilgoconych ,zimnych norach,gdzie ogrzewanie za sezon gazem to 2500-3000 zł,gdzie koszt ogrzewania miejskiego to 120 zł miesięcznie,może można było kupić tanio,ale czy warto?
stańczyk 22-05-2010 20:02
Podatek katastralny wszystko wyprostuje, za 100 metrowe mieszkanko w centrum miasta wyniesie np 8000 zł rocznie. Albo 12000. Aż zostaną tylko ci których stać na utrzymanie swojej nieruchomości. Miasto wreszcie będzie miało góry kasy potrzebne na ulice, oświetlenie, parki, place zabaw i baseny odpowiedniej dla ambicji mieszkańców wielkości. Po jakimś czasie będzie wiadomo że mieszkając na danej ulicy zarabiasz 3tyś, 5 tyś czy 20 tyś miesięcznie - i będziesz dumny z tego że mieszkasz gdzie mieszkasz i płacisz podatki - tak jak to jest w cywilizowanych krajach na zachód od Odry.
~ 22-05-2010 20:07
A prywatne miało być takie piękne. Dopiero za parę lat będzie widać skutki sprzedaży ruin za 1 zł. Ludzie zostaną na ulicy z aktem własności.
stańczyk 22-05-2010 20:19
Podatek katastralny wszystko wyprostuje, za 100 metrowe mieszkanko w centrum miasta wyniesie np 8000 zł rocznie. Albo 12000. Aż zostaną tylko ci których stać na utrzymanie swojej nieruchomości. Miasto wreszcie będzie miało góry kasy potrzebne na ulice, oświetlenie, parki, place zabaw i baseny odpowiedniej dla ambicji mieszkańców wielkości. Po jakimś czasie będzie wiadomo że mieszkając na danej ulicy zarabiasz 3tyś, 5 tyś czy 20 tyś miesięcznie - i będziesz dumny z tego że mieszkasz gdzie mieszkasz i płacisz podatki - tak jak to jest w cywilizowanych krajach na zachód od Odry.
~@ stańczyk 22-05-2010 22:52
No owszem, podatek katastralny zmieni skład mieszkańców śródmieścia, ale dlaczego niby ma się to przełożyć na wygląd elewacji? Ten względny luksus (względny, bo ludzi majętnych nie ciągnie do śródmieść, raczej klasa średnia to będzie) spokojnie może zaczynać się za bramą. Instalacje i dachy sobie wyremontują, mieszkania urządza, a elewacje? Niech się martwi ten, komu podobno zależy, czyli miasto. Opieka nad zabytkami należy do władz publicznych, chcą mieć zabytki eleganckie z zewnątrz, to proszę bardzo...
~romi 22-05-2010 22:53
Modne są obecnie abonamenty drodzy państwo praktycznie w każdej dziedzinie tak zwanych mediów , mam na myśli nasze rachunki za gaz prąd itp . co nam zaszkodzi kolejny który posłusznie zapłacimy za życie w mieście ? kaska z tych opłat choć w jakimś procencie pójdzie na estetykę miasta resztę przejedzą politycy i grupka cwaniaków żerujących na naszej naiwności że tak ma być . Ludzie ...
~Dolnoślązak 24-05-2010 7:59
~ad kazimierzp. Zatem te tabliczki na budynkach - w świetle aktualnie obowiązujących przepisów - to dezinformacja. Współczesny konserwator zabytków powinien je usunąć. A tak na marginesie czy ktokolwiek i kiedykolwiek interesował się jakimi wpływami dysponuję ZGL-e i jak te dochody są wydatkowane ?
~JJJ 24-05-2010 14:44
Podatek kastralny ??? > Wszak na takie coś mogą sobie pozwolić kraje bogate i to tylko tam gdzie są bogaci obywatele > a nie w kraju gdzie bieda z nędzą !Zastanówcie się co piszecie bo to woła o pomstę do nieba !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group