Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 6253
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bez pomocy z bolącym zębem

Wtorek, 1 maja 2012, 7:46
Aktualizacja: Środa, 2 maja 2012, 7:57
Autor: Agrafka
Jelenia Góra: Bez pomocy z bolącym zębem
Fot. Archiwum
– W czwartek bardzo rozbolał mnie ząb i chciałem skorzystać z pomocy specjalisty. Ból był straszny i nie pomagały żadne leki przeciwbólowe. Zadzwoniłem na pogotowie ratunkowe, ale nikt nie potrafił mi podać numeru telefonu, ani adresu do pogotowia stomatologicznego. Zostałem bez pomocy – mówi czytelnik, który zgłosił nam sprawę.

Zgodnie z prawem w każdym mieście musi funkcjonować pogotowie stomatologiczne, które ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co roku przy podpisywaniu nowych kontraktów, zmieniają się jednak lekarze i siedziby. Tymczasem nikt nie pomyślał o tym, by aktualne informacje o pogotowiu stomatologicznym były ogólnodostępne np. w pogotowiu ratunkowym, firmach taksówkarskich czy na stronie urzędu miasta.

Potwierdza to Maciej Kaczmarek, wicedyrektor do spraw medycznych Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, zdaniem którego jego pracownicy nie muszą wiedzieć, gdzie znajduje się pogotowie stomatologiczne.

– Nie słyszałem o państwowym pogotowiu stomatologicznym – mówi Maciej Kaczmarek.
Dwa lata temu pogotowie stomatologiczne znajdowało się na ul. Kiepury. Dziś te dyżury, czyli tzw. świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej przejął stomatolog, który przyjmuje na ul. Morcinka 1/1. Numer kontaktowy to – 75 75 22 285. Tzw. pogotowie stomatologiczne jest czynne codziennie po godz. 18.00, natomiast w soboty, niedziele i święta całodobowo. Warto jednak najpierw umówić się telefonicznie, bo stomatolog nie ma obowiązku siedzenia w miejscu pracy, musi być jednak pod telefonem.

Nie każdy pacjent wie, że stomatolodzy, którzy mają podpisaną umowę z NFZ-em mają obowiązek przyjąć osobę z bólem zęba w dany dzień i to poza kolejką. Tymczasem niektórzy dentyści bezprawnie odsyłają pacjentów z bólem tłumacząc, że mają już dużo osób oczekujących na wizytę w danym dniu. Tablica z nformacją o prawach pacjenta powinna być także wywieszona w gabinecie.

Pracownica NFZ – u tłumaczy, że informacje o pogotowiu stomatologicznym są dostępne na stronie NFZ. Jak się jednak okazuje, dotarcie do nich jest jeszcze trudniejsze, niż odnalezienie stomatologa.
Na stronie internetowej www.nfz-wroclaw.pl po kliknięciu w obrazek z napisem „Ubezpieczeni, Pacjenci”, po lewej stronie jest napis „Gdzie się leczyć”. Po kliknięciu w napis, przechodzi się na podstronę, gdzie jest m.in. hasło „Wersja uproszczona – produkty kontraktowe”. Następnie należy wybrać z listy „Leczenie stomatologiczne” i nacisnąć przycisk filtruj, który znajduje się obok listy. Następnie w kratce przy napisie filtr miejscowości należy wpisać „Jelenią Górę” i kliknąć w frazę „świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej (ryczałt 12 godzin)”. Po tych wszystkich internetowych manewrach mamy informację, gdzie możemy szukać pomocy.
Niestety nawet na tej stronie nie ma podanych godzin pracy, a hasło „świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej (12 godzin)” nie każdemu kojarzą się z darmowym pogotowiem stomatologicznym czynnym w nocy, soboty, niedziele i święta.

Przedstawicielka NFZ w Jeleniej Górze potwierdziła też informację, że pracownicy pogotowia ratunkowego nie muszą wiedzieć, gdzie znajduje się aktualnie pogotowie stomatologiczne.

Czy taka informacja nie powinna być bardziej dostępna dla społeczeństwa? Czy nie prostszym sposobem
byłby obowiązek posiadania takiej informacji przez pogotowie ratunkowe oraz szpital w Jeleniej Górze? Rozwiązanie wydaje się bardzo proste, jednak przez brak systemu informacji, pacjenci mimo, że płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne, muszą cierpieć lub płacić prywatnemu dentyście.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (68) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group