• Sobota, 16 listopada 2019
  • Godz. 22:20
  • Imieniny: Edmunda, Gertrudy, Marii
  • Czytających: 6502
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Bez dachu nad głową, ale z rzecznikiem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 21 sierpnia 2008, 7:55
Aktualizacja: 15:31
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Będzie radził bezdomnym, zagrożonym bezdomnością i bezrobociem oraz potrzebującym. Pomoże w sprawach rodzinnych, prawnych, lokalowych, i w wielu innych – mowa o rzeczniku osoby bezdomnej, który od początku sierpnia dwa razy w tygodniu udziela bezpłatnych porad w schronisku im. Brata Alberta przy ulicy Grunwaldzkiej 51.

Po poradę do rzecznika osoby bezdomnej zgłaszać mogą się wszyscy, którzy sami nie radzą sobie z urzędami i instytucjami. Pierwszeństwo mają jednak osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością czy bezrobociem, bez względu na płeć czy wiek. Tak więc mimo, że porady udzielane są w schronisku dla bezdomnych mężczyzn im. Brata Alberta, zgłaszać się tam mogą również kobiety.

Dyżury odbywają się we wtorki w godzinach 14 – 18 oraz we czwartki od godziny 12 do 16 – tej w budynku schroniska im. Brata Alberta przy ulicy Grunwaldzkiej 51. Jaką pomoc można będzie tam uzyskać? Bezpłatną, fachową i anonimową, ale opartą tylko na poradnictwie.

– Nie mam uprawnień do reprezentowania ludzi w urzędach, pomagam więc tylko przez poradnictwo – mówi Małgorzata Winiarska, jeleniogórski rzecznik osoby bezdomnej. Wysłuchuje problemów ludzi i ukierunkowuje ich działanie, mówię do kogo muszą się zgłosić, jakie pisma muszą dostarczyć, czy jakie są przepisy prawa. Często ludzie bezdomni czy zagrożeni bezdomnością mają barierę przed zapytaniem gdzie iść i co zrobić, by daną sprawę załatwić. Ja pomagam im się odnaleźć.

Projekt dotyczący utworzenia instytucji Rzecznika Osoby Bezrobotnej został przeprowadzony w całej Polsce, gdzie powołano dwadzieścia takich stanowisk. Wcześniej, obecni rzecznicy przeszli szkolenia do pełnienia tej funkcji. Dyżury rozpoczęli natomiast od 1 sierpnia i będą je prowadzić przez kolejne osiem miesięcy. Projekt został przeprowadzony w ramach Funduszy Norweskich – Fundusz dla Organizacji Pozarządowych w obszarze: Demokracja i Społeczeństwo Obywatelskie przez Zarząd Główny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we współpracy z Kołem Gdańskim TPBA. Patronem przedsięwzięcia został Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~wyborca 21-08-2008 9:35
rzecznik pracę ma i potrzebne mu są nazwiska osób,które sobie nie radzą z obecna rzeczywistością aby otrzymał wynagrodzenie.Taka pomoc to wirtualna pomoc.Samym gadaniem brzucha nie nakarmiosz.Kolejni biurokraci dla naiwnych i głupich,uczciwych aby oczy zamydlić.OSZUSTWO,oszustwo mile widziane -ostatnie hasło dnia.
~fix 21-08-2008 10:22
nasza specjalność: rzecznik. ale pogadać można ...
HankaOdRumcajsa 21-08-2008 10:46
...zgadzam się z "wyborcą" - takich doradców już w Jeleniej mamy... w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, jest też specjalne stanowisko w MOPS-ie ds. osób bezdomnych i w każdym GOPS-ie tez powinno być. Pieniądze wyrzucone w błoto!!!
~wiarygodny 21-08-2008 16:22
A za co pieniądze biorą pracownicy MOPS-U?.Ten rzecznik to i tak nic nie może.Już w Jeleniej Górze mamy rzecznika dla osób niepełnosprawnych.Jest rządowy program wychodzenia z bezdomności i to winien realizować MOPS.
~oko 21-08-2008 23:11

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group