Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 9320
Zalogowanych: 77
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bez dachu nad głową, ale z rzecznikiem

Czwartek, 21 sierpnia 2008, 7:55
Aktualizacja: 15:31
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Bez dachu nad głową, ale z rzecznikiem
Fot. Archiwum
Będzie radził bezdomnym, zagrożonym bezdomnością i bezrobociem oraz potrzebującym. Pomoże w sprawach rodzinnych, prawnych, lokalowych, i w wielu innych – mowa o rzeczniku osoby bezdomnej, który od początku sierpnia dwa razy w tygodniu udziela bezpłatnych porad w schronisku im. Brata Alberta przy ulicy Grunwaldzkiej 51.

Po poradę do rzecznika osoby bezdomnej zgłaszać mogą się wszyscy, którzy sami nie radzą sobie z urzędami i instytucjami. Pierwszeństwo mają jednak osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością czy bezrobociem, bez względu na płeć czy wiek. Tak więc mimo, że porady udzielane są w schronisku dla bezdomnych mężczyzn im. Brata Alberta, zgłaszać się tam mogą również kobiety.

Dyżury odbywają się we wtorki w godzinach 14 – 18 oraz we czwartki od godziny 12 do 16 – tej w budynku schroniska im. Brata Alberta przy ulicy Grunwaldzkiej 51. Jaką pomoc można będzie tam uzyskać? Bezpłatną, fachową i anonimową, ale opartą tylko na poradnictwie.

– Nie mam uprawnień do reprezentowania ludzi w urzędach, pomagam więc tylko przez poradnictwo – mówi Małgorzata Winiarska, jeleniogórski rzecznik osoby bezdomnej. Wysłuchuje problemów ludzi i ukierunkowuje ich działanie, mówię do kogo muszą się zgłosić, jakie pisma muszą dostarczyć, czy jakie są przepisy prawa. Często ludzie bezdomni czy zagrożeni bezdomnością mają barierę przed zapytaniem gdzie iść i co zrobić, by daną sprawę załatwić. Ja pomagam im się odnaleźć.

Projekt dotyczący utworzenia instytucji Rzecznika Osoby Bezrobotnej został przeprowadzony w całej Polsce, gdzie powołano dwadzieścia takich stanowisk. Wcześniej, obecni rzecznicy przeszli szkolenia do pełnienia tej funkcji. Dyżury rozpoczęli natomiast od 1 sierpnia i będą je prowadzić przez kolejne osiem miesięcy. Projekt został przeprowadzony w ramach Funduszy Norweskich – Fundusz dla Organizacji Pozarządowych w obszarze: Demokracja i Społeczeństwo Obywatelskie przez Zarząd Główny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we współpracy z Kołem Gdańskim TPBA. Patronem przedsięwzięcia został Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
642
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group