Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 8336
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Anna Patrys i Prasqual wśród zgłoszonych do Paszportów Polityki

Piątek, 9 stycznia 2015, 7:40
Aktualizacja: 7:43
Autor: Manu
Polska: Anna Patrys i Prasqual wśród zgłoszonych do Paszportów Polityki
Fot. Archiwum Jelonki.com/BM
Po raz 22. podano do wiadomości publicznej listę zgłoszonych nominacji do Paszportów Polityki 2015. Do tegorocznej nagrody tygodnika “Polityka” w kategorii muzyka poważna zgłoszeni zostali także artyści rodem z Jeleniej Góry: sopranistka Anna Patrys oraz kompozytor Prasqual.

Anna Patrys jest absolwentką jeleniogórskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida (2000) i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale wokalno-aktorskim (2004), od dzieciństwa jest związana z muzyką. Była uczestniczką Kursów Mistrzowskich u Jerzego Artysza, Henryki Januszewskiej-Stańczyk i Radoslawa Żukowskiego. Swoją karierę rozpoczęła w Zespole Śpiewaków Miasta Katowice “Camerata Silesia”, śpiewając przez 8 lat altem. Następnie uczyła się śpiewu pod kierunkiem Radosława Żukowskiego i Tatiany Serian. Swoim potężnym dramatycznym sopranem udowodniła, że jest interpretatorką muzyki współczesnej oraz śpiewaczką oratoryjno-kantatową (skala użytkowa głosu o tessyturze od d do e3).

Śpiewała pod batutą m.in. takich dyrygentów jak: Krzysztof Penderecki, Peter Hirsch, David Lee, Lawrence Foster, Christopher Lyndon-Gee, Ulf Schirmer, Lothar Koenigs, Chris Moulds, Carlo Rizzi. Była półfinalistką ósmej edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki (2013) oraz zwyciężczynią jednego z najbardziej prestiżowych konkursów wokalnych - Elisabeth Connell Prize w Sydney (2014). Jej skala głosu wynosi około 3,5 oktawy (przeciętny człowiek ma około 1,5 oktawy), ma nadzwyczajne umiejętności, doskonałą technikę wokalną oraz unikalną ciemną barwę. Słynie z wirtuozerskich koncertów wykona utwory mistrzów opery włoskiej.

Prasqual, a właściwie Tomasz Praszczałek (ur. 2 grudnia 1981 r. w Jeleniej Górze), mieszka aktualnie w Niemczech. Studiował kompozycję u Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Yorka Höllera i Manfreda Trojahna, kompozycję elektroniczną u Hansa Ulricha Humperta i fortepian u Klausa Oldemeyera, a umiejętności doskonalił na kursach kompozytorskich pod okiem Briana Ferneyhougha, Ivana Fedelego, Petera Eötvösa i Karlheinza Stock­hausena. Uczestniczył w kursach kompozytorskich Briana Ferneyhougha, Ivana Fedelego, Petera Eötvösa i Karlheinza Stock­hausena. W latach 2005-2007 był stypendystą DAAD. Korzystał ze stypendium Deutsche Bank-Stiftung. Kilkakrotnie (2007-2009), otrzymał także stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego (m.in. roczne w 2010).

Jego utwory wykonywano na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej: Warszawskiej Jesieni, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej i wrocławskim festiwalu Musica Polonica Nova. Wśród dokonań Prasquala znajdują się utwory przeznaczone na scenę: “Moses muss singen” - teatr muzyczny dla dzieci i młodzieży (Münster, listopad 2010), “Medea” - multimedialny projekt teatralny (Berlin, Paryż, Poznań, Algier, 2011, Luksemburg 2012), “Ofelia” - liryczna opera kameralna na trzech solistów, zespół i elektronikę (Teatr Wielki w Poznaniu, marzec 2011). Inne ważniejsze utwory to “Sator” na sopran solo i ekologiczne surowce wtórne (2000), “Pranajama” na osiem instrumentów dętych i perkusję (2001), “Ester” - opera kameralna (2002), “Mother Nature” na taśmę (2003), “Lieber Felix” na recytatora i fortepian (2004), “Koncert na altówkę i orkiestrę” (2005), “L'una vuota na organy” (2000), “Salto mortale na orkiestrę smyczkową i dźwięki elektroniczne” (2007), “Tombeau na wiolonczelę i fortepian” (2007), “carp&bread” - opera dla dzieci (2008), “rito” na dwa soprany i orkiestrę w ośmiu grupach (2009), “Ymorh” dla 22 muzyków” (2010), “pernyai” na klarnet, fortepian i kwartet smyczkowy (2010).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group