Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 3420
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Życzyli uczniom samych szóstek

Poniedziałek, 1 września 2008, 14:11
Aktualizacja: Wtorek, 2 września 2008, 8:13
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Życzyli uczniom samych szóstek
Fot. TEJO
– Odważ się być mądrym. Takie hasło przyświecało w poniedziałek nie tylko uczniom Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyła się miejska uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. Czytali je także nauczyciele i liczne grono gości: ważnych osób.

„Jedynka” to najstarsza szkoła w polskiej Jeleniej Górze. Pierwszych uczniów z biało-czerwonym rodowodem zapisali tu już w 1945 roku pierwsi polscy osadnicy. Zaczynała jako podstawówka, a po reformie oświaty jest w niej gimnazjum.

W poniedziałek „jedynkę” spotkało spore wyróżnienie, bo wybrano ją na miejsce, gdzie rok szkolny został rozpoczęty oficjalnie. Zaproszono licznych gości, w tym absolwentów szkoły: prezydenta Marka Obrębalskiego i szefa rady miejskiej Huberta Papaja. – To właśnie w tym murach, 44 lata temu, rozpocząłem naukę jako pierwszoklasista – powiedział wszystkim prezydent miasta.

Naczelnik wydziału oświaty Waldemar Woźniak długo odczytywał listę zaproszonych VIP-ów. Pojawił się, rzadziej ostatnio widziany w Jeleniej Górze Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Sejmu. Obok usiadł poseł Marcin Zawiła. Zaproszono także posłankę Marzenę Machałek, prof. Henryka Gradkowskiego, rektora Kolegium Karkonoskiego, szefów szkół i miejskich instytucji, komendanta policji insp. Zbigniewa Ciosmaka, urzędników oświatowy z kuratorium. Przybyli gimnazjaliści, rodzice oraz nauczyciele.

Wszyscy usłyszeli życzenia najlepszego roku szkolnego. Jerzy Szmajdziński zaznaczył, że nie powinno się inwestować w szkoły, które już są nieźle wyposażone, zapominając o tych uboższych. – Korzystajcie z tego, że jesteście młodzi i miejcie czas na odrobinę luzu i uśmiech – mówił Marcin Zawiła. – Kiedy tak was widzimy, mówimy sobie: kurczę! Dlaczego my już jesteśmy tacy dorośli – żartował.

Przemawiający mieli w tle hasło spotkania uwidocznione wielkimi literami. – Odważ się być mądrym – maksymę Stanisława Konarskiego. Można było odnieść wrażenie, że tyczy ono nie tylko uczniów, lecz także wszystkich, którzy powitali nowy rok szkolny. – Miejcie mądrych, wyrozumiałych, ale i wymagających nauczycieli – życzyła gimnazjalistom posłanka Marzena Machałek.

A w Jeleniej Górze od samego rana można było zobaczyć, dla kogo właśnie skończyły się wakacje. Ubrani na galowo uczniowie korzystali jeszcze z resztek beztroski, bo po uroczystościach rozpoczynających rok szkolny, mieli wolne. Od jutra zacznie się szkolna codzienność.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group