Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 5686
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: 2021 rok na budowie S3

Niedziela, 2 stycznia 2022, 7:01
Autor: WAC
Region: 2021 rok na budowie S3
Fot. GDDKiA
Wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje realizowane w 2021 roku prace przy budowie drogi ekspresowej S3.

Na północ od autostrady A4 zakończyła się budowa ponad 14 kilometrowego fragmentu S3 od węzła Polkowice Północ (dawniej Kaźmierzów) do węzła Lubin Północ. Udostępnione zostały trzy węzły drogowe: Polkowice Północ, Polkowice Południe i Lubin Północ, a trasa omija miasta Lubin i Polkowice. Dzięki zakończeniu tej inwestycji kierowcy bez przeszkód mogą podróżować pomiędzy Bolkowem, a Szczecinem.     

Na południe od autostrady A4 trwa budowa dwóch odcinków drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do granicy państwa w Lubawce o łącznej długości 31,5 km. Umowy z wykonawcami zostały podpisane w październiku 2018 r. Na odcinku od Bolkowa do Kamieniej Góry zostanie wybudowana dwujezdniowa droga ekspresowa S3 o długości ok. 16,1 km. Każda jezdnia będzie miała po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Powstaną również dwa dwunawowe tunele drogowe. Tunel TS-26 o długości ok. 2300 m, pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice oraz tunel TS-32 o długości ok. 320 m niedaleko miejscowości Gostków. Tunel TS-26 będzie obecnie najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce drążonym w skale i zostanie wyposażony we wszystkie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa systemy. Ponadto na tym odcinku zostanie wybudowanych 15 obiektów inżynierskich, 13 przejść zwierząt oraz 39 przepustów. Zrealizowane zostaną również drogi dojazdowe, a istniejąca sieć dróg będzie odpowiednio przebudowana.

W grudniu 2020 roku rozpoczęło się drążenie dłuższego tunelu (TS-26), który przechodzi przez pasmo Gór Wałbrzyskich i Kaczawskich. Z uwagi na dostępność terenu oraz logistykę budowy, drążenie rozpoczęto od portalu południowego TS-26, zlokalizowanego w obrębie miejscowości Stare Bogaczowice. Do 27 grudnia 2021 r. na portalu południowym wydrążono: w nawie wschodniej ok. 1245 metrów kaloty (górna część tunelu), a w nawie zachodniej ok. 1205 metrów.  Równolegle od marca 2021 roku trwa także drążenie tunelu od portalu północnego, gdzie w nawie wschodniej  wydrążono ok. 680 metrów kaloty i w nawie zachodniej ok. 640 metrów.  Do finalnego przebicia w nawie wschodniej pozostało ok. 300 metrów, a w nawie zachodniej ok. 370 metrów tunelu. Wykonawca planuje, że cały tunel będzie wydrążony pod koniec I kw. 2022 roku.   

Krótszy tunel drogowy TS-32 realizowany jest metodą górniczą w technologii Cut&Cover, czyli w tzw. otwartym wykopie. Oznacza to, że w pierwszym etapie robót wykonywany został  głęboki wykop, aż do poziomu fundamentów tunelu, a następnie wykonywana jest żelbetowa konstrukcja tunelu. Obecnie prowadzone są prace związane ze zbrojeniem ścian i stropu, trwa montaż systemu deskowań do betonowania konstrukcji tunelu. Powstaje także zbrojenie i trwa  betonowanie kaloty na jezdni lewej. Termin zakończenia tego odcinka drogi planowany jest w II połowie 2023 roku.  

Intensywne prace w zakończonym roku trwały również na odcinku S3 od Kamiennej Góry, do granicy państwa w Lubawce. Tak jak poprzedni, będzie miał po dwa pasy ruchu w obie strony wraz z pasami awaryjnymi.Zostaną wybudowane także trzy węzły drogowe - Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka. Poza przebudową istniejącego układu drogowego, sieci i infrastruktury towarzyszącej, wykonanych zostanie 17 obiektów inżynierskich w ciągu i nad drogą ekspresową S3 oraz 13 przepustów dla celów ekologicznych (przejścia dla małych zwierząt i płazów).
 
Obecnie wykonawca prowadzi roboty ziemne, które w okresie zimowym spowolniły, ale na budowie znajduje się kilkadziesiąt jednostek sprzętowych. Zakończono prace związane z przebudową kolizji elektroenergetycznych, teletechnicznych, wodno-kanalizacyjnych oraz gazowych. Trwają roboty związane z uszczelnianiem i umacnianiem zbiorników retencyjnych. Kontynuowane są prace przy budowie i przebudowie rowów melioracyjnych oraz cieków. Przez ostatnie miesiące trwało nasuwanie pięciu obiektów inżynierskich jednocześnie, których długości wynoszą od 435 m do prawie 600 m. W sumie łączna długość obiektów wynosi 4,45km co stanowi ok. 29 proc. całej realizowane trasy. Trzy obiekty zostały już nasunięte, a pozostałe dwa, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, wykonawca zakończyć w styczniu 2022 roku. Finisz budowy całego odcinka S3 ma nastąpić w drugiej połowie 2022 roku.  

Umowna wartość całej budowanej drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki szacuje się na prawie 2,5 mld zł. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Twoja reakcja na artykuł?

137
90%
Cieszy
6
4%
Hahaha
2
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
3
2%
Złości
4
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
324
Tak
11%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group