Sobota, 8 października
Imieniny: Brygidy, Pelagii
Czytających: 5597
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Żuraw kolejowy uratowany od zapomnienia

Czwartek, 6 listopada 2014, 8:12
Aktualizacja: Piątek, 7 listopada 2014, 14:24
Autor: Mea
Kowary: Żuraw kolejowy uratowany od zapomnienia
Fot. Jerzy Myrna
Uroczyste odsłonięcie zabytkowego żurawia kolejowego, który został wyremontowany przez społeczny komitet, odbędzie się już 8 listopada o godz. 14.00 przy Dworcu Głównym w Kowarach. Zaplanowano również przejażdżki drezyną oraz wystawę ze zbiorów Fundacji Kolei Karkonoskiej. Ekspozycja będzie czynna w Izbie Tradycji przy Urzędzie Miasta Kowary.

Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego wydała książkę pt. Turystyka Industrialna, gdzie zebrała informacje o zabytkach poprzemysłowych.

- Jednym z opisanych obiektów był żuraw kolejowy, stojący obok wieży ciśnień w Kowarach. Ponieważ PKP nie miały w planach jego remontu, zebrali się miłośnicy naszego miasta wraz z burmistrzem Kowar Mirosławem Góreckim, KARR-em, Rotary Clubem Karpacz Karkonosze, BiM Kowary oraz Karkonoskim Centrum Gospodarki Odpadami i w sierpniu założyli Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Żurawia – opowiadał Andrzej Weinke, pracownik Biura Promocji, Rozwoju i Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Kowarach.

Urządzenie zostało zbudowane na początku XX w., prawdopodobnie ok. 1905 r. Wtedy Kowary były miasteczkiem przemysłowym, gdzie funkcjonowały fabryki m.in. dywanów, filców technicznych, porcelany. Pracowały tartaki.

- Kursowało tu wtedy wiele pociągów towarowych. Do załadunku wagonów potrzebny był dźwig. Z czasem jednak fabryki upadły i pociągi już nie jeździły tak często. Ostatni kurs pasażerski odbył się w 1987 r., a towarowy w połowie lat 90’– powiedział Andrzej Weinke.

Trzeba podkreślić, że renowacja żurawia wykonana została społecznie. – Brali w niej udział m.in. miejscy pracownicy robót społecznych, straż pożarna użyczyła nam podnośnika potrzebnego do oczyszczenia zabytku, a program ochrony dźwigu przygotował za darmo konserwator zabytków Zbigniew Bogacki – mówił Mirosław Górecki, który pomagał w uzyskiwaniu pozwoleń na remont.

Wokół dźwigu zostało ustawione ogrodzenie, na którym zawiśnie jeszcze tablica informacyjna w czterech językach, mówiąca o jego historii i inicjatorach renowacji.

To jednak nie koniec planów renowacyjno-kolejowych w Kowarach. – Chcemy przeprowadzić gruntowny remont dworca głównego i utworzyć w nim centrum turystyki z restauracją, informacją turystyczną oraz galerią eksponatów kolejowych. To są jednak dalekosiężne plany – stwierdził burmistrz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group