Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 11529
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Administracja celno–skarbowa prześwietla lekarzy

Wtorek, 24 kwietnia 2018, 14:00
Aktualizacja: Środa, 25 kwietnia 2018, 8:16
Autor: Paweł Guszała
Region: Administracja celno–skarbowa prześwietla lekarzy
Fot. Paweł Guszała
Jedna z jeleniogórzanek kilka dni temu otrzymała pismo od Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno–Skarbowego z Wrocławia z prośbą o podanie kilku szczegółów odnośnie jej wizyt u lekarza w 2015 i 2016 roku. Nasza Czytelniczka nie wie, po co. I jak ma się w takiej sytuacji zachować.

W przesłanym piśmie zadano jeleniogórzance 6 pytań odnośnie wizyt u jednego z jeleniogórskich lekarzy w 2015 i 2016 roku. Ile razy i w jakich terminach odwiedzała wspomniany gabinet? Ile razy płaciła za wizytę? Czy za każdym razem była to ta sama kwota? W jaki sposób dokonywała zapłaty? Czy otrzymała paragon? Czy wystawione recepty dotyczyły tylko leków refundowanych? Czy istniała możliwość otrzymania recept bez potrzeby rejestrowania się i płacenia za wizytę?

Pismo zaniepokoiło naszą Czytelniczkę, bo niewiele z tego pamiętała, a bała się konsekwencji w postaci kar finansowych. Jednak jak zapewnia Marta Tarnowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej z Wrocławia nie ma się czego obawiać:

- Działalność gospodarcza, którą prowadzą lekarze, tak jak każda inna działalność może podlegać kontroli podatkowej czy celno-skarbowej. Tą drugą przeprowadza na naszym terenie Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy. Lekarzy do kontroli typujemy na podstawie analizy danych, które otrzymujemy z Narodowego Funduszu Zdrowia - dotyczą ogólnej liczby wystawionych przez nich recept w danym okresie. Administracja celno-skarbowa porównuje je z wartością obrotu przychodu wykazanego przez lekarza w jego deklaracji PIT – informuje rzeczniczka.

Jeśli różnica jest duża, to wszczęta zostaje kontrola celno-skarbowa. Aby przeprowadzić ją możliwie jak najrzetelniej urzędnicy mogą zwrócić się o pomoc do podatników, w tym przypadku do pacjentów danego lekarza.

- Jednym z takich działań jest pisemna prośba do pacjentów. Nie kierujemy jej do wszystkich, tylko do kilku losowo wybranych osób. Prosimy o złożenie pewnych wyjaśnień. To nie jest wezwanie. Brak odpowiedzi nie wiąże się z żadnym rygorem czy konsekwencją. Jeśli pacjent nie pamięta lub nie ma ochoty udzielać takich wyjaśnień, to po prostu nie udziela – informuje M. Tarnowska.

Odpowiedzi należy udzielać na piśmie i wysłać je pod wskazany adres. Niestety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi jak wiele jest osób w tej grupie zawodowej, które unikają płacenia podatków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
515
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Nekrologi
Pogrzeb Piotra Kubana
 
112
Polo spłonęło na Pola
 
Aktualności
Kręca film na Placu Piastowskim
 
112
Kolizja w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group