Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 3442
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żuraw kolejowy uratowany od zapomnienia

Wiadomości: Kowary
Czwartek, 6 listopada 2014, 8:12
Aktualizacja: Piątek, 7 listopada 2014, 14:24
Autor: Mea
Fot. Jerzy Myrna
Uroczyste odsłonięcie zabytkowego żurawia kolejowego, który został wyremontowany przez społeczny komitet, odbędzie się już 8 listopada o godz. 14.00 przy Dworcu Głównym w Kowarach. Zaplanowano również przejażdżki drezyną oraz wystawę ze zbiorów Fundacji Kolei Karkonoskiej. Ekspozycja będzie czynna w Izbie Tradycji przy Urzędzie Miasta Kowary.

Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego wydała książkę pt. Turystyka Industrialna, gdzie zebrała informacje o zabytkach poprzemysłowych.

- Jednym z opisanych obiektów był żuraw kolejowy, stojący obok wieży ciśnień w Kowarach. Ponieważ PKP nie miały w planach jego remontu, zebrali się miłośnicy naszego miasta wraz z burmistrzem Kowar Mirosławem Góreckim, KARR-em, Rotary Clubem Karpacz Karkonosze, BiM Kowary oraz Karkonoskim Centrum Gospodarki Odpadami i w sierpniu założyli Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Żurawia – opowiadał Andrzej Weinke, pracownik Biura Promocji, Rozwoju i Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Kowarach.

Urządzenie zostało zbudowane na początku XX w., prawdopodobnie ok. 1905 r. Wtedy Kowary były miasteczkiem przemysłowym, gdzie funkcjonowały fabryki m.in. dywanów, filców technicznych, porcelany. Pracowały tartaki.

- Kursowało tu wtedy wiele pociągów towarowych. Do załadunku wagonów potrzebny był dźwig. Z czasem jednak fabryki upadły i pociągi już nie jeździły tak często. Ostatni kurs pasażerski odbył się w 1987 r., a towarowy w połowie lat 90’– powiedział Andrzej Weinke.

Trzeba podkreślić, że renowacja żurawia wykonana została społecznie. – Brali w niej udział m.in. miejscy pracownicy robót społecznych, straż pożarna użyczyła nam podnośnika potrzebnego do oczyszczenia zabytku, a program ochrony dźwigu przygotował za darmo konserwator zabytków Zbigniew Bogacki – mówił Mirosław Górecki, który pomagał w uzyskiwaniu pozwoleń na remont.

Wokół dźwigu zostało ustawione ogrodzenie, na którym zawiśnie jeszcze tablica informacyjna w czterech językach, mówiąca o jego historii i inicjatorach renowacji.

To jednak nie koniec planów renowacyjno-kolejowych w Kowarach. – Chcemy przeprowadzić gruntowny remont dworca głównego i utworzyć w nim centrum turystyki z restauracją, informacją turystyczną oraz galerią eksponatów kolejowych. To są jednak dalekosiężne plany – stwierdził burmistrz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~gość....... 6-11-2014 8:50
coś odnowiono nie zniszczono.B R A W O społecznie coś mozna zrobic
~Anonim2 6-11-2014 8:58
Brawo! Są jeszcze ludzie, którym się chce, w przeciwieństwie zasady: po nas choćby Potop...
~tak 6-11-2014 9:44
a to ten, co najpierw władze kolejowe kazały wyciąć i sprzedać na złom i interwencja jednego z mieszkańców uchroniła go przed złomowaniem? faktem jest , że powinien wylądować w Muzeum Kolejnictwa, ale komu na tym zależy? w tym miejscu pasuje jak "kwiatek do kożucha", ale chwalić i tę inicjatywę ochrony zabytków przed zapomnieniem, dewastacją i zniszczeniem !
~J 6-11-2014 9:52
Fajna sprawa. Popieram taką inicjatywę. Nie jestem z Kowar ale zawsze kiedy przez nie przejeżdżam zwracam uwagę właśnie na ten zabytkowy żuraw. I zawsze żal było patrzeć że tak niszczeje. Pomysł z budynkiem po byłym dworcu jako centrum informacji i kafejka to też moim zdaniem strzał w dziesiątkę. Mam nadzieje że inne miejscowości wezmą z tego przykład i odrestaurują takie zabytki - perełki. Brawa dla inicjatorów akcji!!!
~Obserwer 6-11-2014 10:21
Super, piekna zecz .Nabral blasku . Musze koniecznie przyjechac I obejzec to na wlasne oczy .Pozdrawiam I dziekuje za wspaniala prace wszystkim zaangazowanym w odnowienie tego zabytku.W koncu cos zostalo odnowione co nie nalezy do kosciola.
~Grześ 6-11-2014 11:07
Może to właśnie mały kamyczek który uruchomi lawinę działań ratujących i przywracających życiu linię kolejową przez Kowary. W Europie takie miejsca są szczególnie eksponowane i wokół nich tworzony jest wizerunek przyciągąjący turystów i dający miejsca pracy tubylcom. Jeżeli nawet nigdy już tędy nie pojadą pociągi, to stworzenie trasy rowerowej po nasypie od Jeleniej Góry po Kamienną Góre z udostępnieniem tunelu na przełęczy i możliwością odpoczynku w zabudowaniach kolejnych dworców - Ten pomysł oddaję za darmo i czekam na odzew. Czas biegnie i za chwilę będzie zbyt późno by uratować cokolwiek.
~ 6-11-2014 12:10
Brawo kolejna atrakcja turystyczna w Kowarach miasto kwitnie
~z Kowar 6-11-2014 13:20
Dobrze się stało, jak pamiętam to Krzysztof S zainicjował ochronę tego dźwigu i przy pomocy miejscowych mundurowych uchronili go przed złomowaniem. Były palniki już w ruchu ale tylko barierki zostały wycięte.
~kolot 6-11-2014 13:56
Na złom ten dzwig powinien isc a kasa dla ludzi. Bezrobocie jest duże tym by się zajeli a nie ratowanie dzwigu. Na złom!!! jeszcze raz na złom.
~Pirzmak 6-11-2014 15:15
Sam idź na złom.Super inicjatywa.Popieram
~z Krzaczyny 6-11-2014 15:26
Dobre i to, bo zawsze warto rzutem na taśmę pokazać, że nie wszystko w Kowarach potrafiło się spartolić. Po drugiej stronie ulicy ruiny pawilonu na dawnym polu namiotowym /campingu. Ośrodek sportów wodnych w ruinie, dawny hotel "Przywodzie" sięgnął ziemi. Nie ruszono z budową wyciągów narciarskich. Na stacji kolejowej miało kwitnąć życie artystyczne, ale po ostatnich wyborach temat zapomniany. Burmistrz Górecki wie jak tzw."władza" ma się pokazać przed wyborami. W Kowarach dalej ludzie żyją w PRL-u bis. Ale co tam, PO wszystkim wiernym wszystko wybacza. Ale czy wyborcy też???
~kalasanty 6-11-2014 15:43
Władze Kowar chyba powinny były zawczasu zatroszczyć się o rozbudowę bazy noclegowej i w ogóle całej infrastruktury turystycznej. Bo co to będzie jak już od pojutrza do Kowar zaczną zjeżdżać rzesze turystów, złaknionych widoku odrestaurowanego żurawia. A wiadomo, że takiego żurawia nie dość podziwiać przez jeden dzień, bo przecież atrakcja to nie lada.
~s. 6-11-2014 19:12
Brawo dla ludzi którym się chce.
___x 6-11-2014 19:37
A może by tak całą linię między Kowarami i Kamienną Górą odrestaurować (włącznie z odbudowaniem trakcji elektr.) do Karpacza też oraz zmniejszyć i tak małą liczbę autobusów na tej trasie a zwiększyć pociągów a fachoFcy od opłacalności komunikacja jest dla ludzi a nie do mnożenia pieniędzy a z tym dzwigiem wspaniała sprawa świetnie by wyglądał po środku prężnie działającego dworca kolejowego ,,, a po za tym może by przywrócić do życia parę metrów dalej kąpielisko z wysepką które kiedyś było prawie rajem
~do kolot 6-11-2014 19:50
na złom to ciebie bo gdyby ten dzwig by poszedł na złom to byłoby z tego parę groszy a dla ludzi strata ważnego zabytku no ale co taki jak ty może zrozumieć skoro tylko byś wszystko chciał przeżreć i wys...ć
~do 15:43 6-11-2014 19:53
gdyby odnowić ten basen z wyspą o którym pisze __x to kto wie
~ 6-11-2014 20:14
hurraaaa!!!!!!
~ufo 6-11-2014 20:25
brawa dla burmistrza i wszystkich milosników narescie stacja wyglada
~xm 6-11-2014 21:45
Cały ten żuraw itp. to tematy zastępcze tym ludzie się nie najedzą
~mk 6-11-2014 22:47
Nie samym korytem człek żyje !
~kk 7-11-2014 7:30
ludzie w Kowarach to ptaki nawt zawracają nie chcą dalej leciec paranoja
~kot 8-11-2014 10:38
Na złom!!! Na złom!!! O bedzie impra dla swoich przy otwrciu tego złomu. No i kiełbaska wyborcza bedzie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group