Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 10 lipca
Imieniny: Amelii, Antoniego, Filipa
Czytających: 5413
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Algorytmy wokół nas

Piątek, 14 września 2018, 7:58
Aktualizacja: Niedziela, 16 września 2018, 6:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Algorytmy wokół nas
Fot. Przemek Kaczałko
W Galerii BWA w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie z prof. Mirosławem Filiciakiem, który zajmuje się praktykami medialnymi i ich relacjami z życiem społecznym. W trakcie dyskusji była mowa o algorytmach, sztucznej inteligencji i zagrożeniach związanych z rozwojem technologii.

W trakcie wystąpienia prof. Filiciak zwrócił uwagę, że problematyzuje nam się pojęcie prawdy.

- Nie można powiedzieć, czy coś jest prawdą, czy nie jest. Inżynier tworzący algorytm na początku swojej pracy definiuje pewne warunki brzegowe. Jeśli te warunki brzegowe zostają spełnione, algorytm działa. To jest ryzykowne na poziomie etycznym - zaznaczył. - Problem polega też na korporacyjnej logice, tzn. rozdzielenia odpowiedzialności informatyków, matematyków, którzy nad tym siedzą i mają tworzyć coś, co działa, a osobami, które są w korporacyjnej strukturze kilka pięter dalej i mogłyby pociągnąć za hamulec bezpieczeństwa, jednak nie do końca rozumieją, w jaki sposób to działa - dodał.

W praktyce oznacza to, że przeglądając np. kanał YouTube poprzez algorytm rekomendacyjny, jako kolejny włącza nam się filmik, który utrzyma naszą uwagę, abyśmy w systemie zostali jak najdłużej.

- To wszystko dzieje się tak szybko, że na poziomie dyskusji politycznej pojawia się coraz więcej głosów oporu. Np. Data Justice Lab to organizacja zajmująca się sprawiedliwym użyciem danych. Opowiada się za tym, żebyśmy mieli kontrolę nad swoimi danymi, ale obawiam się, że wtedy je sprzedamy za bonusy i zniżki - kontynuował M. Filiciak.

Jak tłumaczył gość Galerii BWA, nie chodzi o to, aby ludzie zrozumieli mechanizmy funkcjonujące np. na Facebooku, tylko żeby wiedzieli, że jest taki mechanizm.

- Obywatelstwo jest dobrym wehikułem do rozmowy o tym, jakie powinniśmy mieć prawa i obowiązki, a obowiązki są dobrym kluczem do myślenia, że jak ktoś będzie chciał kupić moje dane za kilka złotych, to może to nie jest najbardziej rozsądny ruch. Jak pomyślimy czym jest państwo, odchodząc od myślenia, że jest to pewien pakiet ideologiczny, to na poziomie życia codziennego jest to wielki usługodawca, który pewne rzeczy nam ułatwia, inne utrudnia, a także pośredniczy w różnych transakcjach w życiu. Z tej perspektywy jesteśmy też obywatelami i obywatelkami Facebooka. Wtedy szybko zorientujemy się, że nie mamy żadnych praw korzystając z Facebooka i dramat tej sytuacji polega na tym, że żyjemy w facebook'owym państwie feudalnym - dodał profesor z SWPS, który nie sądzi, że "król Mark" zrezygnuje z kilku miliardów dolarów dla poprawy sytuacji użytkowników.

Mirosław Filiciak – medioznawca, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Zajmuje się praktykami medialnymi i ich relacjami z życiem społecznym. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści. Kierował licznymi projektami badawczymi, takimi jak „Młodzi i media” , „Tajni kulturalni” czy „Obiegi kultury”. Autor książek: „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej” (2006), „Media, wersja beta” (2014) oraz – wspólnie z Alkiem Tarkowskim – „Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty” (2015).

Spotkanie w ramach projektu „Przystań dla sztuki” realizowanego przez Przystań Twórczą Cieplickie Centrum Kultury we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych i Osiedlowym Domem Kultury. Kurator: Piotr Machłajewski. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra. Patronat medialny: Jelonka, Format.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
13%
Smuci
0
0%
Złości
3
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
838
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Pogodowo
Idą duże deszcze, a zbiorniki w remoncie
 
Aktualności
Czyszczą Radomierkę
 
Aktualności
Awaria wody usunięta
 
Karkonosze
Mandat za namiot w parku narodowym
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group