Piątek, 23 lutego
Imieniny: Damiana, Izabeli
Czytających: 8678
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Atomowy transport

Środa, 26 stycznia 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 stycznia 2006, 23:53
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Atomowy pociąg z paliwem uranowym dla elektrowni w Temelinie nie jechał przez nasz region. Chyba że poruszał się jak widmo, poza kontrolą straży i służb granicznych. - Poprzednim razem wiedzieliśmy o takim transporcie - mówią strażacy. - Teraz nikt nas nie informował.

Przejazd 30 wagonów z paliwem jądrowym dla elektrowni w czeskim Temelinie zelektryzował niemal całą opinię publiczną. Mocno zaprotestowali ekolodzy. Tym razem nie udało się jednak zablokować transportu. Był tak dobrze strzeżony, że trasa jego przejazdu nawet dziś, już po fakcie, jest tajemnicą.

Jak ustaliliśmy, pociągi z paliwem granicę z Czechami mogą przekraczać albo w Zawidowie, albo w Międzylesiu. Tym razem najprawdopodobniej właśnie tam, do Międzylesia, skierował się radioaktywny pociąg.

- Poprzednim razem, kiedy taki pociąg przejeżdżał przez nasz rejon, byliśmy o tym poinformowani wcześniej - mówią zgorzeleccy strażacy. - Tym razem żadne informacje do nas nie dotarły. Najprawdopodobniej pociąg pojechał drugą trasą.

Również straż graniczna zapewnia, że pociąg przez Zawidów nie jechał. Jak mówi Leszek Duczyński, rzecznik Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej, w ostatnim czasie żaden taki transport nie przejeżdżał przez granicę w tym rejonie.

Paliwo uranowe przypłynęło do Szczecina z USA. W porcie przeładowano je do wagonów kolejowych, a skład, chroniony przez policję i Służbę Ochrony Kolei, ruszył w nocy z niedzieli na poniedziałek w kierunku południowej granicy. Transport był objęty specjalnym nadzorem. Obawiano się protestów ekologów. To dlatego zarówno termin, jak i trasa przejazdu pociągu były ściśle tajne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1391
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Kultura
Otwarcie wystawy o saniach rogatych
 
Kultura
Pułapka na myszy
 
112
Mercedesem w busa
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group