Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 14 grudnia
Imieniny: Izydora, Jana
Czytających: 10847
Zalogowanych: 49
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Autobusem KD do Lwówka Śl. jeszcze w tym roku?

Niedziela, 23 lutego 2025, 8:00
Autor: WAC
Dolny Śląsk: Autobusem KD do Lwówka Śl. jeszcze w tym roku?
Fot. KD
Koleje Dolnośląskie planują, rozszerzyć swoją ofertę o połączenia autobusowe, docierające do kolejnych miejscowości województwa do tej pory wykluczonych komunikacyjnie. Wśród tras na których mają się pojawić autobusy w barwach KD jest Jelenia Góra - Lwówek Śląski.

Projekt połączeń autobusowych KD działa na Dolnym Śląsku od kilku lat. Już teraz autobusem "za pociąg" można dotrzeć do Lądka-Zdroju, Stronia Śląskiego, Sycowa i Góry. Oferta ta ma zostać wkrótce rozszerzona i przewoźnik jest obecnie na etapie uzyskiwania zezwoleń na prowadzenie zbiorowego transportu drogowego na kolejne trasy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pojazdy KD jeszcze w tym roku pojawią się na trasach:
Bolków - Jaworzyna Śląska (skomunikowanie z pociągami w kierunku Wrocławia Głównego)
Polkowice - Lubin (skomunikowane z pociągami w kierunku Legnicy i Wrocławia Głównego)
Polkowice - Głogów (skomunikowane z pociągami w kierunku Zielonej Góry, Wschowy i Leszna)
Lwówek Śląski - Jelenia Góra (skomunikowane z pociągami w kierunku Wrocławia Głównego)
Bolków - Marciszów - Kamienna Góra (skomunikowane w Marciszowie z pociągami w kierunku Jeleniej Góry i Wrocławia Głównego)

Na wielu szlakach nowe miejscowości mają być "wpięte" do sieci kolejowej. Wówczas cała podróż odbywałaby się na jednym, kolejowym bilecie. Niezależnie od tego trwają prace nad Wspólnym Biletem Dolnośląskim, dzięki któremu bez względu na to, iloma środkami transportu będziemy podróżować po naszym województwie, wystarczy tylko jeden bilet na cały przejazd.

Uczestniczymy w pracach zespołu w Ministerstwie Infrastruktury, którego celem jest maksymalne uproszczenie taryfy dla pasażera – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. - Docelowo tak, aby cała podróż odbywała się na jednym bilecie. Chcemy wpiąć do sieci KD kolejne trasy obsługiwane autobusami. Spółka jest na etapie uzyskania zezwoleń na bycie również przewoźnikiem drogowym.

To nie jedyne dobre wiadomości dla pasażerów w regionie. Linie kolejowe z Oleśnicy do Sycowa i z Kłodzka do Stronia Śląskiego mają zostać przywrócone do ruchu w ciągu najbliższych dwóch lat. Prace na odcinku do Sycowa realizowane są przez PKP PLK, a między Kłodzkiem a Stroniem Śląskim linie rewitalizuje Urząd Marszałkowski.

W poprzedniej kadencji przywrócono połączenia kolejowe do miejscowości, w których żyje ponad 200 tys. Dolnoślązaków. Teraz, tylko do końca 2025 roku, do sieci połączeń Kolei Dolnośląskich dołączone mają zostać 22-tysięczne Polkowice, 8-tysięczny Lwówek Śląski czy 5-tysięczny Bolków.

Twoja reakcja na artykuł?

18
69%
Cieszy
5
19%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
8%
Przeraża

Czytaj również

Sonda

Czy parkujesz samochód pod domem/ blokiem czy w garażu?

Oddanych
głosów
823
Pod domem/blokiem na parkingu
58%
W garażu
34%
W inny sposób
8%
 
Głos ulicy
Lampa naftowa w domu
 
Warto wiedzieć
Fortuny robią wrażenie. Oto najbogatsi Polacy ostatnich lat
 
Rozmowy Jelonki
Odczarować śmierć
 
Aktualności
Świąteczne tłumy na Placu Ratuszowym
 
Aktualności
„Paczka dla Seniora 2025": strażacy przekazali pomoc potrzebującym
 
Okiem fotografa
Zapadła ciemność
 
Aktualności
Powiat karkonoski dziękuje swoim zasłużonym
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group