Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5847
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Betlejemska stajenka w „Pastorałce dla Woła i Osła” w „Siódemce”

Niedziela, 23 grudnia 2012, 8:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 grudnia 2012, 7:21
Autor: Manu
Jelenia Góra: Betlejemska stajenka w „Pastorałce dla Woła i Osła” w „Siódemce”
Fot. Adam Soszyński
Jak co roku, tuż przed zimową przerwą świąteczną, szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 7 wraz z młodzieżą z Gimnazjum nr 2 zorganizowali przedstawienie obrazujące najpiękniejszy moment w roku, jakim jest wyczekiwane Boże Narodzenie. Tym razem wystawili „Pastorałkę dla Woła i Osła” na podstawie sztuki Pawła Pawlika.

Ten świąteczno-noworoczny wodewil ma dwie płaszczyzny. Na pierwszej - dość konwencjonalnie opowiedziana historia Józefa i brzemiennej Marii, którzy daremnie poszukują miejsca w gospodzie. Na drugiej - Wół i Osioł kuszeni przez szatana. Wół orze jak może na polu gospodarza w zamian za mizerne racje żywnościowe, osioł żyje beztrosko, ale krąży nad nim widmo przerobienia na kiełbasę.

W szkolnym przedstawieniu młodzi wykonawcy odegrali swoje role - biblijne postacie (Marię, Józefa, anioła Pańskiego Gabriela i diabła) oraz zwierzęta – z zaangażowaniem i pasją. Nie trzymali się tradycyjnych wątków jasełek, a wzbogacili je swoimi osobowościami, humorem i energią.

Trzeba też wspomnieć o scenach kuszenia Woła i Osła. Uczniowie pokazali walkę dobra i zła. Pojawia się diabeł i rysuje przed zwierzętami wizję wielkiej rewolty zakończonej przejęciem władzy.

Zamysłem „Pastorałki dla Woła i Osła” było przypomnienie wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat w Betlejem i tych prawdziwych wartości, którymi należy się kierować. Urozmaiceniem widowiska były kolędy i świąteczne piosenki w wykonaniu młodzieży.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group