Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2529
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Związkowcy chcą „głowy” pani minister. Za demontaż oświaty

Środa, 2 marca 2011, 8:07
Aktualizacja: 8:08
Autor: Agrafka
Podczas posiedzenia Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, które odbyło się ostatnio w Szklarskiej Porębie, podjęto uchwałę w sprawie zbierania podpisów pod petycją o odwołanie Katarzyny Hall, minister edukacji narodowej. Wyrażono także zaniepokojenie sytuacją w szkołach.

Jak podał rzecznik prasowy SKOiW NSZZ „S” Wojciech Jaranowski w komunikacie z posiedzenia, uchwała jest wynikiem szkodliwych trzyletnich działań resortu edukacji pod kierownictwem minister Katarzyny Hall i sprzeciwem wobec kolejnych, niekorzystnych projektów zmian w oświacie prowadzących do „demontażu” systemu oświaty w Polsce i uderzających w nauczycieli.

O planowanych zmianach i zagrożeniach z nimi związanymi struktury „Solidarności” oświatowej będą informować nauczycieli i rodziców a także posłów. W całym kraju odbędą się debaty i konferencje prasowe na temat sytuacji i zagrożeń w oświacie. Akcja informacyjna potrwa do końca marca. Zwołane na dzień 31 marca Walne Zebranie Delegatów SKOiW NSZZ „S” podejmie dalsze decyzje dotyczące akcji protestacyjnej.

Rada SKOiW podjęła stanowisko w sprawie zmian ustaleń dotyczących badania czasu i warunków pracy nauczycieli. Członkowie rady stanowczo sprzeciwili się odstąpieniu przez Instytut Badań Edukacyjnych (jednostkę podległą MEN) od ustaleń dotyczących liczebności grupy badawczej. IBE zmniejszył populację badanych z 10 procent do 1,3 procent i pominął duże grupy nauczycieli, np.: przedmiotów zawodowych, uczących w szkolnictwie specjalnym, nauczycieli szkół dla dorosłych, placówek opiekuńczo-wychowawczych i przedszkoli.

Za niedopuszczalną rada uznała zapowiedź publikacji wstępnych (próbnych) badań, których celem ma być jedynie dookreślenie grupy badawczej, dobranie metod i opracowanie katalogu czynności zawodowych nauczycieli. W trosce o rzetelne przeprowadzenie badań związkowcy domagają się pilnego zwołania posiedzenia zespołu do spraw badania czasu i warunków pracy nauczycieli (jeszcze przed rozpoczęciem badań) celem wyjaśnienia działań IBE.

Sekcja krajowa z niepokojem obserwuje proces likwidacji szkół i placówek oświatowych. Z danych wynika, że w skali kraju planuje się likwidację około 500 szkół. Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) zostały niejako zachęcone do pozbywania się szkół w nowelizacji ustawy o systemie oświaty sprzed dwóch lat, gdzie znacznie ograniczono kompetencje kuratora oświaty w tym zakresie. Obecnie opinia kuratora oświaty w sprawie likwidacji szkoły nie jest wiążąca dla samorządu terytorialnego.

Sekcja zwraca uwagę, że samorządy narzekające na niską subwencję oświatową i szukające oszczędności w oświacie poprzez likwidację szkół czy ograniczanie uprawnień w Karcie Nauczyciela, nie występują do rządu o zwiększenie nakładów na edukację w Polsce. Szukają za to oszczędności w „kieszeniach” rodziców i nauczycieli.

Zebrani zdecydowali także o ponownym wystąpieniu do Komisji Krajowej NSZZ „S” w sprawie określenia możliwości zwrócenia się do trybunałów państwowych i europejskich o przywrócenie prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę nauczycielom, którzy rozpoczęli pracę w zawodzie przed wejściem w życie reformy emerytalnej w 1999 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group