Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 7508
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bawarskie polki w Pałacu Schaffgotschów

Sobota, 26 kwietnia 2008, 12:55
Aktualizacja: 12:56
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Bawarskie polki w Pałacu Schaffgotschów
Fot. AGA
Tradycyjne melodie z serca Alp zaprezentowali w piątkowy wieczór austriaccy muzycy. To element obchodów 25–lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Cieplicach.

„Saitn-Haufn”, czyli „Kupa strun”, to bawarsko-tyrolski kwintet, który powstał niespełna rok temu. Tworzą go dwie cytry, harfa, gitara i kontrabas. Razem daje to 134 struny, stąd nazwa zespołu. Alois Edelmann, Thomas Schultze, Lois Eberharter, Gebhard Leitinger i Peppi Meister grają muzykę ludową, nawiązującą do dawnych korzeni muzyki pogranicza bawarsko-tyrolskiego.

– Alpejskie melodie powstają najczęściej w domowych zaciszach, są ciepłe, nastrojowe i jednoczą ludzi – mówili muzycy. Takie też były utwory, które zaprezentowali w kameralnej auli Pałacu Schaffgotschów.

W sobotę zagrają jeszcze o godz. 15.30 w hotelu Polonia i gościnnie na jubileuszowym koncercie PSM I st. w Filharmonii Dolnośląskiej, a w niedzielę o godz. 16.00 wystąpią w Hali Spacerowej Domu Zdrojowego w Świeradowie Zdroju.

Występ Austriaków jest jednym z punktów obchodów ćwierćwiecza cieplickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści. Z tej okazji odbędzie się dziś koncert jubileuszowy, na którym wystąpią pedagodzy i uczniowie placówki, którą w 1982 roku założył Tadeusz Matysiak. Piastował stanowisko dyrektora do przejścia na emeryturę w 2002 roku. Jego następczynią jest Wiesława Tobiasz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1162
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group