Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9327
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łomnica: Zyska nowe życie

Środa, 27 marca 2019, 6:33
Aktualizacja: Czwartek, 28 marca 2019, 6:53
Autor: WAC
Łomnica: Zyska nowe życie
Fot. WAC
Do końca roku ma się zakończyć rekonstrukcja Śląskiego Domu Modlitwy w Łomnicy. Po jej zakończeniu w obiekcie ma zostać otwarte centrum kulturalne

Dom Modlitwy, którego rekonstrukcji podjęli się właściciele Pałacu Łomnica i Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska jest jednym z ostatnich tego typu obiektów na Dolnym Śląsku.

Przypomnijmy. Domy modlitwy dla ewangelików powstawały po 1742 roku, kiedy to król pruski po przejęciu od Austriaków Dolnego Śląska, wydał dekret o tolerancji religijnej. W regionie wybudowano około 200 tego typu obiektów. Ten rekonstruowany w Łomnicy stał do 2008 roku w Rząśniku koło Świerzawy. Budynek na początku XX wieku spłonął w pożarze lecz został wiernie odtworzony pod ścisłym nadzorem Gunthera Grundmanna, konserwatora Dolnego Śląska. Po II wojnie światowej obiekt był wykorzystywany do celów magazynowo – rolniczych i systematycznie podupadał. Gdy w 2008 roku właściciele pałacu Łomnica wyrazili chęć jego rozebrania i przeniesienia do swojej miejscowości był już właściwie przeznaczoną do rozbiórki ruiną.

Długo nie mogliśmy znaleźć źródła, z którego moglibyśmy sfinansować odbudowę – mówi właścicielka pałacu w Łomnicy Elisabeth von Küster. - Na szczęście udało się sprawą zainteresować Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec i zdecydowało się ono wesprzeć prace. Obecnie zakończona jest już rekonstrukcja bryły budowli. Przy jej prowadzeniu starano się wykorzystać jak najwięcej oryginalnych detali świątyni. Gdy się ociepli, przystąpimy do prac we wnętrzu . W obiekcie chcemy uruchomić multimedialne muzeum dziejów religii i tolerancji na Dolnym Śląsku. W budowli będą się też odbywać koncerty oraz spotkania.

Twoja reakcja na artykuł?

34
79%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
12%
Złości
3
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
960
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group