Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 12086
Zalogowanych: 115
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Żuraw kolejowy uratowany od zapomnienia

Czwartek, 6 listopada 2014, 8:12
Aktualizacja: Piątek, 7 listopada 2014, 14:24
Autor: Mea
Kowary: Żuraw kolejowy uratowany od zapomnienia
Fot. Jerzy Myrna
Uroczyste odsłonięcie zabytkowego żurawia kolejowego, który został wyremontowany przez społeczny komitet, odbędzie się już 8 listopada o godz. 14.00 przy Dworcu Głównym w Kowarach. Zaplanowano również przejażdżki drezyną oraz wystawę ze zbiorów Fundacji Kolei Karkonoskiej. Ekspozycja będzie czynna w Izbie Tradycji przy Urzędzie Miasta Kowary.

Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego wydała książkę pt. Turystyka Industrialna, gdzie zebrała informacje o zabytkach poprzemysłowych.

- Jednym z opisanych obiektów był żuraw kolejowy, stojący obok wieży ciśnień w Kowarach. Ponieważ PKP nie miały w planach jego remontu, zebrali się miłośnicy naszego miasta wraz z burmistrzem Kowar Mirosławem Góreckim, KARR-em, Rotary Clubem Karpacz Karkonosze, BiM Kowary oraz Karkonoskim Centrum Gospodarki Odpadami i w sierpniu założyli Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Żurawia – opowiadał Andrzej Weinke, pracownik Biura Promocji, Rozwoju i Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Kowarach.

Urządzenie zostało zbudowane na początku XX w., prawdopodobnie ok. 1905 r. Wtedy Kowary były miasteczkiem przemysłowym, gdzie funkcjonowały fabryki m.in. dywanów, filców technicznych, porcelany. Pracowały tartaki.

- Kursowało tu wtedy wiele pociągów towarowych. Do załadunku wagonów potrzebny był dźwig. Z czasem jednak fabryki upadły i pociągi już nie jeździły tak często. Ostatni kurs pasażerski odbył się w 1987 r., a towarowy w połowie lat 90’– powiedział Andrzej Weinke.

Trzeba podkreślić, że renowacja żurawia wykonana została społecznie. – Brali w niej udział m.in. miejscy pracownicy robót społecznych, straż pożarna użyczyła nam podnośnika potrzebnego do oczyszczenia zabytku, a program ochrony dźwigu przygotował za darmo konserwator zabytków Zbigniew Bogacki – mówił Mirosław Górecki, który pomagał w uzyskiwaniu pozwoleń na remont.

Wokół dźwigu zostało ustawione ogrodzenie, na którym zawiśnie jeszcze tablica informacyjna w czterech językach, mówiąca o jego historii i inicjatorach renowacji.

To jednak nie koniec planów renowacyjno-kolejowych w Kowarach. – Chcemy przeprowadzić gruntowny remont dworca głównego i utworzyć w nim centrum turystyki z restauracją, informacją turystyczną oraz galerią eksponatów kolejowych. To są jednak dalekosiężne plany – stwierdził burmistrz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
456
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group