Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8773
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Aktywizują niepełnosprawnych w branży usług gościnnych

Poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 21:33
Aktualizacja: Środa, 15 kwietnia 2015, 7:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Aktywizują niepełnosprawnych w branży usług gościnnych
Fot. Przemo
W hotelu Cieplice odbyło się dzisiaj (13.04) spotkanie promujące projekt Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych pt. "Gościnni sprawni–niepełnosprawni: aktywizacja osób niepełnosprawnych w branży usług gościnnych". Specjalnymi gośćmi spotkania byli: prezes PFRON–u Teresa Hernik oraz prezes Polskiej Akademii Gościnności Zbigniew Kowalski.

- To bardzo trudny projekt, ale udało się – mówił Stanisław Schubert. W ramach projektu zrekrutowano w sumie 24 osoby (po 8 w woj.: dolnośląskim, śląskim i lubuskim). Wybrano już hotele, w których będą się odbywać staże - w Jeleniej Górze będzie to najprawdopodobniej hotel „Cieplice”.

W lipcu ubiegłego roku rozpoczęła się akcja mająca na celu otwarcie restauracji i hoteli przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Z badań wynika, że połowa Polaków nie wychodzi z domu tylko dlatego, że nie wie, że może ich coś dobrego spotkać, a tymczasem to nieprawda. Coraz więcej obiektów otwiera się dla niepełnosprawnych, dzisiaj wręczyliśmy sześć certyfikatów „Jesteśmy przyjaźni dla wszystkich” - powiedział prezes KSON-u.

O certyfikat zabiegało 14 placówek, ale nie wszystkie spełniły wymogi, którymi były m.in.: odpowiednie parkingi, toalety, itp., doskonałe oświetlenie części budynku dla osób niedowidzących, karta potraw z dużymi literami i z zawartymi informacjami o alergenach i wartościach kalorycznych, które są istotne dla diabetyków. Ważnym elementem jest też znajomość chociaż jednego z pracowników języka migowego, a także zatrudnienie co najmniej jednej osoby niepełnosprawnej. Mianem obiektów przyjaznych dla wszystkich wyróżniono: hotel Kryształ w Szklarskiej Porębie, hotel Mercure w Jeleniej Górze, Western City w Ściegnach, hotel Fenix w Jeleniej Górze, a także hotel Gołębiewski w Karpaczu.

- Do tej pory nie było takiego profilowanego projektu. Hotele mają miejsca, w których równorzędnie może pracować osoba sprawna, jak i niepełnosprawna. Stąd ta nazwa – gościnni sprawni-niepełnosprawni – wyjaśnił Zbigniew Kowalski, założyciel i fundator Polskiej Akademii Gościnności.

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych polega na tym, że do pracy na stanowiskach managerskich: asystenta ds. marketingu i sprzedaży lub gastro&cost controllera przygotowuje się osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności udowadniając, że niepełnosprawni mogą pracować nie tylko w usługach pomocniczych.

- Ze swojej strony chcę powiedzieć, że to nie jest tak, że w branży hotelarskiej nie są zatrudniane osoby niepełnosprawne. Wyciągnęłam dane i mogę powiedzieć, że są zatrudniani. W tej branży mamy około 2 tysięcy dofinansowań i dotyczy to prawie 280 firm – mówiła Teresa Hernik.

W trakcie spotkania można było również zadać pytania prezes PFRON-u, która m.in. przekonywała, że nie ma zagrożenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w związku ze zmianami w dofinansowaniu tychże stanowisk. Szefowa funduszu dziękowała organizatorom za podjęcie tej inicjatywy deklarując dalsze wsparcie.

- Mamy już przygotowany duży projekt ogólnopolski zakładający objęcie 90 obiektów hotelarsko-gastronomicznych. Zaczynamy od dziewięciu dużych miast, gdzie jest najwięcej osób niepełnosprawnych i będziemy to rozwijać. Może w Polsce jesteśmy nowatorscy, ale na pewno nie w skali Europy, bo tam otwartość dla niepełnosprawnego konsumenta jest powszechną praktyką – dodał na zakończenie Stanisław Schubert.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group