Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14173
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ars poetica z Józefem Zapruckim

Niedziela, 20 czerwca 2021, 10:18
Aktualizacja: 10:19
Autor: Danuta Mysłek
Jelenia Góra: Ars poetica z Józefem Zapruckim
Fot. Jarosław Czarnoleski
Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej oraz Osiedlowy Dom Kultury zorganizowały w kawiarni Muza przy ODK na jeleniogórskim Zabobrzu kolejne już spotkanie z cyklu ars poetica. Tym razem gościem był Józef Zaprucki – profesor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, tłumacz literatury niemieckiej, uczestnik i prelegent wielu międzynarodowych konferencji semiotycznych.

Uczestnikom spotkania ars poetica Józef Zaprucki opowiedział o Meandrach tłumaczeń literackich na przykładzie powieści „śląskich” Fedora Sommera,które wydają się wspaniałym konterfektem naszego pięknego regionu.

Zgromadzonych gości powitała Dominika Krop (ODK), po czym Robert Bogusłowicz przedstawił prelegenta i oddał mu głos.

Wystąpienie okazało się prawdziwą ucztą, pełną literackich meandrów, które niejednego z uczestników zainspirowały do głębszej i szerszej refleksji nad dziedzictwem kulturowym naszej małej ojczyzny i w tym aspekcie też do oddawania się literackim uniesieniom. To spotkanie zachęcało do malowania słowem własnej tożsamości, która jest wypadkową czasu i otoczenia.

Wykładowca inspirował nie tylko werbalnie, lecz całym sobą, emanując wielką radość, że może mówić o niezwykle interesującym pisarzu dolnośląskim, pedagogu, historyku i geografie urodzonym w Dobromierzu, który potrafił pisać o historii Śląska bez uprzedzeń, dostrzegając jego słowiańskie korzenie. Fedor Sommer umarł w 1930 roku, zaś urna z prochami pisarza spoczęła w rodzinnym grobowcu jego żony (istniejącym do dziś) w Dobromierzu, w miasteczku, gdzie zaczęła się jego przygoda z literaturą.

Prelegent mówił także o wydarzeniach historycznych na przykładzie powieści „Die Schwenckfelder”(Schwenkfeldyści), opowiadającej o wypędzeniu ze Śląska protestanckiej wspólnoty, wyznającej doktrynę religijną Caspara von Schwenckfelda. Cytował również fragmenty powieści „Zillertalczycy” dobitnie obrazującej tragedię ludzi prześladowanych za wiarę, którzy z tego powodu muszą opuścić swoją ojczyznę.

Józef Zaprucki wspomniał też o powieści, „Między murami i wieżami”, której akcja rozpoczyna się w Jeleniej Górze w pierwszej dekadzie XVIII w., gdy mieszkający tu w owym czasie protestanci zaczynają budować Kościół Łaski (Gnadenkirche, dziś Kościół Garnizonowy). Powieść ta ukaże się niebawem w języku polskim i najpewniej stanie się dla niejednego jeleniogórzanina również swoistym kompendium wiedzy historycznej, wszak Fedor Sommer pisze w niej o autentycznych wydarzeniach oraz postaciach dawnej Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group