Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6739
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Andrzej Krakowski: Polacy w fabryce snów – jutro

Poniedziałek, 21 września 2015, 15:56
Aktualizacja: 15:58
Autor: UM
Jelenia Góra: Andrzej Krakowski: Polacy w fabryce snów – jutro
Fot. Organizator
Spotkanie z Andrzejem Krakowskim, wybitnym reżyserem tworzącym w Hollywood już jutro (22.09) o godz. 16.30 w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowa 28/30). Tego nie wolno przegapić!

Andrzej Krakowski to reżyser, scenarzysta i producent filmowy, autor scenariusza do filmu "Ogniem i mieczem". W latach 1964-68 studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 roku wyemigrował z kraju. W latach 1970-71 studiował w American Film Institute (kierunek: Produkcja). Wykładał na wielu uczelniach w USA (m. in. State University of New York, University of California, The School of Visual Arts w Nowym Jorku, profesor The City College of New York) i Izraelu. Jest producentem wielu nagradzanych filmów, był nominowany do nagrody Oscara (“California Reich”) oraz zdobył dwie nagrody Emmy za serie “We Are New York”. Jest również autorem słynnego na Broadwayu musicalu “King David”.

W swej najnowszej książce opisuje, jak wielki wkład w powstanie słynnej Fabryki Snów w Hollywood mieli... Polacy. „Kinematograf wynalazł Polak. Pierwsze kina zakładał Polak! Samuel Goldwyn, twórca wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer, to Polak! Bracia Warner? To też Polacy! Pola Negri – to przecież oczywiste... Nie wiadomo jak potoczyłyby się dzieje światowego kina, gdyby nie liczni przybysze z Polski, którzy od samego początku budowali potęgę Hollywood. Schodzili się i rozchodzili, rywalizowali, podkradali sobie pomysły. Lista nazwisk jest długa, a historie prawdziwe, zaskakujące i zabawne”.

Autor, reżyser i wykładowca prezentuje zaskakujące oblicza przemysłu filmowego, kulisy powstawania przełomowych dla kina wynalazków oraz pierwszych w historii filmów, które trwale zapisały się w światowej kinematografii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group