Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 7398
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Artystyczny powrót do mitologii Słowian w ODK

Wtorek, 15 listopada 2016, 15:23
Aktualizacja: 15:25
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Artystyczny powrót do mitologii Słowian w ODK
Fot. Robert Czepielewski
Podróż do wierzeń słowiańskich odbyli uczestnicy wernisażu malarstwa Joanny Adamczuk, który miał miejsce w Osiedlowym Domu Kultury w Jeleniej Górze. Artystka w oryginalny sposób przedstawiła słowiańskie bóstwa takie, jak: Piołun, Weles, Dziewanna czy Żywia.

Otwarcie wystawy cieszyło się dużym zainteresowaniem, gromadząc pokaźną grupę osób pragnących przeżyć chwilę ze sztuką przez duże „S”. Autorka prac nie ukrywa, że celowo na temat swoich dzieł wybrała mitologię Słowian. - Niestety moje, jak i młodsze pokolenie niewiele wie na temat wierzeń Słowian, kultury i ich życia. Być może kiedyś to się zmieni, ale dopóki tak jest, to musimy być świadomi naszych korzeni, dlatego w swoich pracach przedstawiłam bohaterów mitologii słowiańskiej, bo musimy sobie zdać sprawę, że Słowianie żyli na ogromnych terenach dzisiejszej Europy i pozostawili swoje dziedzictwo. Z czasem ich cywilizacja została zapomniana, dlatego chcę powrócić niejako do źródeł naszej kultury – powiedziała Joanna Adamczuk.

Artystka, jako materiał do swoich prac z pełną świadomością wybrała drewno, zaznaczając że jest to materiał naturalny i przepiękny. - Słowianie w pewien szczególny sposób czcili drzewa. Drzewo tak samo jak człowiek jest indywidualne. Tak samo jak nie ma dwóch jednakowych osób, tak samo nie ma dwóch jednakowych drzew i myślę, że prezentując swoje prace właśnie na tym materiale bardzo zbliżyłam się do tematyki mitologii Słowian – dodała Joanna Adamczuk

Wystawę można oglądać w Galerii „Promocje” w ODK przy ulicy K.K Trzcińskiego do końca listopada.

Joanna Adamczuk, urodzona w Wałbrzychu, mieszka i tworzy w Sosnówce i w Monachium. Jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej. W Zurychu studiowała rysunek i malarstwo w Neue Kunstchule. Jest członkinią Stowarzyszenia Artystów Karkonoszy i Gór Izerskich oraz związana jest z działającą przy Piechowickim Ośrodku Kultury Grupą PI-Art.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group