Sobota, 27 lutego
Imieniny: Anastazji, Gabriela
Czytających: 2396
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bajkowy wodotrysk na przebudowanym skwerku

Czwartek, 10 listopada 2011, 8:28
Aktualizacja: Piątek, 11 listopada 2011, 8:10
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Bajkowy wodotrysk na przebudowanym skwerku
Fot. Angela
Efekt jest godny podziwiania. Woda z fontanny tworzy różne wzory, a uroku całości dopełnia świetlna iluminacja strumieni, zachowana część zieleni, ławeczki oraz nowe schody. Inwestycja kosztowała 1,1 mln zł.

Jak informowaliśmy, po kilku miesiącach prac wczoraj o godzinie 17.00 oficjalnie przetestowano fontannę u zbiegu alei Wojska Polskiego i ulicy Wolności, zbudowaną w miejscu wyburzonego wiosną zniszczonego wodotrysku. W ramach prac zagospodarowano zieleń, zamontowano nowe ławki. Przebudowano również kamienne schody, choć tego nie było w planie, oraz wyremontowano część muru. Zamontowane zostały też trzy stylizowane lampy. Wokół fontanny zamontowano kamery, które podłączono do miejskiego monitoringu.

– Otwarcie tej fontanny jest początkiem prac rewitalizacji całej ulicy Wojska Polskiego, do której wraz ze wspólnotami chcemy przystąpić już w przyszłym roku. Sama fontanna natomiast jest obiektem, który warto zobaczyć i przy których miło będzie posiedzieć– powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. Zastępca prezydenta Hubert Papaj dodał, że jest to również pierwszy krok do odbudowy fontann, których kiedyś było w Jeleniej Górze bardzo wiele. - W przyszłym roku planujemy remont Neptuna przy Placu Ratuszowym, odbudowane zostaną również fontanny w cieplickich parkach - dodał H. Papaj. Zastępczyni prezydenta Mirosława Dzika cały projekt przebudowy fontanny zna w szczegółach, bo prowadziła go jeszcze jako naczelnik wydziału zamówień publicznych

Nowo urządzony skwer ma 1200 metrów kwadratowych, w tym 463 metry stanowi zieleń, a 717 metrów kw. teren utwardzony granitową kostką. Fontanna składa się z dwóch niecek, w kształcie łezki, w których zainstalowano dysze tryskające wodą, a wysokość strumieni można dowolnie programować. Tryskająca woda jest podświetlana kolorowym światłem z energooszczędnych podwodnych opraw. Woda krąży w obiegu zamkniętym, jest więc na bieżąco oczyszczana i uzdatniana, przez co nie trzeba będzie jej wymieniać, ale tylko uzupełniać i to w niewielkich ilościach. Dywanowe trawniki, które pojawią się pomiędzy „łezkami” będą wzmocnione przez ukorzenienie w siatce. Posadzono również zimozielone krzewy tymianku.

Zniwelowano również wszelkie progi i inne wystające elementy, dzięki czemu swobodnie korzystać z fontanny mogą również osoby niepełnosprawne czy matki z dziećmi w wózkach.
– Mieszkam przy ulicy Szewskiej i często tu przychodzę. Nie ma porównania co do obiektu, który został wyburzony. Fontanna jest bardzo atrakcyjna, teren zrobił się bardziej przestrzenny, schody odzyskały blask. W życiu nie spodziewałem się, że to miejsce może tak pięknie wyglądać i nie wiedziałem też, jak będzie spływała ta woda, skoro nie ma wyraźnych niecek. Teraz potrzebne jest tylko zmotywowanie właścicieli tzw. „baniaków” do zajęcia się swoim obiektem, który niestety szpeci nową inwestycję. Ważne jest też, by tę okolicę częściej patrolowała policja – powiedział Janusz Taracha z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (98) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group