• Piątek, 13 grudnia 2019
  • Godz. 4:18
  • Imieniny: Łucji, Otylii
  • Czytających: 2271
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Akcenty Roku Różewicza w naszym regionie

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Niedziela, 9 października 2011, 8:10
Aktualizacja: 8:11
Autor: Accipiter
Fot. Archiwum
Dzisiaj przypada 90. rocznica urodzin wybitnego polskiego poety, dramaturga i prozaika – Tadeusza Różewicza. Rok 2011 poświęcony jest temu jednemu z największych polskich twórców literatury przełomu XX i XXI wieku.

Tadeusz Różewicz, przenikliwy, krytyczny, czasem pełen humoru obserwator i komentator rzeczywistości, od zawsze był obecny na jeleniogórskiej scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Tu powstały dwie realizacje jego dramatu „Kartoteka” – w 1972 roku w reżyserii Janusza Kozłowskiego, a w 2002 roku zrealizowany przez Piotra Łazarkiewicza. Inne sztuki Różewicza, które weszły już do historii jeleniogórskiego teatru to: „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” w reż. Jowity Pieńkiewicz (1971), „Stara kobieta wysiaduje” w reż. Andrzeja Bubienia (1995) oraz „Śmieszny staruszek” w reż. Jana Różewicza (2000), syna Tadeusza Różewicza.

Jednym z punktów tegorocznych obchodów Roku Różewicza była ciekawa inscenizacja „Kartoteka” pod kierunkiem Katarzyny Dobrzańskiej oraz prezentacja poezji zatytułowana „Dwie odsłony Różewicza” pod opieką Mirosławy Krajczyńskiej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze. Obydwa projekty zaprezentowane zostały w marcu w auli gmachu I LO im. Stefana Żeromskiego.

Z kolei podczas dwutygodniowych warsztatów teatralnych „Lato w teatrze 2011” zorganizowanych przez michałowicki Teatr Cinema w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach przygotowano spektakl „Kartoteka”, gdzie oprócz zawodowych aktorów udział wzięli uczestnicy warsztatów oraz specjalnie zaproszeni goście. Warto dodać, że Tadeusz Rybicki, jeden z współtwórców i aktorów Teatru Cinema, w 2009 roku wraz z amatorskim Teatrem Karawana podjął się również realizacji sztuki „Kartoteka”.

Tadeusz Różewicz jest honorowym obywatelem Karpacza. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu w ramach obchodów różewiczowskich przygotowało wystawę pt. „Tadeusz Różewicz w Karkonoszach”, która koncentruje się wokół mistrza pióra i jego niezwykłej osobowości na tle Gór Olbrzymich, jak to kiedyś nazywano Karkonosze, oraz miejsc gdzie przebywał. A ukoronowaniem długoletniej przyjaźni Różewicza z Karkonoszami jest wydany przez muzeum unikalny album kolorowych zdjęć w czasie pobytu w Karpaczu.

Z okazji 90-lecia urodzin składamy Panu Tadeuszowi życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz spełnienia wszystkich marzeń.

Zespół redakcyjny portalu i tygodnika „Jelonka.com”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~silesius 9-10-2011 15:21
Dziwne, że Teatr "Norwida" nie wystawia żadnej sztuki Różewicza. Szkoda.
Piipi Jelonkowa 10-10-2011 0:00
..do - [~Silesius ] .. nie przejmuj się,bo również inni są opóżnieni ! .. Opera Wrocławska zaplanowała 23 pażdziernika koncert z okazji urodzin poety !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group