Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 9196
Zalogowanych: 104
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Belfer pod lupą

Poniedziałek, 28 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 sierpnia 2006, 22:56
Autor: Ler
Jelenia Góra: Belfer pod lupą
Fot. Jelonka.com
Dziesiątki podań o pracę napisanych przez chętnych do nauczania języka polskiego czekają na rozpatrzenie w wydziale oświaty urzędu miejskiego. Jednak szanse na etat dla absolwentów polonistyki są marne. Pilnie poszukiwani są matematycy, fizycy i chemicy. Za tydzień zaczyna się rok szkolny.

Dyrekcje szkół nie ukrywają, że polonistów w placówkach oświaty nie brakuje. Dla absolwentów Kolegium Karkonoskiego, które kształci przyszłych nauczycieli ojczystego języka to nieciekawa wiadomość. – Są kłopoty nawet z możliwością dostania się na staż do szkoły. O pracy nie ma co mówić. Brakuje etatów nawet dla tych, którzy dokształcili się na Uniwersytecie Wrocławskim i zrobili magisterium – mówi Anna, jedna z absolwentek KK.

Oświata poszukuje za to nauczycieli przedmiotów ścisłych: matematyków, fizyków i chemików. Brakuje także anglistów. W wielu szkołach osoby o takim wykształceniu pracę mogą dostać od ręki.
Jednak zarobki raczej odciągają niż przyciągają. – Na tłumaczeniach i prowadzeniu lekcji w prywatnej szkole językowej zarobię dwa razy więcej niż w oświacie publicznej – mówi Mariusz (nazwisko do wiadomości redakcji), który skończył anglistykę we Wrocławiu.
Nie brakuje, natomiast, nauczycieli języka niemieckiego i rosyjskiego. Inne języki obce to margines w propozycjach programowych jeleniogórskich szkół.

Czy jeleniogórscy pedagodzy, którzy nie uzupełnili wykształcenia zgodnie z nowymi wymaganiami karty nauczyciela, stracą pracę? – zapytaliśmy Ryszarda Wacha, naczelnika wydziału oświaty UM w Jeleniej Górze.
– Takie przypadki będą sporadyczne, bo większość nauczycieli wykorzystała sześć lat i dokształciła się zgodnie z wymogami karty – odpowiada R. Wach. Ci nauczyciele, którzy tego nie dopełnili, nabyli uprawnienia emerytalne i przejdą na emeryturę – dodał.

Jednak wielu nauczycieli emerytów będzie miało możliwość dorobienia. – To właśnie nimi trzeba będzie uzupełnić braki w oświatowej kadrze, zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty ścisłe – mówi naczelnik Wach. Niedobory są także wśród nauczycieli przedmiotów zawodowych. Także tam pracę znajdą emeryci.

Ich młodsi koledzy podczas wakacji nie próżnowali. 37 osób uzyskało stopień nauczyciela mianowanego. – Dwóch chętnych nie zdało egzaminu – mówi Ryszard Wach. Płaca mianowanych wzrośnie z 1841 złotych (tyle zarabia nauczyciel konraktowyu) do 2578 zł (według ogólnokrajowych założeń).
Dla porównania nauczyciel stażysta ma miesięcznie 1473 złote, a najwyższy stopniem – nauczyciel dyplomowany – 3314 złotych. Jak poinformował naczelnik Ryszard Wach w płacę wlicza się także nagrody finansowe i nadgodziny wypracowane przez nauczycieli.

Początek roku szkolnego już za tydzień, 4 września. Miejskie uroczystości odbędą się w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych przy ulicy Leśnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
336
Tak
32%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
 
Aktualności
Zamiast ogródka – sąd i marihuana
 
Inne wydarzenia
Jelenia Góra areną Mistrzostw Polski
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Aleksandr Makagon, Kazachstan
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group