Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 11569
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Żywa biblioteka w Książnicy Karkonoskiej

Poniedziałek, 14 marca 2011, 8:44
Aktualizacja: 8:46
Autor: RED
18 marca (piątek) w godz. 11.00–18.00 w budynku Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27 odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Żywa Biblioteka”. Organizowane jest przez zespół pracowników Książnicy i Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw UNESCO we Wrocławiu w ramach projektu „Books 21”.

– To edukacyjny projekt, mający na celu przełamanie szkodliwych stereotypów, wskazanie problemu dyskryminacji, wykluczenia społecznego, nieposzanowania ludzkiej godności lub wręcz łamania praw człowieka. To miejsce, gdzie zamiast książek można „wypożyczać” ludzi - Żywe Książki – informują Beata Krawczyk, oraz Elżbieta I. Bilska z Książnicy Karkonoskiej.

Pomysłodawcami akcji byli młodzi Duńczycy skupieni wokół organizacji "Stop Przemocy", którzy w 2000 roku na festiwalu w Roskilde po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. Akcja odniosła sukces i w efekcie dużego zainteresowania jednorazowy projekt stał się cyklicznym wydarzeniem (w Danii organizowanym corocznie). W ciągu następnych lat rozprzestrzenił się i obecnie Żywa Biblioteka jest realizowana w 45 krajach na świecie.

Organizacją, która sprawuje opiekę nad projektem i czuwa nad jakością jego realizacji na skalę międzynarodową, jest Human Library. W Polsce pierwszą Żywą Bibliotekę zorganizował Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa wraz z Mediateką w 2006 roku we Wrocławiu.

Na czym akcja polega? Otóż „żywymi książkami” stają się osoby, które do biblioteki przychodzą, a także gospodarze – czyli bibliotekarze. – Jak przy wypożyczaniu tradycyjnej książki, po którą sięgamy, by zdobyć wiedzę lub oderwać myśli od codziennych problemów, tak i „żywe książki” wypożyczamy w podobnym celu. Różnica jest tylko jedna – „żywa książka” to człowiek w pewnym sensie „wykluczony” ze społeczności. „Katalog żywego księgozbioru” jest dostosowany do aktualnej sytuacji danego kraju.

„Czytanie” w tym przypadku polega na dialogu, który daje możliwość zapytania „żywej książki” o nurtujące czytelnika kwestie, zasięgnięcia informacji i zweryfikowania wiedzy niejako u źródeł. Działa to oczywiście i w drugą stronę; także książka może chcieć dowiedzieć się czegoś o swoim czytelniku. Zasady wypożyczeń określa regulamin, który przewiduje m.in., że każdy czytelnik wypożycza książkę na 30-minutowe spotkanie. Po upływie tego czasu musi ją oddać – co bardzo ważne – w nienaruszonym stanie.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu sponsorów: Urzędu Miasta Jeleniej Góry, przedsiębiorstwa SIMET SA, biura poselskiego Elżbiety Zakrzewskiej, restauracji „Blues Cafe” (lista sponsorów otwarta). Patronem medialnym jest portal i tygodnik Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
508
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Nekrologi
Pogrzeb Piotra Kubana
 
112
Polo spłonęło na Pola
 
Aktualności
Kręca film na Placu Piastowskim
 
112
Kolizja w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group