Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7985
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Administracja celno–skarbowa prześwietla lekarzy

Wtorek, 24 kwietnia 2018, 14:00
Aktualizacja: Środa, 25 kwietnia 2018, 8:16
Autor: Paweł Guszała
Region: Administracja celno–skarbowa prześwietla lekarzy
Fot. Paweł Guszała
Jedna z jeleniogórzanek kilka dni temu otrzymała pismo od Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno–Skarbowego z Wrocławia z prośbą o podanie kilku szczegółów odnośnie jej wizyt u lekarza w 2015 i 2016 roku. Nasza Czytelniczka nie wie, po co. I jak ma się w takiej sytuacji zachować.

W przesłanym piśmie zadano jeleniogórzance 6 pytań odnośnie wizyt u jednego z jeleniogórskich lekarzy w 2015 i 2016 roku. Ile razy i w jakich terminach odwiedzała wspomniany gabinet? Ile razy płaciła za wizytę? Czy za każdym razem była to ta sama kwota? W jaki sposób dokonywała zapłaty? Czy otrzymała paragon? Czy wystawione recepty dotyczyły tylko leków refundowanych? Czy istniała możliwość otrzymania recept bez potrzeby rejestrowania się i płacenia za wizytę?

Pismo zaniepokoiło naszą Czytelniczkę, bo niewiele z tego pamiętała, a bała się konsekwencji w postaci kar finansowych. Jednak jak zapewnia Marta Tarnowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej z Wrocławia nie ma się czego obawiać:

- Działalność gospodarcza, którą prowadzą lekarze, tak jak każda inna działalność może podlegać kontroli podatkowej czy celno-skarbowej. Tą drugą przeprowadza na naszym terenie Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy. Lekarzy do kontroli typujemy na podstawie analizy danych, które otrzymujemy z Narodowego Funduszu Zdrowia - dotyczą ogólnej liczby wystawionych przez nich recept w danym okresie. Administracja celno-skarbowa porównuje je z wartością obrotu przychodu wykazanego przez lekarza w jego deklaracji PIT – informuje rzeczniczka.

Jeśli różnica jest duża, to wszczęta zostaje kontrola celno-skarbowa. Aby przeprowadzić ją możliwie jak najrzetelniej urzędnicy mogą zwrócić się o pomoc do podatników, w tym przypadku do pacjentów danego lekarza.

- Jednym z takich działań jest pisemna prośba do pacjentów. Nie kierujemy jej do wszystkich, tylko do kilku losowo wybranych osób. Prosimy o złożenie pewnych wyjaśnień. To nie jest wezwanie. Brak odpowiedzi nie wiąże się z żadnym rygorem czy konsekwencją. Jeśli pacjent nie pamięta lub nie ma ochoty udzielać takich wyjaśnień, to po prostu nie udziela – informuje M. Tarnowska.

Odpowiedzi należy udzielać na piśmie i wysłać je pod wskazany adres. Niestety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi jak wiele jest osób w tej grupie zawodowej, które unikają płacenia podatków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1077
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group