Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 7821
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Baszta Wojanowska z nową elewacją

Niedziela, 5 września 2010, 7:44
Aktualizacja: 7:44
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Baszta Wojanowska z nową elewacją
Fot. TEJO
Odpadająca, brudna i szara – taka obecnie jest elewacja zabytkowej Baszty Wojanowskiej przy ulicy Konopnickiej. Już niebawem ten wizerunek ma się zmienić. W miniony czwartek miasto ogłosiło przetarg na to zadanie. Remont ma być zakończony do 30 listopada.

Zadaniem wykonawcy będzie zbicie, a następnie uzupełnienie tynków górnej części wieży oraz wyczyszczenie elewacji kamiennej i piaskowej z naprawą, fugowaniem i zabezpieczeniem. Ponadto wyczyszczone i zabezpieczone zostaną portal, obramowania okien oraz siatki zabezpieczające przed ptactwem w pozostałych otworach. Wykonawca będzie miał też wykonać konserwację wszystkich drewnianych elementów wieży, z oknami i drzwiami wejściowymi włącznie.

Tynk zostanie też pomalowany naturalna farbą mineralną nie zawierającą krzemianów. Prace mają się rozpocząć jeszcze we wrześniu i potrwają około miesiąca. Kwota, jaka została przeznaczona na ten cel, przed rozstrzygnięciem przetargu nie jest oficjalnie podawana. Wieża czeka także na zegar, który – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – po naprawie miał zostać zamontowany we wrześniu.

Baszta Wojanowska i przyległa do niej basteja, stanowiły średniowieczny kompleks obronny, strzegący bramy, przez którą wiodła droga do Wojanowa (Przedmieście Wojanowskie). Po zawaleniu się wieży w 1480 r. odbudowano ją w dzisiejszym kształcie, całość przykrywając hełmem z latarnią. W okresie późniejszym umieszczono u góry zegar. Obecnie obiekt jest w części oświetlony, posiada też instalację elektryczną oraz odgromową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1199
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group