Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9422
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bez pomysłu na aleję Wojska Polskiego

Sobota, 22 maja 2010, 7:51
Aktualizacja: Niedziela, 23 maja 2010, 8:16
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Bez pomysłu na aleję Wojska Polskiego
Fot. TEJO
Długo zapowiadana i szczegółowo omawiana rewitalizacja Alei Wojska Polskiego zakończyła się fiaskiem. Okazało się, że jak na razie nie ma pomysłu na pozyskanie pieniędzy na ten cel, bo kamienice w znacznej części należą do wspólnot lokatorów, których na kosztowne remonty zabytkowej alei nie stać. Nie mają oni też szans na zewnętrzne wsparcie z unijnej kasy.

- Od ponad dwudziestu lat patrzę na Aleję Wojska Polskiego i jest mi wstyd za to, jak ona wygląda. Jest to zabytkowy i piękny element naszego miasta, ale niesamowicie zaniedbany. Kiedy wreszcie rozpoczną się tam jakieś prace? Dużo mówiło się o planach, ale na nich wszystko się skończyło – mówi Jan Zagrobelny z Jeleniej Góry.

Wszystko wskazuje na to, że Aleja Wojska Polskiego pozostanie w takim stanie, w jakim jest obecnie, dopóki właściciele kamienic nie znajdą pieniędzy rzędu milionów złotych na wkład własny do remontu budynków.
– W tych kamienicach są mieszkania, które zostały wykupione przez mieszkańców. Zarządzają nimi wspólnoty. Uwarunkowania prawne nie pozwalają gminie remontować prywatnych własności. Szukamy prawnej formy, dzięki której samorząd będzie mógł wspomóc tych właścicieli w programie rewitalizacji lub remontów kamienic – mówi Hubert Papaj, przewodniczący Rady Miasta Jelenia Góra.

Są odpowiednie uchwały, które pozwalają miastu dofinansować takie remonty, ale do tego potrzebny jest około 50 procentowym wkład finansowy właścicieli, a to są milionowe kwoty. Nie wszyscy są w stanie te koszty ponieść. W 2008 roku był pilotażowy projekt zabytkowych centrów miejskich, realizowany w porozumieniu z innymi miastami całej Europy. Jego celem było opracowanie koncepcji rewitalizacji i to zostało już zrobione.

Są też plany, aby przebudować całą Aleję Wojska Polskiego, tak aby tam powstały drogi dla rowerzystów i inne udogodnienia. Odciążenie ulicy Wojska Polskiego poprzez wybudowanie obwodnicy południowej, program rewitalizacji przy przebudowie samej drogi Wojska Polskiego i budowa ścieżek rowerowych spowoduje, że mieszkańcy inaczej do tego tematu podejdą. – Mam nadzieję, że w nieco dłuższym okresie czasu właściciele tych mieszkań znajdą pieniądze na wkład własny i wspólnie z miastem uda się te kamienice po kolei wyremontować – mówi H. Papaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group